Prezes TSUE przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts 23 sierpnia przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu - dowiedział się portal tvn24.pl. Służby prasowe TSUE potwierdziły, że Lenaerts będzie uczestniczył w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Według naszych informacji mają się one odbyć w Warszawie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Znęcała się nad psem. Sąd ją skazał, a wyrok z jej danymi polecił umieścić na tablicy ogłoszeń

Mieszkanka Dolnego Śląska została uznana za winną znęcania się nad swoim - byłym już - psem. Zwierzę utrzymywała w nieodpowiednich warunkach, bez dostępu do wody i pożywienia. Sąd Okręgowy w Świdnicy potwierdził wyrok sądu pierwszej instancji. Kobieta została skazana na więzienie w zawieszeniu, a orzeczenie w jej sprawie podano do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w sądzie.

NSA uzasadnia wyrok w sprawie ujawnienia list poparcia do KRS

W czwartek zostało podpisane uzasadnienie wyroku w sprawie ujawnienia nazwisk sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Odpisy wyroku wraz z uzasadnieniem zostały wysłane stronom postępowania w piątek - poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.

Dlaczego na rynku zabrakło leków? Powodem "ogromna presja cenowa" ministerstwa na firmy

Polska jest którymś krajem z kolei, niemalże z ogona Europy, jeżeli chodzi o kolejność zaopatrywania w leki deficytowe - powiedział w piątek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 redaktor naczelny magazynu "mgr.farm", Łukasz Waligórski. Przekonywał, że powodem trudnej sytuacji na rynku farmaceutycznym jest przede wszystkim "ogromna presja cenowa, jaką Ministerstwo Zdrowia wywiera na firmy farmaceutyczne".

Schetyna: To będzie prawdziwie obywatelska koalicja. Na listach pełen parytet

W Koalicji Obywatelskiej znajdzie się miejsce dla konserwatystów i lewicy, dla wierzących i niewierzących, dla ludzi z miasta i ze wsi. Przepustką jest tylko przyzwoitość i zdrowy rozsądek - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Zapewniał też, że zadba o to, aby na listach koalicji był pełen parytet kobiet i mężczyzn.

Złoty skarb sprzed trzech tysięcy lat

W lesie niedaleko wsi Kuźnica Głogowska w gminie Sława odkryto skarb z okresu kultury łużyckiej. - Znalezisko jest szczególne i rzadkie – to dwie bransolety ze złotego drutu. Według archeologów mogą liczyć 2,5-3 tysiące lat – poinformowała wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

"Zamawiałem dziesięć pudełek, dostałem cztery"

Mam kilka opakowań leków na tarczycę, przyjadą też cztery opakowania leków na cukrzycę - poinformował w piątek w rozmowie z TVN24 Walentyn Pankiewicz, kierownik jednej z aptek w Białymstoku. - Jeżeli chodzi o leki na choroby tarczycy, wystarczy dla trzech, czterech pacjentów. Przeciwcukrzycowych jest dla dwóch pacjentów maksymalnie - zaznaczył aptekarz.

"Martwimy się gdzie dostawić krzesła, ławki, gdzie znaleźć miejsce dla tych młodych ludzi"

Cały czas liczba kandydatów przewyższa liczbę miejsc, którą przygotowaliśmy. To nie jest tak, że szkoły są z gumy, że my jesteśmy w stanie w ciągu dwóch lat przygotować je na podwojony napływ uczniów - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji", stołeczna radna Koalicji Obywatelskiej odnosząc się do problemów z rekrutacją do szkół. - W 2010 roku było 530 tysięcy kandydatów do szkół średnich, w tym roku jest 730 tysięcy. To oznacza, że do tych najlepszych liceów jest się dużo trudniej dostać niż w latach ubiegłych - dodała.

Usterka szczecińskiego tramwaju. "Zaczął rozmawiać po niemiecku"

Niemałym zaskoczeniem dla motorniczego i podróżujących szczecińskim tramwajem był moment, w którym informacje z głośników zaczęły płynąć w języku niemieckim. - Staramy się dowiedzieć, skąd taka przyczyna, czy to jest usterka, czy może jakiś inny problem – mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Minister edukacji: prezydenci dużych miast zamiast płakać, powinni uspokajać

Większość samorządów mogła przygotować się na większą liczbę absolwentów szkół pierwszego szczebla, aby nabór przebiegał w dobrej atmosferze i bez problemów - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Dariusz Piontkowski. Minister edukacji narodowej odniósł się do problemów z rekrutacją podwójnego rocznika do szkół średnich. Przyznał, że zdaje sobie sprawę, że dzisiaj uczniów, którzy ubiegają się o miejsca w szkołach, jest więcej.

"Ona uderzyła go w twarz, on bił pałką teleskopową". Para 19-latków z zarzutami

Para 19-latków kłóciła się w środku nocy. Spór chciał przerwać jeden z mieszkańców. - Młodzi ludzie awanturowali się, rzucali butelkami. Interweniujący próbował ich uspokoić między innymi w obawie o swoje zaparkowane w pobliżu auto – powiedziała asp. Karina Kamińska z gdańskiej policji. W odpowiedzi mężczyzna został pobity. Teraz nastolatkowie usłyszeli zarzuty.

12 kondygnacji, 1100 pokoi. Hotel gigant, który powstaje nad Bałtykiem budzi kontrowersje

W Pobierowie (Zachodniopomorskie), tuż przy plaży, powstaje największy hotel w Polsce. Gmina Rewal cieszy się z ogromnej inwestycji i zaciera ręce na myśl o wpływach do budżetu. Jednak wokół projektu pojawia się wiele kontrowersji. Jedną z nich jest to, że dyrektorem został były wójt, który sprzedał ziemię pod budowę hotelu. - Nie widzę w tym konfliktu interesów - zaznacza.

Martwa foka leży na plaży. Kto i kiedy ją sprzątnie? Nie wiadomo

Martwa foka już drugi dzień leży na plaży w Dębkach (Pomorskie). Na razie nie wiadomo, kto i kiedy ją sprzątnie. Urząd gminy Krokowa odsyła do Urzędu Morskiego albo do Błękitnego Patrolu WWF. - To jest spychanie odpowiedzialności. Naszą rolą nie jest sprzątanie czy zabezpieczanie martwych fok. To obowiązek gminy - przekonuje Wojciech Czuchryta z Błękitnego Patrolu WWF.