"Kogo to jeszcze interesuje?". Terlecki o decyzji w sprawie Sądu Najwyższego

Kogo to jeszcze interesuje, że parę osób się tam przyspawało do swoich stanowisk i próbuje jakoś utrzymać swoje dochody, przywileje, pozycje? - tak Ryszard Terlecki, szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu, skomentował decyzje Naczelnego Sądu Administracyjnego o wstrzymaniu wykonania uchwał nowej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie obsadzenia trzech izb Sądu Najwyższego. - Myślę, że wielu Polaków oczywiście to interesuje - zaoponował wicemarszałek Senatu Adam Bielan (partia Porozumienie, Klub PiS).

Kto skorzysta na zmianie planów trasy S12? Reportaż "Układ radomski" w "Superwizjerze"

Kilka miesięcy temu mieszkańcy jednej z podradomskich gmin dowiedzieli się, że ich domy zostaną zburzone, a oni sami mają się przeprowadzić. Wszystko przez to, że zmieniony został plan przebiegu drogi ekspresowej S12. Zamiast przez nieużytki najprawdopodobniej przebiegnie przez gospodarstwa mieszkańców. Dlaczego plany uległy zmianie i kto na tym skorzysta? Którzy lokalni politycy lub ich krewni mają nieruchomości w pobliżu planowanej inwestycji? O tym w reportażu "Układ radomski" Bertolda Kittla - w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

"Doczekali się wspaniałego pasterza, którego pokochali". 60 lat temu Wojtyła został biskupem

60 lat temu w Katedrze na Wawelu ksiądz Karol Wojtyła przyjął sakrę biskupią. Konsekratorem był arcybiskup Eugeniusz Baziak, współkonsekratorami biskupi: Franciszek Jop z Opola i Bolesław Kominek z Wrocławia. - Już wtedy widziało się jego świętość. To był człowiek rozmodlony, który szanował każdego i miał dobry kontakt z innymi, zwłaszcza z młodzieżą - mówił kardynał Stanisław Dziwisz.

Radiowóz przepuszcza pieszych na pasach, następne auto ich potrąca

38-letnia piesza była w połowie pasów, gdy została potrącona przez jadącego powoli 60-letniego kierowcę. Policja publikuje nagranie, by ostrzec pieszych: "macie pierwszeństwo na oznakowanym przejściu, ale każdemu kierowcy może zdarzyć się błąd". Potem zwraca się do kierowców: "pamiętajmy: w każdym pojeździe występuje tak zwane martwe pole".

Rozmowa o Niepodległej z Danielem Passentem

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Danielem Passentem.

Sędzia zapytała europejski trybunał. Sprawą zainteresowała się prokuratura

Prokuratura Regionalna w Łodzi wystąpiła o akta sprawy, w ramach której przewodnicząca składu sędziowskiego wysłała pytanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sędzia pytała o to, czy nowy sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości jest zgodny z europejskimi normami. - Chcemy poznać uzasadnienie tego działania - przyznają prokuratorzy.

Biskup Milewski: w polskim Kościele są księża homoseksualiści, nie powinno ich być

W polskim kościele są księża homoseksualiści - oświadczył w RMF FM biskup Mirosław Milewski. - Nie powinno ich być - dodał. Na pytanie, czy w polskim kościele są biskupi homoseksualiści, odparł, że "nie wie" i że "prasa czasami podaje różne rzeczy". - Problemu pedofilii w Kościele nie można odłączać od problemu homoseksualizmu w Kościele - podkreślił hierarcha.

"Tryb przyspieszony może oznaczać rozpatrywanie sprawy nawet kilka miesięcy"

Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych ma zapaść niezwłocznie, czyli w trybie przyspieszonym, o co zresztą Sąd Najwyższy wnioskował. Jednak "niezwłocznie" może oznaczać rozpatrywanie sprawy nawet kilka miesięcy - wskazała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. - W podobnych sprawach tryb przyspieszony oznaczał rozpoznanie takiego pytania w przeciągu siedmiu miesięcy - dodała.

Sąd wstrzymuje wykonanie kolejnych uchwał w sprawie Sądu Najwyższego

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował w czwartek o wstrzymaniu wykonywania uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów do Izb Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - poinformował w piątek Wydział Informacji Sądowej NSA. Identyczną decyzję sąd podjął w środę w sprawie Izby Karnej. - To czerwony alert i apel do prezydenta, żeby wstrzymał procedurę - komentował poseł PO Robert Kropiwnicki.

Poseł PiS pędził ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. Prawa jazdy nie stracił

Poseł Lech Kołakowski z Prawa i Sprawiedliwości nie stracił prawa jazdy, choć jechał przez teren zabudowany z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. Według oficjalnych informacji policjanci nie odebrali mu na miejscu prawa jazdy, gdyż poseł nie miał go ze sobą. Co ciekawe, w jednej z trzech swoich interpelacji poselskich Kołakowski postulował zmianę przepisów i odstąpienie od odbierania prawa jazdy za "drobne wykroczenia drogowe".

Tusk: pamiętajmy o przesłaniu Mandeli i Wałęsy

"Dzisiaj, kiedy tak wielu ludzi, nawet najpotężniejsi światowi przywódcy, zaczyna wątpić w wolność, solidarność i demokrację, pamiętajmy o przesłaniu Mandeli i Wałęsy, by zło dobrem zwyciężać" - napisał w czwartek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

PiS rządzi tylko w jednym samorządzie. Ale tak ingeruje we wszystkie szesnaście

Prawo i Sprawiedliwość samorządową rzeczywistość zmienia od trzech lat mimo że rządzi tylko w jednym z 16 samorządów. Zdołało jednak przejąć kontrolę nad lokalnymi funduszami ochrony środowiska, zwiększyć władzę kuratorów nad szkołami i wywrzeć poprzez ministra wpływ na repertuar lokalnych teatrów. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Sędzia Rączka: nie mieliśmy wyboru

Niezawisłość sędziów i niezależność sądów to fundament państwa. Powinniśmy wszyscy dbać o to, żeby te wartości były zachowane - zaapelował w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka. Stwierdził, że właśnie utrzymaniu tego służyło wysłanie przez SN pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Czekamy na ustabilizowanie się poglądów i emocji pani Wassermann"

Nie wiem, czy Donald Tusk stawi się 5 listopada przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold - mówił w "Kropce nad i" adwokat Roman Giertych, pełnomocnik szefa Rady Europejskiej. - Jak będzie stosowny czas, to damy odpowiedź czy kalendarz pana przewodniczącego pozwala na stawiennictwo - dodał.

Czaputowicz o wyroku TSUE: myślę, że się zastosujemy

Trzeba będzie znaleźć kompromis – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz pytany, czy polski rząd zastosuje się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Szef polskiej dyplomacji od niedzieli przebywa z wizytą w USA, gdzie bierze udział w 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Spotkał się tam m.in. z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Nazwał Żydów "kąkolem" i chciał "żniw". Media: prokuratura nie zajmie się Międlarem

Były ksiądz Jacek Międlar w jednym ze swoich tekstów nazwał Żydów "kąkolem" i wezwał swoich czytelników do "żniw". Prokuratura, która otrzymała dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, odmówila wszczęcia dochodzenia. W uzasadnieniu prokurator napisała, że Międlar "korzystał z prawa do wyrażenia swoich poglądów, wolności słowa" - pisze portal Jewish.pl.

Platforma apeluje do Ziobry w sprawie "afery w PCK". Ministerstwo: naraża się na śmieszność

Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli w czwartek wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym zaapelowali o objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie tak zwanej afery w PCK. Po południu na ten apel odpowiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak, który stwierdził, że członkowie PO "narażają się na śmieszność" i "apelują o coś, co od dawna jest".

"Misiek" zatrzymany. Lider kiboli Wisły ukrywał się we Włoszech

Policjanci zatrzymali Pawła M., pseudonim "Misiek" - poinformowała zastępca Prokuratora Generalnego Beata Marczak. Mężczyzna był poszukiwany między innymi w związku z popełnieniem szeregu przestępstw narkotykowych. Paweł M., uważany za lidera małopolskich kibiców, ukrywał się we Włoszech. Sprawą "Miśka" i innych kiboli Wisły Kraków zajmowali się niedawno reporterzy "Superwizjera".

Komisarz wyborczy na wątpliwości kandydatów odpowie, ale po wyborach

Po skardze burmistrz Pucka na miejscowego komisarza wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza orzekła, że ten nie dochował należytej staranności, ale mimo wszystko nie ma podstaw do uchylenia jego decyzji. Komisarz pięciu brakujących członków komisji wyborczej wybrał z Prawa i Sprawiedliwości. Na wniosek pani burmistrz o udostępnienie informacji publicznej na ten temat, odpowiedział, że prześle informacje po wyborach.