"Kaczyński postanowił, że wybory mają się za wszelką cenę odbyć i aparat państwa jest podporządkowany tej woli"

Samorządowcy, którzy odmawiają wydania Poczcie Polskiej spisu wyborców, postępują absolutnie zgodnie z prawem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Dodał, że robiąc to w momencie, gdy zobowiązujące do tego przepisy nie weszły jeszcze w życie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie "mogą się narażać na odpowiedzialność karną".

"Nie można było umorzyć postępowania tylko dlatego, że jest niewygodne do prowadzenia". Jest zażalenie

Stwierdzenie, że czynu nie popełniono, nie może być powodem umorzenia śledztwa wszczętego przez prokurator Ewę Wrzosek w sprawie wyborów prezydenckich - stwierdził Krzysztof Parchimowicz, były prezes stowarzyszenia prokuratorów "Lex super omnia". W jego ocenie "realnie istnieją działania, które zmierzają do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w stanie epidemii i realnie istnieje zagrożenie życia i zdrowia ludzi".

Wpadł do stawu, ale maseczki z twarzy nie zdjął

Pił alkohol nad stawem, nagle poślizgnął się i wpadł do wody. Wyciągnęli go policjanci. Okazało się, że chociaż 53-latek zapomniał o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą, to poważnie potraktował obowiązujące przepisy sanitarne – na twarzy cały czas miał ochronną maseczkę.

Wróci sport. Rząd przedstawił plan

Mateusz Morawiecki przekazał, że od 4 maja w Polsce nastąpi kolejne rozluźnienie restrykcji nałożonych w związku z pandemią COVID-19. Jak tłumaczył premier, udostępnione zostaną miejsca do uprawiania sportu na otwartym powietrzu, w tym orliki i inne boiska, gdzie przebywać będzie mogło nie więcej niż sześć osób.

Jak wybierzemy prezydenta? "Debata Faktów: kiedy wybory?"

Czy wybory prezydenckie w czasach pandemii są możliwe? Czy możliwe jest, by spełniały konstytucyjne wymogi i były równe, tajne i powszechne? A przede wszystkim, czy byłyby bezpieczne dla zdrowia wyborców? Na te i inne pytania odpowiedzą w niedzielę goście programu "Debata Faktów: kiedy wybory?" w TVN24. Początek godzinie o 19.20.

"Mamy do czynienia z wytwarzaniem chaosu na wielu poziomach"

Ta, w cudzysłowie, kampania, która była i jest prowadzona, nie sprzyja temu, żeby to święto demokracji, którym są wybory, było tym, na co czekamy przez lata - ocenił w TVN24 doktor Bartłomiej Machnik. Profesor Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego dostrzegła w związku z wyborami "wytwarzanie chaosu" na poziomie prawnym i politycznym.

"Stanie na straży prawa dzisiaj spada na władze samorządowe"

Dla mnie akt wyborczy, prawo do głosowania w demokratycznych wyborach jest czymś szalenie ważnym. Jestem gdańska z krwi i kości, rodzice byli zaangażowani w opozycję demokratyczną i ryzykowali po to, żeby wolne demokratyczne wybory w Polsce mogły mieć miejsce. To powinno być święto demokracji - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która gościła w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Jak dodała, projektu ustawy dotyczący głosowania korespondencyjnego "nigdy w życiu nie nazwałaby wyborami".

Owinęła syna ręcznikiem i próbowała wmówić policjantom, że to jej córka

Podczas policyjnej kontroli objęta kwarantanną mieszkanka Świętochłowic (województwo śląskie) najpierw przyprowadziła do okna swojego 8-letniego syna, a następnie owinęła chłopca ręcznikiem i próbowała przekonać policjantów, że to jej córka, która właśnie się kąpała. W rzeczywistości dziewczynka była w sąsiednim mieście.

Bili na oczach dzieci. Skazani za pobicie, odpowiedzą za zabójstwo?

Wyrok czterech i pięciu lat więzienia dla oprawców 38-latka ze wsi Bzite (woj. lubelskie) wywołał mnóstwo komentarzy. O "rażąco niskiej karze" mówił m.in. minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Z kolei obrońcy skazanych podkreślali, że nie doszło do żadnego przestępstwa, a ich klienci jedynie się bronili przed agresją 38-latka. Sprawa będzie rozpatrywana w sądzie drugiej instancji, a my dotarliśmy do treści apelacji stron.

"Wpuśćcie nas do pracy. Wpuśćcie nas do domu"

Mają dość granicznych obostrzeń wprowadzonych przez rząd. Chcą wrócić do pracy, szkoły i znów móc odwiedzać swoją rodzinę po drugiej stronie granicy, bez obowiązkowej kwarantanny. Na polsko-niemieckich przejściach granicznych odbyły się protesty lokalnych społeczności.

Szef PKW: komfortowe byłoby, gdybyśmy znali zasady, na jakich będą przeprowadzone wybory

Państwowa Komisja Wyborcza w przekazanej na prośbę Senatu opinii do ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego wskazuje, że nie jest uprawniona do oceny wprowadzanych przez ustawodawcę regulacji, lecz zobowiązana jest do ich realizacji. - Komfortowa byłaby sytuacja, gdybyśmy na dzień dzisiejszy znali zasady, na jakich będą przeprowadzone wybory - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak

"Strażnik powiedział, żebym nie przytulała się do męża, żeby nie było żadnych czułości"

Rodzina rozdzielona przez wirusa i granicę, czyli wzruszająca historia z Cieszyna - tego polskiego i czeskiego. Konrad został po czeskiej stronie, gdzie pracuje. - Jesteśmy na wyciągnięcie ręki. Cała sytuacja jest absurdalna i nienormalna - opowiada jego żona Anna. Z mężem rozmawia przez telefon, widząc go przez rzekę, która ich dzieli. - Jeżeli zrezygnuję i przyjadę do domu, to ja i cała moja rodzina będziemy musieli być poddani dwutygodniowej kwarantannie. Zostaniemy uwięzieni we własnym domu, a ja stracę zlecenie- mówi Konrad. Materiał Artura Zakrzewskiego.

Prokurator krajowy żąda wyjaśnień od pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Rzecznik: nie przypominam sobie wcześniej takich pism

Prokurator krajowy zwrócił się do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z żądaniem pisemnych wyjaśnień w sprawie zawieszenia w ubiegłym tygodniu nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. - Nie przypominam sobie takich pism, ani jeśli chodzi o treść, ani jeśli chodzi o formę - ocenił rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.