TSUE wydał wyrok w sprawie Sądu Najwyższego

Niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ma badać sąd odsyłający, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odnosząc się do pytań prejudycjalnych zadanych przez polski SN. W komunikacie prasowym wydanym po ogłoszeniu wyroku Trybunał stwierdził też, że Krajowa Rada Sądownictwa przedkładająca wnioski z rekomendacją do powołania na stanowisko sędziego może zostać uznana za obiektywną "pod warunkiem jednak", że sama będzie "wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej".

Przeżyła epidemię i dlatego spłonęła na stosie. Po 360 latach chcą rehabilitacji Anny Krueger

Miała 88 lat. Kiedy w XVII wieku Gdańsku wybuchła epidemia ospy, wiele osób, zwłaszcza starszych, zmarło. Ona przeżyła i dlatego później zginęła. W okrutny sposób. Za "czary" była w 1659 roku torturowana i później spalona na stosie. Teraz Stowarzyszenie "Zaczarowani" po raz kolejny złożyło wniosek o rehabilitację Anny Krueger. - Chcemy oddać godność ludziom, którzy nieuczciwie zostali skazani na śmierć - mówi Beata Pawlik, prezes stowarzyszenia.

"My przetrwamy, oni nie przetrwają". Tarcia między PiS i Porozumieniem

We wtorek w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy znoszącego limit 30-krotności składek na ZUS. Temat podzielił obóz Zjednoczonej Prawicy. Posłowie Porozumienia Jarosława Gowina zadeklarowali wprost, że zagłosują przeciw tej ustawie. - Jeżeli oni się odwracają od nas w takiej sprawie, to my możemy się odwrócić od nich w innych sprawach - stwierdził wiceszef PiS Adam Lipiński. Szef KPRM Michał Dworczyk zwrócił uwagę na nieobecność Gowina podczas posiedzenia Rady Ministrów, na której o tym projekcie decydowano. Sprawę komentował także rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk podkreślając, że 30-krotność to "bat na wszystkich".

Laskowski o wyroku TSUE: czy to porażka, czy to zwycięstwo, to kwestia oceny

Myślę, że warto zapoznać się ze skomplikowanym i obszernym uzasadnieniem wyroku TSUE - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. - O ile pierwsze wrażenie może być takie, że nie jest to wyrok odpowiadający oczekiwaniom opozycji szeroko rozumianej, to po zapoznaniu się z orzeczeniem i poszczególnymi jego punktami, to wrażenie maleje zdecydowanie - dodał.

"Chłodne powietrze skrada się do nas"

W weekend z północnego wschodu napłynie do Polski zimne powietrze. - Ono jest na razie daleko na wschodzie kontynentu, dla nas przeznaczone jest to zimno dopiero na weekend - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Co może oznaczać ewentualny negatywny wyrok TSUE dla Polski?

Niedopuszczalność funkcjonowania sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, możliwa wadliwość wyroków podjętych przez potencjalnie źle wybranych sędziów, a także konieczność wyboru nowych 15 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa - to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji ewentualnie negatywnego dla polskiego rządu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dworczyk: być może Trybunał Konstytucyjny będzie musiał ocenić wyrok TSUE

Niemiecki odpowiednik Trybunału Konstytucyjnego wskazywał niejednokrotnie w swoich orzeczeniach, że TSUE wykracza poza obszar swoich kompetencji, w związku z tym niektóre z tych orzeczeń nie będą stosowane na ich terenie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, zapytany o wtorkową ocenę unijnego Trybunału Sprawiedliwości, którzy orzec ma w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Szef KPRM zasugerował, że podobnie może być także w naszym kraju.

"Czy to, co się stało w 2017 roku, może powtórzyć się teraz?"

Zdaniem ekspertów, służby powinny były uchronić ówczesną premier Beatę Szydło przed spotkaniem z ludźmi z gdańskiego półświatka, jednak w Rytlu w 2017 roku do tego nie doszło. To wtedy przestępcy udający wolontariuszy bez problemu mogli witać się z politykami i pozować z nimi do zdjęć, gdy ci odwiedzali miejscowość zdewastowaną przez tragiczną w skutkach wichurę. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Lewica wniosła własny projekt w sprawie 30-krotności

Lewica - która jeszcze w poniedziałek po podjęciu stanowiska nie chciała zdradzić, jak będzie głosowała w sprawie projektu PiS dotyczącego zniesienia 30-krotności składki ZUS - złożyła w Sejmie własny projekt w tej sprawie. Proponuje też podwyższenie emerytury minimalnej do 1600 złotych i wprowadzenie emerytury maksymalnej.

Nowa KRS i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Unijny trybunał ma wydać wyrok

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma we wtorek wydać wyrok dotyczący Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego i polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. W czerwcu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny TSUE. Stwierdził w niej wtedy, że Izba Dyscyplinarna SN "nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii", a sposób wyboru nowych członków KRS "ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". W TVN24 trwa wydanie specjalne.

"Polityka, której Kaczyński wymaga od Morawieckiego, jest nierealna matematycznie"

Ani premier Mateusz Morawiecki, ani inni ludzie wokół niego nie mieli odwagi powiedzieć Jarosławowi Kaczyńskiemu, że projekty, które na nich wymusza, są nierealne - taki powód złożenia przez PiS projektu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS sugerował w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk (Zjednoczona Prawica) przekonywał, że projekt to nie jest "poszukiwanie pieniędzy".

Borowski o 30-krotności ZUS: autorzy ustawy widzą jej ryzyko i nie wiedzą, jak temu zapobiec

Jeżeli się chce, żeby osoby więcej zarabiające jeszcze więcej wnosiły do budżetu niż w tej chwili, to od tego jest system podatkowy. Proszę bardzo, jak ktoś ma odwagę, niech wyjdzie z trzecią stawką podatkową - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski. Odniósł się w ten sposób do projektu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS.

"To jest kwalifikowane bezprawie". Sędzia TK pisze do prezes Przyłębskiej i chce jej dymisji

Szereg zarzutów i apel do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o pilne podanie się do dymisji - to zawartość pism, jakie do sędziów TK, w tym do Przyłębskiej, rozesłał jeden z nich, Jarosław Wyrembak. Wskazuje on między innymi, że w sprawie dotyczącej nowej Krajowej Rady Sądownictwa prezes Trybunału wydała sędziom zakaz składania zdań odrębnych. - To jest bezprawie - ocenia były sędzia TK Wojciech Hermeliński. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Naczelnik z CBŚP i były szef delegatury CBA zatrzymani przez ABW. Sprawa agencji towarzyskich

Były szef delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który rozpracował głośną "aferę podkarpacką", został zatrzymany w poniedziałek na polecenie prokuratury – ustalili dziennikarze tvn24.pl i "Superwizjera". Oprócz niego zatrzymano także obecnego naczelnika z rzeszowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji i dwóch byłych policjantów z tej elitarnej formacji. Wszyscy usłyszą zarzuty w słynnej aferze rzeszowskich agencji towarzyskich.

Autor tłumaczy, skąd "ideologia gender" w jego podręczniku dla licealistów

Poruszane w szkole tematy "powinny odnosić się do 'tu i teraz', a nie być jedynie przedrukiem 10-letnich już informacji" - przekonuje Wacław Panek, autor podręcznika dla licealistów, który "ideologię gender" nazywa największym zagrożeniem dla cywilizacji XXI wieku. Ten fragment znalazł się w książce dla licealistów mimo braku akceptacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wjechał rowerem wprost pod nadjeżdżające auto

Na nagraniu z monitoringu widać, jak młody mężczyzna nagle wyjeżdża zza budynku, "przecina" rowerem chodnik i wjeżdża bez zastanowienia na jezdnię prosto pod koła nadjeżdżającego auta. Młody mężczyzna tłumaczył, że nie zauważył samochodu. Prawdopodobnie nawet go nie słyszał, bo na uszach miał słuchawki.