"Miejscem religii w naszej kulturze jest szkoła"

Tradycja polska jest taka, że religia zawsze była w szkole, z wyjątkiem około 40 lat czasów komunistycznych. Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do tych czasów - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

"Zagrożenia niezależności sądownictwa w Polsce są niestety dostrzegane przez inne kraje"

Sędziowie zdobywają punkt w starciu z polskim rządem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Otrzymali poparcie kilku unijnych państw i instytucji. To ważny, choć nie przesądzający gest. - Świadczy to o tym, że zagrożenia niezależności sądownictwa w Polsce są niestety dostrzegane przez inne kraje europejskie - powiedział Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis". Materiał programu "Polska i świat".

"To jest absolutnie niemoralne w stosunku do współobywateli"

Pan profesor Glapiński musi wiedzieć, że te pieniądze są Polaków. To nie są jego pieniądze, te pieniądze nie biorą się z nieba - mówił w "Kropce nad i" Marek Jakubiak (poseł niezrzeszony), komentując doniesienia o zarobkach dyrektor ds. komunikacji Narodowego Banku Polskiego. Poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk ocenił, że sprawa "jest więcej niż bulwersująca".

"PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego.

Holandia odmawia Polsce wydania 11 podejrzanych. Pyta o stan sądów

Holandia wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie. Holendrzy chcą, by polskie władze dostarczyły wyjaśnień "w sprawie niezależności sądów, które będą się zajmować sprawami kryminalnymi przeciwko podejrzanym".

Firma miała wylać ścieki i zabić 20 ton ryb. Sprawa wraca do prokuratury

W 2015 roku do Warty w Poznaniu wylano trujące substancje. Według szacunków śledczych, na około 70 kilometrach rzeki zatruło się około 20 ton ryb. Choć w trakcie śledztwa ustalono firmę, która ponosi za to odpowiedzialność, winnych nie ukarano. W poniedziałek sąd zadecydował o zwrocie do prokuratury okręgowej aktu oskarżenia.

Areszt po tragedii w escape roomie

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Miłosza S. Mężczyzna miał przygotowywać wyposażenie escape roomu, w którym w piątek wybuchł pożar. Według śledczych nie zadbał o drogi ewakuacyjne, które umożliwiłyby ucieczkę z pomieszczenia. Zginęło pięć 15-latek, a 25-letni pracownik z ciężkimi poparzeniami trafił do szpitala.

Rzucił torbą w policjanta, było w niej 350 tysięcy złotych

Właściciel kantoru zatrzymał się na światłach przed przejściem, by przepuścić pieszych. Wtedy złodziej otworzył drzwi od auta i ukradł torbę wypełnioną pieniędzmi. Z pomocą okradzionemu przyszli policjanci, którzy akurat przejeżdżali w pobliżu. Dzięki nim udało się odzyskać 350 tysięcy złotych.

Ponad tysiąc nieprawidłowości. Zamknięto 26 escape roomów

Strażacy przeprowadzili 325 kontroli escape roomów, stwierdzili ponad tysiąc uchybień. 26 obiektów, w których wykryto największe nieprawidłowości, zamknięto - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

"Do wybuchu gazu doszło na skutek odkręcenia rurki". Ważny dowód w rękach śledczych

Tomasz J. miał spowodować wybuch gazu w kamienicy na Dębcu, by zatrzeć ślady zabójstwa - twierdzi poznańska prokuratura. Tę wersję potwierdza opinia biegłego, która właśnie do nich trafiła. Wynika z niej, że do wybuchu gazu doszło na skutek odkręcenia rurki gazowej doprowadzającej gaz do kuchenki. W ruinach znaleziono ciała pięciu osób. Ponad 20 mieszkańców zostało rannych.

Roczny zakaz nauczania dla eksperta prawnego PiS. Za plagiat

Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Warszawskiego orzekła, że doktor habilitowany Jarosław Szymanek splagiatował fragment pracy magisterskiej jednej ze swoich studentek - donosi OKO.press. Szymanek został objęty rocznym zakazem nauczania. Wcześniej sporządzał ekspertyzy dla Prawa i Sprawiedliwości podczas wprowadzania zmian w Trybunale Konstytucyjnym.