Najnowsze

Najnowsze

Marsz chwały UPA w Kijowie

Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w marszu chwały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), który przeszedł w sobotę wieczorem ulicami Kijowa. Resort Spraw Wewnętrznych poinformował, że podczas akcji nie doszło do incydentów.

Katalonia walczy o niepodległość. "Tego rodzaju ruchy są szkodliwe"

- Czasem bywa tak, że danemu regionowi zaczyna się wydawać, że bardziej opłaca się być niepodległym państwem i czerpać z jednolitego rynku Unii Europejskiej, niż łożyć na całe państwo narodowe - stwierdziła w programie "Horyzont" TVN24 dr Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej". Komentatorka odniosła się w ten sposób do sytuacji w Katalonii i Hiszpanii. O aspiracjach niepodległościowych regionu mówił również Marek Ostrowski z "Polityki". - Uważam, że z punktu widzenia europejskiego tego rodzaju ruchy są dla naszej ogólnej społeczności europejskiej szkodliwe. Jeżeli Katalonia nie chce łożyć na ogólnohiszpański rozwój, to chyba tym bardziej nie chce łożyć na polski rozwój - ocenił.

Samolot rozbił się na plaży. Zabici i ranni

Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w katastrofie wyczarterowanego przez francuskie wojsko samolotu, który rozbił się koło lotniska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej - poinformowali w sobotę przedstawiciele lokalnych władz.

"Wielu miało przekonanie, że Amerykanie nas uratowali"

- To się szalenie rzadko zdarza, bo my na ogół nie lubimy naszych dobroczyńców - mówił o "Deklaracji Przyjaźni i Podziwu dla Stanów Zjednoczonych" amerykanista Zbigniew Lewicki. O tym, jak to się stało, że 5,5 miliona Polaków postanowiło wyrazić wdzięczność wobec Amerykanów opowiadali goście debaty "Sto lat niepodległości" w TVN24.

"Apeluję do partii, aby zrzekły się subwencji i przekazały je ministrowi zdrowia"

- W każdej z komisji sejmowych można znaleźć ogromne pieniądze, które są marnowane, wyrzucane w błoto. Te pieniądze powinny być przekazane do komisji zdrowia - stwierdził w "Faktach po Faktach" Jarosław Sachajko (Kukiz'15). O proteście głodowym lekarzy rezydentów mówiła też profesor Alicja Chybicka (PO). W drugiej części programu gośćmi byli profesor Radosław Markowski z SWPS i profesor Antoni Dudek z UKSW.

Wyłudzał i szantażował? Droga działacza PiS do posady i wpływów

Dariusz P. to działacz Prawa i Sprawiedliwości w Kozienicach i doradca prezesa państwowego koncernu energetycznego Enea. Warszawska prokuratura prowadzi postępowanie - obecnie zawieszone - w sprawie oszustwa i gróźb karalnych, w które zamieszana miała być także jego żona. Reporterzy "Superwizjera" przyjrzeli się działalności małżeństwa i ich drodze do stanowisk i wpływów. Dotarli także do ludzi, którzy oskarżają Dariusza P. o wyłudzenie dużej sumy pieniędzy i szantaż.

Warszawa europejską stolicą kina. Ruszył Warszawski Festiwal Filmowy

Po raz 33. ruszył Warszawski Festiwal Filmowy, który stanowi jedną z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w naszej części Europy. Wydarzenie, które posiada bardzo bogate tradycje i jest jednym z festiwali, mogących wystawiać swoich oscarowych kandydatów, przyciąga uwagę mediów i branżę filmową z całego świata. O festiwalu, a także o najnowszym filmie Normana Leto pt. "Photon" mówiła w TVN24 BiS Ewelina Woźnica.

"Teki te zostaną wysłane do Ameryki przez delegację specjalną"

Dziękowanie USA staje się powszechne, zanim jeszcze ostatecznie ustanowione są granice II RP - i trwa w kolejnych latach. Kulminacja inicjatyw wyrażających podziw dla zamorskiego mocarstwa przypada na 1926 rok - 150-lecie niepodległości USA. Prezentujemy tekst pod tytułem "Wdzięczność i podziw" Zuzanny Schnepf-Kołacz z najnowszego numeru "Karty". Obejrzyj debatę poświęconą stosunkom amerykańsko-polskim u zarania Niepodległości w sobotę o godz. 21 w TVN24 i w niedzielę o godz. 12.30 w TVN24 BiS.

Izabella Cywińska w "Babilonie": sytuacja w kulturze jest przerażająca

W kulturze zmierzamy do takiego stanu jak za czasów PRL-u - powiedziała Izabella Cywińska, odnosząc się do obecnej sytuacji polskich artystów. Minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego krytykowała działania obecnego ministra kultury. Jedna z najsłynniejszych reżyserek teatralnych i filmowych była gościem Piotra Marciniaka w programie "Babilon" w TVN24 BiS.

USA: nie chcemy dopuścić do eskalacji napięcia wokół Kirkuku

USA pilnie obserwują wzrost napięcia w prowincji Kirkuk, na północy Iraku, spowodowany operacją irackich sił rządowych i wysłaniem do tego regionu tysięcy bojowników kurdyjskich - powiedział w piątek sekretarz obrony USA Jim Mattis. Dodał, że USA podejmują działania, aby nie dopuścić do eskalacji napięcia.

"Ja jestem stąd, ja chcę leczyć tu"

"Chcemy leczyć w Polsce" - to hasło sobotniego protestu lekarzy rezydentów przed Kancelarią Premiera, który jest efektem nieudanych rozmów z przedstawicielami rządu. To 13. dzień protestu głodowego. Materiał "Faktów po południu".

Tankowała samochód, za kierownicę wsiadł złodziej

Kamery monitoringu zarejestrowały zuchwałą próbę kradzieży samochodu na stacji paliw w stanie Michigan. Gdy kobieta tankowała swój pojazd, od drugiej strony do auta podszedł ubrany na czarno mężczyzna i nieoczekiwanie wsiadł za kierownicę. Kradzież się jednak nie udała, bo kobieta zdążyła wskoczyć do samochodu i wystraszyć złodzieja. Mężczyzny poszukuje policja.

"Polskie kino nie należy jedynie do Polski". Wim Wenders napisał do ministra kultury

"Polskie kino (...) jest ważną częścią europejskiej i światowej kultury, dlatego więc wszyscy się o nie troszczymy" - napisał Wim Wenders, prezydent Europejskiej Akademii Filmowej, w otwartym liście protestacyjnym do ministra kultury Piotra Glińskiego. EFA wyraziła swój sprzeciw wobec odwołania Magdaleny Sroki ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Uciekli przed prześladowaniami. Sąd Najwyższy "na wychodźstwie"

Sąd Najwyższy Wenezueli mianowany przez parlament, w którym większość ma opozycja, będzie odbywał swe sesje w siedzibie Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) w Kolumbii oraz w Waszyngtonie. Jego członkowie są prześladowani we własnym kraju przez wenezuelskie władze.

"Moskwa uważa za błędne podjęte przez prezydenta USA kroki"

Rosja zapewniła w piątek, że za najważniejsze uważa to, by nie dopuścić do zniweczenia porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Wiceszef MSZ Siergiej Riabkow krytycznie skomentował zapowiedzianą przez prezydenta USA zmianę strategii wobec Iranu.

Wypadek słowackiej turystki w Tatrach

Ratownicy TOPR zostali w sobotę przed południem wezwani w okolice Zmarzłego Stawu w Tatrach. Okazało się, że turystka ze Słowacji podczas wspinaczki spadła z – jak oceniają taternicy – niewielkiej wysokości.