Najnowsze

Najnowsze

"W ustawie o Sądzie Najwyższym nie ma treści niekonstytucyjnych"

Wiceszef Kancelarii Prezydenta, pytany w radiowej Trójce o stanowisko głowy państwa wobec ustaw prezydenta uzupełnionych o poprawki PiS, zapewnił że w ustawie o Sądzie Najwyższym "nie ma treści niekonstytucyjnych". - Jesteśmy przekonani w 100 procentach - podkreślił Paweł Mucha. Odnosząc się do drugiej prezydenckiej ustawy - o Krajowej Radzie Sądownictwa - dodał, że wybór do KRS w obecnie proponowanym kształcie jest multipartyjny.

Pytania o przyszłość Macierewicza w rządzie. "Poczekajmy"

- Bardzo się cieszę z tej informacji - powiedział Antoni Macierewicz, pytany w "Sygnałach Dnia" o zapowiedziane na poniedziałek powołanie gabinetu Mateusza Morawieckiego. Minister obrony narodowej nie chciał komentować, czy znajdzie się dla niego miejsce w nowym rządzie

Pierwsza podróż nowego premiera. "Zaproszenie wyszło od strony francuskiej"

- Prezydent Emmanuel Macron zna się osobiście z premierem Morawieckim - zapewnił w "Jeden na jeden" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i wiceszef Parlamentu Europejskiego, dodając, że w pierwszą podróż zagraniczną nowy szef rządu wybierze się do Francji. Gość TVN24 podkreślał również, że "za wcześnie na spekulacje", czy nowy premier pokieruje w przyszłości PiS-em. - Nie ma mowy o emeryturze pana prezesa Kaczyńskiego - podkreślił.

Dlaczego Kaczyński nie został premierem? Gowin: jednym z powodów kłopoty z kolanem

Premier Mateusz Morawiecki będzie dobierał taki skład ministrów, jaki uzna za optymalny, chociaż są pewne ramowe ustalenia koalicyjne - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin w porannej rozmowie w Radiu ZET. Pytany, czy sam mieści się w tych ustaleniach, minister stwierdził, że "przekonamy się o tym". Powiedział również, że jednym z powodów, dla którego Jarosław Kaczyński nie stanął na czele rządu, mogły być jego "kłopoty z kolanem".

Do Arabii Saudyjskiej wracają kina

W Arabii Saudyjskiej znów dozwolone będą kina. Pierwsze zostaną otwarte prawdopodobnie na początku przyszłego roku - ogłosił w poniedziałek minister kultury i informacji tego konserwatywnego islamskiego królestwa Awad ibn al-Awad.

Loża prasowa 10.12.2017

W drugim grudniowym wydaniu Loży Prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Eliza Olczyk ("Wprost"), Tomasz Skory (RMF FM), Tomasz Wołek i Mariusz Janicki ("Polityka"). Program rozpoczęła rozmowa o zmianach w sądownictwie, przegłosowanych w ekspresowym tempie przez większość sejmową PiS-u i próba odpowiedzi na pytanie, czy Andrzej Duda zawetuje kolejny raz przepisy, z którymi wcześniej się nie zgadzał. Później dyskutowano o zmianie w fotelu premiera, gdzie Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawiecki. Nie zabrakło pytań o całą rekonstrukcję rządu, która może zostać przeprowadzona jeszcze w grudniu lub - według innych źródeł - po Nowym Roku. Dziennikarze zajęli się też kontrowersyjną wypowiedzią Jana Parysa z MSZ, który w mocnych słowach opisał relacje polsko-ukraińskie. Na końcu programu poruszono temat protestów Obywateli RP, KOD-u i innych grup i działań policji stosowanych wobec manifestujących.

Słoń potraktował autobus jak drapak. Bawił się też dostawczakiem

Niesforny słoń pojawił się na drodze w prowincji Junnan w południowych Chinach. Z niewiadomych powodów zwierzę postanowiło utrudnić podróż pasażerom autobusu. Jak poinformowały lokalne media, autobus zatrzymał się na środku drogi z powodu awarii. Wtedy na jezdnię wyszedł bardzo zainteresowany całą sytuacją słoń. Najpierw zaczął przyglądać się autobusowi, później jednak potraktował go jak drapak, aż w końcu uderzył w przednią szybę. Zainteresowanie słonia pojazdami mechanicznymi było tak duże, że postanowił pobawić się jeszcze przejeżdżającym samochodem dostawczym. Choć nikomu nic się nie stało, właściciele aut przyznali, że naprawienie szkód wyrządzonych przez zwierzę będzie ich słono kosztować.

Opozycja zbojkotowała wybory. Maduro umacnia władzę

W wyborach burmistrzów w Wenezueli, bojkotowanych przez największe, bardzo podzielone partie opozycyjne, wygrała rządząca Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli (PSUV) w co najmniej 90 procent z 335 okręgów - poinformował prezydent kraju Nicolas Maduro.

Populistyczny ruch komika prowadzi w sondażach

Na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech, w kolejnym ostatnio sondażu prowadzi antysystemowy, uważany za populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. Spadają notowania rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Ludmiła Aleksiejewa uhonorowana przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał Ludmile Aleksiejewej, legendarnej obrończyni praw człowieka, a w latach ZSRR współzałożycielce Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, tegoroczną Nagrodę Państwową za wybitne osiągnięcia w obronie praw człowieka.

Groźna mała panda na pierwszym miejscu. Najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl

Atak małej pandy na francuską pierwszą damę został wybrany najciekawszym wideo tygodnia w tvn24.pl, zdobywając 45 procent głosów. Na drugim miejscu znalazły się dwa filmy: rosyjski myśliwiec oraz rozmowa Małgorzaty Gersdorf i Julii Przyłębskiej - oba z 10 procentami głosów. Trzecie miejsce zajęła zarejestrowana przed posiedzeniem rządu wymiana zdań byłej już premier Beaty Szydło i ministra Jana Szyszko, która zebrała 9 procent głosów.

"To nie jest rząd techniczny, autorski. To jest rząd polityczny"

Mateusz Morawiecki jako premier będzie miał olbrzymi wpływ na własny rząd - zapewnił w poniedziałek w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Dodał jednak, że na czele rządu stoi polityk, więc przy kształtowaniu gabinetu premiera sporo do powiedzenia będzie miała również "partia polityczna i jej prezes".

Turyści utknęli w górach, pomogli ratownicy TOPR

Noc z niedzieli na poniedziałek była dla pracowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pracowita. Turyści dwukrotnie prosili o pomoc w dotarciu do schroniska. Obecnie warunki w Tatrach nie sprzyjają wędrówkom.

Czarnecki o wątpliwościach Frasyniuka w sprawie Morawieckiego. "Władku, coś ci przypomnę"

Mateusz Morawiecki jako premier będzie miał olbrzymi wpływ na własny rząd - zapewnił w poniedziałek w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odpowiedział też na wątpliwości wyrażone przez Władysława Frasyniuka w TVN24, że Morawiecki "nie jest samodzielnym politykiem", a "sprawnym karierowiczem". Przypomniał, że Frasyniuk kiedyś "w samych superlatywach mówił o Morawieckim".

Z lodu wyrzeźbili dzieła sztuki

Tony lodu na poznańskim rynku i artyści z całego świata. Z lodowych brył stworzyli oni dzieła sztuki, które podziwiali dorośli i dzieci. Tak było podczas 12. Festiwalu Rzeźby Lodowej w Poznaniu.

Pierwsza podróż nowego premiera. "Zaproszenie wyszło od strony francuskiej"

- Prezydent Emmanuel Macron zna się osobiście z premierem Morawieckim - zapewnił w "Jeden na jeden" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i wiceszef Parlamentu Europejskiego, dodając, że w pierwszą podróż zagraniczną nowy szef rządu wybierze się do Francji. Gość TVN24 podkreślał również, że "za wcześnie na spekulacje", czy nowy premier pokieruje w przyszłości PiS-em. - Nie ma mowy o emeryturze pana prezesa Kaczyńskiego - podkreślił.

Sondaż niekorzystny dla zwolenników i przeciwników secesji

Partie popierające oddzielenie się Katalonii od Hiszpanii mogą stracić większość w wyniku wyborów do regionalnego parlamentu 21 grudnia - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę. Brak większości to prawdopodobny scenariusz także dla przeciwników secesji.

Amunicja obok meczetu i jarmarku w Berlinie. Wkroczyła policja

Niemiecka policja wkroczyła w niedzielę na jarmark bożonarodzeniowy w dzielnicy Berlina Charlottenburg po otrzymaniu wiadomości o dwóch plastikowych torbach znajdujących się obok samochodu zaparkowanego w pobliżu jarmarku i meczetu. Policja nie łączy znaleziska z terroryzmem.

Biskupi przestrzegają przed "jakąkolwiek zmianą" w statusie Jerozolimy

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w wydanym w niedzielę oświadczeniu odnoszącym się do decyzji amerykańskiego prezydenta o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy zwróciła uwagę, że zmiany w statusie tego miasta mogą stworzyć nieprzyjazny klimat dla wysiłków na rzecz pokoju w regionie. Zaapelowała o poszanowanie status quo Jerozolimy.

Niemieckie firmy podejrzewane po katastrofie okrętu

Rząd Argentyny ocenia, że winę za katastrofę okrętu podwodnego ARA San Juan mogą ponosić dwie niemieckie firmy, które w 2011 roku przeprowadziły konserwację tej zaginionej od połowy listopada jednostki. O zarzutach informuje w niedzielę "Sueddeutsche Zeitung".

Spalona izraelska flaga i antysemickie hasła

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w niedzielę w marszu protestacyjnym w Berlinie przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Protestujący spalili flagę z gwiazdą Dawida - informują niemieckie media.