Najnowsze

Najnowsze

Wielka mobilizacja i liczne inicjatywy. Kto może, pomaga w walce z SARS-CoV-2

Trwa pospolite ruszenie, by wesprzeć tych, którzy w walce z koronawirusem są na pierwszej linii frontu. Gotowi pomóc lekarzom i pielęgniarkom są studenci medycyny, ale i inni nie siedzą z założonymi rękami. W ramach oddolnych inicjatyw szyte są maseczki i kombinezony ochronne, a także produkowany jest płyn do dezynfekcji. Trwa ponadto ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z COVID-19, która jest prowadzona na platformie Siepomaga.pl.

Zlekceważył zalecenia klubu. Nocą bawił się w barze

Niesubordynacja w ekipie Schalke. Choć wszyscy zawodnicy niemieckiego klubu dostali jasny sygnał, by przede wszystkim siedzieć w domach, prowadzić się profesjonalnie i unikać zaludnionych miejsc, to nie każdy zastosował się do wspomnianych reguł. Pomocnik Amine Harit nocą wolał udać się do baru z fajkami wodnymi.

Niezwykła inicjatywa w trudnych czasach. By "być bliżej"

Szpital ginekologiczno-położniczy w Poznaniu, aby pomóc rodzicom, których maleństwa nie mogły wrócić z nimi do domu, stworzył projekt "Być bliżej". Pomysł jest prosty i wzruszający jednocześnie. Szpitalna psycholog robi zdjęcia noworodkom i wysyła je mamie i tacie z adnotacją o stanie dziecka.

Po zabójstwie 2-latka "wykryto nieprawidłowości". Prokuratorzy zawieszeni, komendant odwołany

21-latka z Chodzieży (województwo wielkopolskie) przyznała się do uduszenia swojego dwuletniego syna. Jak się okazało, chłopiec kilka miesięcy wcześniej trafił do szpitala ze złamaniem nogi. Nikt wtedy nie usłyszał zarzutów. - Prokurator okręgowy po analizie akt sprawy stwierdził, że w sprawie doszło do uchybień i nieprawidłowości - przekazał TVN24 Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Prokuratorzy rejonowi zostali zawieszeni, a komendant policji odwołany.

Przebiegł maraton na balkonie. "Nie mamy wymówek"

Wszyscy próbują jakoś sobie radzić w obliczu pandemii koronawirusa. Na ciekawy pomysł wpadł Francuz Elisha Nochomovitz, który nie chcąc złamać obowiązku kwarantanny, przebiegł maraton na balkonie swojego mieszkania. "Chcę pokazać wam, że nie mamy wymówek" - zwrócił się do rodaków na Facebooku.

"Każda sztuka się liczy". Krakowski szpital "potrzebuje wszystkiego"

Szpital Uniwersytecki w Krakowie potrzebuje - i to bardzo - białych kombinezonów barierowych, również gogli, przyłbic, masek z filtrem oraz rękawiczek jednorazowych - apeluje rzeczniczka krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. W tej chwili jest tam 12 chorych na COVID-19. A środki zabezpieczające są zużywane w setkach dziennie.

"Trzeba stawać po stronie rozumu. Wiara bez rozumu jest po prostu ślepa"

- Wirus może się osadzać nawet na hostii, a udzielanie komunii wiąże się z taką sytuacją, że ktoś zarażony może przekazać wirusa. Oczywiście, że - jak napisał arcybiskup Dzięga - Jezus nie zaraża. Ale musimy wziąć pod uwagę wszystkie te okoliczności, w których sprawowana jest Eucharystia i udzielana komunia. Tu po prostu chodzi o zdrowy rozsądek - mówił ksiądz profesor Albert Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Duchowny był w sobotę gościem "Kropki nad i".

Koronawirus zatrzymuje nas w domach. Jak przetrwać? "Drobne rytuały, higiena bycia ze sobą"

Od tygodnia w związku z pandemią COVID-19 zamknięte są szkoły, niektóre sklepy, często też pracujemy zdalnie, a w związku z wprowadzonym stanem epidemii w najbliższych tygodniach się to nie zmieni. Specjaliści powtarzają, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinniśmy zostać w domach. Jak przetrwać ten trudny okres? Jak przywyknąć do tego nietypowego stanu, który nagle stał się codziennością?

Prezydent zapowiada dopłaty do pensji i zwolnienie ze składek ZUS. Kto może liczyć na pomoc państwa?

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w sobotę rozwiązania pomocowe dla pracodawców i pracowników związane ze skutkami epidemii koronawirusa. Przewidują one, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 procent średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Dodatkowo samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy będą zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 procent w stosunku do lutego tego roku.

Wizyta u dentysty w czasie epidemii? Eksperci odradzają, poza przypadkami pilnymi

Jedną z kwestii szczególnie często poruszanych przez osoby wysyłające do Kontakt 24 pytania do programu "Koronawirus. Raport" są rady dotyczące wizyt u dentysty podczas epidemii. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne rekomenduje odroczenie leczenia, jeśli przypadek nie jest pilny. Podobnie krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii stomatologicznej i Naczelna Izba Lekarska.

Wakacje kredytowe, ale nie dla każdego. Banki wyjaśniają

Coraz więcej banków zapewnia swoim klientom możliwość odroczenia spłat rat kredytów. Dla wielu wakacje kredytowe w czasie pandemii to odrobina oddechu. Ale nie dla wszystkich. Z tego rozwiązania nie mogą skorzystać niektórzy kredytobiorcy uczestniczący w programie Rodzina na swoim. Banki wyjaśniają, dlaczego.

Wakacje kredytowe, ale nie dla każdego. Banki wyjaśniają

Coraz więcej banków zapewnia swoim klientom możliwość odroczenia spłat rat kredytów. Dla wielu wakacje kredytowe w czasie pandemii to odrobina oddechu. Ale nie dla wszystkich. Z tego rozwiązania nie mogą skorzystać niektórzy kredytobiorcy uczestniczący w programie Rodzina na swoim. Banki wyjaśniają, dlaczego.

"Zbroimy się. Mam nadzieję, że będziemy gotowi, jak będzie główny szczyt zachorowań"

W większości przypadków to będzie choroba, która będzie przebiegała podobnie jak grypa, ale na pewno będą się zdarzały przypadki, gdzie młodzi ludzie zachorują i będą wymagali hospitalizacji. To jest choroba, której nie można lekceważyć w żadnej grupie wiekowej - powiedział w "Kropce nad i" prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego w Krakowie.