Leśniczówka jest położona we wschodniej części Lasu Kabackiego w pobliżu Skarpy Powsińskiej i Powsina. Te tereny niegdyś należały do Dóbr Wilanowskich, które w XIX w. były w posiadaniu rodu Potockich, a następnie przeszły w ręce rodziny Branickich. Obecnie nadzór na tym obszarze sprawują Lasy Miejskie-Warszawa.
Nowa funkcja edukacyjna
Obiekt został wybudowany prawdopodobnie w 1890 roku. Jak czytamy na stronie Stołecznego Konserwatora Zabytków, leśniczówka "stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt łączy funkcję mieszkalną i biurową. Zachował się pierwotny układ wnętrza oraz piece, kuchnia węglowa, stolarka okienna i drzwiowa".
Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki poinformował, że drewniany obiekt przejdzie remont.
"Kolejny drewniany zabytek Warszawy ma szansę na ratunek. Dwa dni temu pisałem o zespole im. Lisieckiego "Dziadka", a dziś o mało znanej i unikatowej w skali Warszawy leśniczówce" - napisał na Facebooku Krasucki.
Wcześniej Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Wpłynęły cztery oferty, spośród których najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez biuro projektowe z Warszawy - Projekt 6 Małgorzata Karpowicz.
W zakres obowiązków zwycięskiego biura projektowego wchodzi dokładne rozpoznanie stanu technicznego budynku oraz stworzenie projektu modernizacji i adaptacji obiektu do nowej funkcji edukacyjnej przy jednoczesnym wyeksponowaniu wartości zabytkowych leśniczówki. Projekt ma być gotowy do końca tego roku.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: BSKZ