Najnowsze

Najnowsze

Nauczycielka skazana za romans z uczennicą

Na 15 miesięcy więzienia londyński sąd skazał nauczycielkę muzyki Helen Goddard za związek seksualny z 15-letnią uczennicą. Nie pomogły zeznania dziewczynki, że kontakty seksualne były dobrowolne i że to ona sama do nich namawiała.

Francuski "Pan Tadeusz" nagrodzony medalem

Wybitny tłumacz polskiej poezji na język francuski Roger Legras odebrał w poniedziałek w Paryżu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Poprzez swoje liczne przekłady przybliżył Francuzom dzieła m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.

"Ten przepis konsekwentnie osłabia państwo"

Lech Kaczyński uważa, że trzeba zmienić prawo, by zapobiec katastrofom podobnym jak w "Wujku-Śląsk". - Ja w tej chwili nie chcę oceniać, co się wydarzyło w kopalni, ale niektóre informacje, które płyną ze Śląska, brzmią wręcz przerażająco - mówił Lech Kaczyński podczas wręczenia nominacji w Pałacu Prezydenckim. Na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta mianowana została Bożena Borys-Szopa.

Zjednoczone Koree prześcigną Japonię

Gdyby doszło do zjednoczenia Korei Południowej i Północnej, powstałe w ten sposób państwo w ciągu 30-40 lat mogłoby gospodarczo prześcignąć Japonię - wynika z raportu amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Sondaż: skończyć misję w Afganistanie

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna udziałowi naszych żołnierzy w misji w Afganistanie. Tylko co piąty wyraża swoją aprobatę - wynika z wrześniowego sondażu CBOS.

Czego Szakal szukał w Polsce?

"Carlos" lub "Szakal" - pod takimi pseudonimami znany jest jeden z najgroźniejszych żyjących terrorystów świata, Iljicz Ramirez Sanchez. W organizowanych przez niego zamachach zginęły setki osób. W jego działalności są też polskie wątki. Autorom programu "Superwizjer" udało się z "Carlosem" porozmawiać.

Przybywa pytań bez odpowiedzi ws. katastrofy w kopalni

Trzy dni po tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" mnożą się pytania o przyczyny i okoliczności śmierci 13 górników. Wiele wskazuje na to, że pod ziemią dochodziło do poważnych nieprawidłowości: oszukiwania metanomierzy i zacierania śladów, które mogłyby poprowadzić śledczych do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Kolejarz z zemsty wykoleił pociąg?

W poniedziałek nad ranem w pobliżu miasta Krajowa na południu Rumunii wykoleił się pociąg osobowy. Lekko rannych zostało 15 osób. Aresztowano byłego pracownika kolei, którego podejrzewa się o umyślne obluzowanie śrub przy szynach, co miało spowodować wypadek.

Bliscy rozpoznali 8 górników

Są wyniki sekcji zwłok górników zmarłych w tragicznym wypadku w kopalni "Wujek-Śląsk". 11 udusiło się tlenkiem węgla, jedna osoba się wykrwawiła, a ostatni mężczyzna zmarł na skutek wstrząsu pooparzeniowego - poinformowała prokuratura okręgowa w Katowicach.

Rosjanie nie zrezygnowali z Iskanderów

Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, generał Nikołaj Makarow powiedział, że rozmieszczenie Iskanderów przy granicy z Polską jest nadal możliwe. - Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte - powiedział w poniedziałek Makarow.

Nie ma tarczy przez Izrael?

- To izraelski prezydent namówił USA do rezygnacji z tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach - twierdzi izraelska gazeta "Maariw". Jej zdaniem Szymon Peres jeszcze za administracji Georga W. Busha przekonywał Stany Zjednoczone do rezygnacji z tego projektu.

Wybiło czujniki. „Ryzyko było akceptowalne”

W nocy na dzień przed katastrofą w „Śląsku” liczniki metanu wybiło dwa razy, prąd się odłączył. Połączono go z powrotem, a ludzi posłano nazajutrz do pracy. A żadne zgłoszenia o stanie liczników nie zostało najprawdopodobniej zarejestrowane. Dlaczego? Bo nie było sytuacji alarmowej – tłumaczy rzecznik kopalni "Wujek-Śląsk" inż. Andrzej Bielecki.

Prokuratura: otrucie Juszczenki sfingowane

Ukraińska prokuratura twierdzi, że współpracownicy i najbliższa rodzina Wiktora Juszczenki sfingowali jego otrucie - pisze "Rzeczpospolita". Szefowa wydziału ds. kryminalnych Łarysa Czerednyczenko opublikowała w tej sprawie raport ze śledztwa, w którym powołuje się na wnioski sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności zamachu na głowę państwa.

"Wcześniej czy później na Woronicza wejdziemy"

Ekipy wszystkich stacji telewizyjnych - poza TVP - oraz dziennikarze radiowi i prasowi tłumnie przywitali nowego p.o. prezesa Bogusława Szwedę. Zgodnie z przewidywaniami jego poprzednik Piotr Farfał nie wpuścił go do budynku TVP. - Wcześniej czy później do spółki wejdziemy - prezentował urzędowy optymizm Szwedo.

Umorzono wątki o groźbach i naciskach ws. CASY

Śledczy umorzyli jednocześnie dwa wątki śledztwa w sprawie katastrofy wojskowego samolotu CASA. Jeden z nich dotyczył pogróżek wobec brata jednego z pilotów i jego siostry. Nieznajomi mieli mu grozić i żądać, by się sprawą nie interesował. Jednocześnie po raz kolejny przedłużono śledztwo, tym razem o trzy miesiące. Samolot rozbił się w styczniu 2008 roku, zginęło 20 osób.

Miedwiediew jedzie do Szwajcarii

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna w poniedziałek dwudniową wizytę oficjalną w Szwajcarii. Będzie to pierwsza w historii dwustronnych stosunków wizyta państwowa rosyjskiego przywódcy w tym alpejskim kraju.

Dwie kopalnie, jeden nadzór

Film pokazujący fałszowanie czujników metanu nagrano w innej kopalni, niż podał TVN - zarzuca "Rzeczpospolita". TVN24 nie informował jednak, że został on nagrany na terenie oddziału „Śląsk”, tylko w kopalni "Wujek-Śląsk" - która obejmuje oddział katowicki i ten w Rudzie Śląskiej, gdzie doszło do tragedii. A w obydwu zakładach funkcjonuje ten sam nadzór.

"Duża gafa prezydenta"

To duża gafa, że Lech Kaczyński wprowadza żałobę narodową i jednocześnie tańczy na scenie - powiedział w TVN24 Paweł Piskorski z SD. Krytycznie zachowanie głowy państwa podczas niedzielnych dożynek ocenił także wicepremier Waldemar Pawlak. - To trochę nie na czasie - skomentował.

Rodziny zobaczą ciała zmarłych górników

Ciała górników, którzy zginęli po katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk", mają zostać w poniedziałek okazane rodzinom. Śledczy z prokuratury w Katowicach, którzy prowadzą sprawę, mają nadzieję, że dzięki temu uda się zidentyfikować zmarłych bez konieczności przeprowadzania testów DNA.

"Tam ciągle naraża się życie"

- Notorycznie łamane są normy bezpieczeństwa – twierdzą górnicy z kopalni "Wujek-Śląsk" w rozmowie z TVN24. Kilka dni przed tragedią czujniki alarmowały o niebezpiecznym stężeniu metanu, a górników wycofywano – pisze "Rz".

Starcia w Somalii. 17 zabitych

Krwawe starcia w Somalii. W strzelaninie pomiędzy siłami rządowymi, a islamskimi rebeliantami zginęło co najmniej 17 osób. Liczba ofiar może się zwiększyć.

Pawlak: Grad gra w jednej drużynie z Farfałem

Waldemar Pawlak krytykuje działania koalicjanta w TVP. – Minister skarbu gra w jednej drużynie z Piotrem Farfałem. Decyzje przez niego podejmowane niestety pozostawiają ślady, które nie najlepiej świadczą o naszym koalicyjnym partnerze – ocenił wicepremier w "Radiu Zet".

5 ton kokainy na statku

Prawie pięć ton kokainy przejęła panamska straż przybrzeżna. Narkotyki znajdowały się na statku, który przypłynął do portu Colon. Aresztowano sześć osób: trzech Panamczyków, dwóch Wenezuelczyków i Peruwiańczyka.

"Bez dodatkowych żołnierzy przegramy tę wojnę"

Jeśli do Afganistanu nie zostaną wysłane dodatkowe siły, to misja zakończy się porażką - wynika z tajnego raportu szefa wojsk USA i NATO. Fragmenty tego raportu opublikował w poniedziałek "Washington Post".

"Przepychanek z ochroną nie będzie"

Na pewno nie będzie żadnych przepychanek z ochroną - zapewnia nowy p.o. prezesa TVP Bogusław Szwedo w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dalej planuje o 10. wejść do siedziby TVP na Woronicza. Najpewniej pocałuje klamkę, bo Piotr Farfał nie uznaje ani niedawno powołanej rady nadzorczej, ani jej decyzji i już zapowiedział, że Szwedo nie wpuści.

Abramowicz laserem w paparazzich

Rosyjski multimiliarder Roman Abramowicz ma nową broń przeciwko paparazzim. Na jego najnowszym jachcie zainstalowano specjalne urządzenie laserowe, które będzie blokowało obiektywy aparatów.

Podwójnie poproszę

Z grubsza wiadomo, że w Ameryce wszystko jest większe. Większe samochody, większa armia i większy dług publiczny. Ale żeby aż tak większe?

Platforma już ma strategię na wybory

Przed wyborami prezydenckimi nie będzie trudnych tematów, które mogłyby popsuć sondaże - postanowiła PO. I dlatego do szuflady trafią ustawy o KRUS i finansowaniu leczenia, a wróci spór o in vitro oraz IPN. Pojawi się też nowy pakiet dla firm - pisze "Rzeczpospolita".

Steinbach zasiądzie w radzie po wyborach?

Bawarska chadecka partia CSU zapowiedziała, że po wyborach "zadba o to", by Erika Steinbach znalazła się w radzie fundacji, której celem będzie upamiętnianie powojennych wysiedleń. Zapowiedź ta znalazła się w oświadczeniu Stephana Mayera, który w partii odpowiada za sprawy dotyczące wypędzonych.

W Stanach reprezentują nas Republikanie

200 tysięcy dolarów zapłaciła ambasada RP w Waszyngtonie amerykańskiej firmie lobbingowej BGR Holding, za reprezentowanie polskich interesów w stolicy USA. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego gdyby nie fakt, że w rządzonej przez Demokratów Ameryce, Polacy wybrali usługi firmy prowadzonej przez Republikanów.