Najnowsze

Najnowsze

Dziewczynka dźgnięta nożem w szkole. Czy Kraków wypłaci odszkodowanie?

150 tys. zł odszkodowania będzie musiało wypłacić miasto 16-letniej Dominice – o wyroku sądu informuje Gazeta Krakowska. Dziewczynkę w 2010 roku dźgnęła nożem rówieśniczka w krakowskim gimnazjum. To jednak nie koniec batalii pokrzywdzonej o zadośćuczynienie. Decyzja sądu jest bowiem nieprawomocna.

Szarpanina w ukraińskim parlamencie. "Zdymisjonować Janukowycza!"

W bardzo nerwowej atmosferze rozpoczęły się obrady Rady Najwyższej w Kijowie. Przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak zapowiedział, że deputowani powinni przyjąć szereg aktów prawnych, w tym o przywróceniu konstytucji z roku 2004 i o amnestii, po chwili jednak zaproponował przerwę w obradach do godz. 16. To rozwścieczyło opozycję i zaczęły się przepychanki.

Korona stawia na Wschód. Kolejni na testach

Przed nami druga w nowym roku kolejka T-Mobile Ekstraklasy tymczasem Korona wciąż myśli o wzmocnieniach. W tym celu do Kielc na testy przybyło dwóch zawodników. Pierwszy to bułgarski obrońca Aleksandyr Diułgerow, drugi zaś, ofensywny pomocnik Erjon Vucaj pochodzi z Albanii. Obaj mają 23-lata i łącznie ponad 150 spotkań rozegranych w swoich krajach. Na testach w Kielcach już od jakiegoś czasu przebywają także Ukrainiec Kyryło Petrow oraz Serb Stefan Savić.

Tłum nie chciał oddać "zakładników". Interweniowali duchowni

67 milicjantów, których w nocy ze środy na czwartek pojmali protestujący walczący na kijowskim Majdanie, zostało uwolnionych. Wszystkich wywieziono w autobusie poza teren opanowany przez demonstrantów, choć tłum kilkuset osób długo nie chciał ich puścić. Interweniowali duchowni.

Oligarchowie uciekną z Ukrainy?

Spore kłopoty ma nie tylko władza w Kijowie, która nie doceniła demonstrujących na Majdanie, ale też oligarchowie wspierający do tej pory politykę Janukowycza. Dla wielu z nich jednym wyjściem z sytuacji, gdzie upada popierana przez nich władza, jest ucieczka z kraju. Tylko tak są w stanie ocalić swój majątek i rodziny. Ucieczka nie zawsze jest łatwa, bo Ukraińcy blokują lotniska.

Obama ma się spotkać z dalajlamą. Chiny ostrzegają

Chiny wezwały w piątek Stany Zjednoczone do odwołania zapowiedzianego na ten dzień spotkania prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą XIV, przebywającym na uchodźstwie duchowym przywódcą Tybetańczyków. Spotkanie zaszkodzi relacjom USA-Chiny - oznajmiło MSZ tego kraju.

"Zdrado, imię twoje - Europa!"

"Dzisiaj bliski jestem, by powiedzieć, parafrazując Byrona: 'Zdrado, imię twoje - Europa!'" - napisał w liście opublikowanym na portalu telewizji espreso.tv Myrosław Marynowycz, prorektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.

Reporter TVN24 na linii ognia

Strzelanina na Majdanie zaczęła się przed ósmą rano polskiego czasu i trwała z różnym nasileniem kilka godzin. W jej efekcie zginęło kilkadziesiąt osób - liczba rannych jest trudna do ustalenia, może przekraczać tysiąc. W pewnym momencie w ogniu walk znalazł się reporter TVN24 - Tomasz Kanik.

Lekarze z Majdanu

Dziesiątki zabitych - setki rannych - i kilkunastu lekarzy na Majdanie, którzy próbują ratować ofiary strzelaniny. Tylko część trafia do karetek i jest zabierana do szpitali. Niektórzy muszą być opatrywani na miejscu, w polowych szpitalach. Sale operacyjne powstają w hotelach, salach koncertowych, cerkwiach, klasztorach.

Niebezpieczne granice

Jeszcze wczoraj wiele dróg dojazdowych do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego było zablokowanych. Dziś na Ukrainę można już wjechać, ale może lepiej ze względów bezpieczeństwa tego nie robić. Wiele regionów oficjalnie deklaruje, że nie respektuje władz Kijowa.

Rozmowy na szczycie

Walkom na ulicach Kijowa towarzyszą dzisiaj zmagania dyplomatyczne - by przerwać rozlew krwi i doprowadzić do jakiegoś politycznego porozumienia władzy z opozycją na Ukrainie. Misja trzech ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w Kijowie miała trwać kilka godzin i głównie skupić się na unijnych sankcjach, ale ministrowie stali się de facto negocjatorami między prezydentem Janukowyczem a opozycją.

Majdan ważniejszy niż igrzyska

Z Majdanem solidaryzują się też Ukraińscy sportowcy. Poruszeni sytuacją w kraju opuszczają wioskę olimpijką w Soczi. Na razie nie wiadomo ilu ukraińskich sportowców przerwie udział w Igrzyskach. Wiadomo za to, że niektórzy z nich odmawiają występów, jeśli Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wyrazi zgody na noszenie przez reprezentację Ukrainy żałobnych wstążeczek.

Strzelają do demonstrantów

Dotychczas były to tylko podejrzenia - dziś są twarde dowody: w starciach na kijowskim Majdanie została użyta broń palna i ostra amunicja. Nasze kamery zarejestrowały ubrane w mundury z napisem Berkut postacie strzelające z karabinków Kałasznikowa, na zdjęciach widoczna jest też broń snajperska. Władze oficjalnie potwierdziły po południu, że milicja dostała broń i ma prawo jej użyć.

Zaprzestać rozlewu krwi

O losie ukraińskich demonstrantów słychać coraz głośniej. Wpierają ich liczne państwa zachodu w tym Polska. Od kilku dni trwają akcje poparcia i zbiórki pieniędzy oraz leków na rzecz protestujących. Z demonstrantami solidaryzują się też ich rodacy mieszkający w naszym kraju. Ich życzenie jest jedno - zaprzestać rozlewu krwi.

Ukraina na ustach całego świata

Niektórzy zarzucają nam, że za dużo mówimy o Ukrainie. Sytuacja u naszych sąsiadów interesuje cały świat. To nie jest tylko sprawa Ukrainy. Sposób rozwiązania tego konfliktu wpłynie na przyszłość reszty świata. Karty w tej grze rozdaje Rosja.