Katowice

Katowice

Duda grozi posłom ze Śląska: wiemy, gdzie mieszkacie. "Mamy się bać o zdrowie, o życie?"

- Nikt nas nie chce słuchać, bo z nami się rozmawia, jak chcemy robić strajk albo dać komuś w pysk - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas środowej konferencji prasowej. Apelował zwłaszcza do posłów ze Śląska, by nie popierali rządowej ustawy, która zakłada likwidację czterech kopalń. - Znamy wasze nazwiska, wiemy, gdzie mieszkacie, i immunitet wam nie pomoże - ostrzegł. - Słucham tego z przerażeniem - tak na jego słowa zareagowała Danuta Pietraszewska, śląska posłanka PO.

Ministranci złapali włamywacza. "Tłumaczył, że zasnął podczas mszy"

Ministranci w jednym z kościołów w powiecie częstochowskim złapali 22-latka, który po mszy nie wyszedł ze świątyni, a po zamknięciu drzwi włamał się do zakrystii. Później tłumaczył, że był pijany i zasnął na kościelnej ławie. Uciekając jednak przed ministrantami, wyrzucał z kieszeni skradzione przedmioty.

„Ś.p. nieudolna Ewa Kopacz”. Górnicy ogłaszają gospodarcze samobójstwo premier

W Brzeszczach pojawiły się nekrologi, ogłaszające "pogrzeb" premier Ewy Kopacz. Ma się odbyć dziś (14 stycznia) o godzinie 17. To właśnie wtedy górnicy, zgodnie z zapowiedziami, mają zaostrzyć protesty. - Są różne metody protestowania, ale niektóre z nich wymykają się trochę spod kontroli – wymijająco komentuje sprawę Zdzisław Filip, wiceprzewodniczący małopolskiego sejmiku.

"To nie przywileje górników doprowadziły do fatalnej sytuacji"

- Skończmy z tym zaklinaniem rzeczywistości, że górnicy mają takie olbrzymie przywileje i to one spowodowały, że sytuacja w górnictwie jest tak fatalna - apelował we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. Jego zdaniem problem tkwi w ludziach, którzy zarządzają górnictwem. - Mieliśmy dyrektorów kopalń, którzy zaczynali swoją pracę od tego, że pili do portretu ministra wódkę - powiedział. Według ekonomisty Witolda Orłowskiego rozwiązaniem jest prywatyzacja kopalń.

Szef "Solidarności": to, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" stwierdził, że politycy "nonszalancko" podchodzą do problemów górników. - Ci ludzie są zdeterminowani. Mało tego, to się przeleje na cały kraj - ostrzegł.

"Część kopalń powinna być odstawiona na bok"

- Nawet jeżeli będziemy manewrować kosztami, nie zmieni to faktu, że część kopalń, które były do tej pory bardzo intensywnie eksploatowane, powinna być odstawiona na bok - powiedział we "Wstajesz i wiesz" dr Filip Elżanowski, ekspert ds. energetyki z Uniwersytetu Warszawskiego. Ocenił, że polskie górnictwo jest "po prostu droższe" niż w innych krajach

Związkowcy w ramach protestu blokowali ruch pociągów

Przez dwie godziny kilkudziesięcioosobowa grupa demonstrantów blokowała torowisko w Katowicach. W ten sposób górnicy, związkowcy i mieszkańcy miast sprzeciwiali się likwidacji kopalń. Ruch na odcinku, gdzie trwa protest, został na czas protestu wstrzymany.

Tłumy na koncertach NOSPR. "Wszyscy chłoną atmosferę"

Nawet ośmiokrotnie w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła liczba uczestników koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, odkąd zespół przeniósł się do nowej siedziby, wybudowanej na terenach dawnej kopalni Katowice.

Kompania Węglowa zakazała mszy dla protestujących górników? "To zupełna nieprawda"

"Prezes Kompanii Węglowej i dyrektorzy kopalń zakazali organizowania w niedzielę mszy świętych dla protestujących pod ziemią górników" – alarmuje śląsko-dąbrowska Solidarność. - To zupełna nieprawda i nadużycie - broni się węglowa spółka. - Ze względów bezpieczeństwa msze nie mogą się odbyć na dole, ale nic nie stoi na przeszkodzie by odbyły się na powierzchni - tłumaczy Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Co dziecko robi w przedszkolu? Gliwiccy rodzice już widzą. "Tu nie chodzi o podglądanie"

Kiedy dziecko leżakowało? O której godzinie i co zjadło? Co robiło w przedszkolu? Odpowiedzi na te pytania coraz częściej dostarcza rodzicom nowoczesna technologia. Aby mogli śledzić poczynania pociech, przedszkolni wychowawcy robią tabletem zdjęcia i filmiki, po czym zamieszczają je na specjalnej internetowej platformie. - Tu nie chodzi o podglądanie dziecka, ale o lepszą komunikację na linii rodzic - przedszkole - tłumaczy przedstawiciel firmy dostarczającej mobilny serwis.

Górnicy ruszają na wojnę. Najpierw masówki, potem protesty

Na piątek górnicze związki zawodowe zapowiedziały "masówki informacyjne" w kopalniach Kompanii Węglowej. Ich tematem będzie sytuacja w firmie, ogłoszony przez rząd program restrukturyzacji i plany strajków. Mają się one rozpocząć formalnie w poniedziałek, choć część górników już samorzutnie rozpoczęło protest.

Około 1,3 tys. górników protestuje pod ziemią

Ok. 1,3 tys. osób protestuje w piątek rano pod ziemią w związku m.in. z rządowym planem dla Kompanii Węglowej – poinformował szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik. Do górników dołączają pracownicy powierzchni z kopalń przewidzianych do likwidacji. Chodzi o zakłady Brzeszcze, Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy oraz Pokój.

"Lepszy program napisałby każdy górnik przodowy". W poniedziałek strajk w kopalniach

Lepszy program napisałby każdy górnik przodowy, który pracuje w jakiejkolwiek kopalni Kompanii Węglowej - podkreślił na specjalnie zwołanej konferencji Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. I poinformował, że od poniedziałku "na terenie regionu Śląsko-Dąbrowskiego rozpocznie się akcja protestacyjno-strajkowa". Tak ostre słowa związkowców to reakcja na przyjęty w środę przez rząd program naprawczy dla Kompanii Węglowej.

"W czwartek decyzja o harmonogramie protestów ws. górnictwa"

Na czwartek związkowcy zapowiedzieli decyzje o harmonogramie protestów w górnictwie i całym regionie śląsko-dąbrowskim. Jak mówią, to m.in. następstwo środowej zapowiedzi premier Ewy Kopacz o skierowaniu do Sejmu w trybie pilnym ustawy o restrukturyzacji górnictwa.

W katastrofie awionetki zginęły 4 osoby. Śledztwo umorzone

Gliwicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie katastrofy awionetki, która w 2011 r. rozbiła się przed lotniskiem w Pyrzowicach. Zginęły wówczas wszystkie osoby lecące samolotem. Według ustaleń prokuratury przyczyną wypadku były błędy pilota.