TVN24 | Wybory prezydenckie 2020
"Debata Faktów: kiedy wybory?". Czy głosowanie powinno się odbywać w czasie epidemii? Relacja na żywo
TVN24 | Wybory prezydenckie 2020
- Źródło:
- TVN24
Goście programu "Debata Faktów: kiedy wybory?" w TVN24 rozmawiali w niedzielę o zaplanowanych na 10 maja wyborach prezydenckich. Czy byłyby bezpieczne dla zdrowia wyborców? Czy powinny się odbywać w czasach pandemii? Czy możliwe jest, by spełniały konstytucyjne wymogi? Relacjonowaliśmy program na żywo.
W niedzielę 3 maja gośćmi programu byli: prezes PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz, immunolog doktor Paweł Grzesiowski i ordynator jednego z oddziałów zakaźnych w wrocławskim szpitalu specjalistycznym profesor Krzysztof Simon, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, a także pisarz profesor Stefan Chwin, były prezes LOT Sebastian Mikosz i ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński.
Relacja odświeża się automatycznie
- 20:47
Program "Debata Faktów: kiedy wybory?" zakończył się. Dziękujemy za uwagę.
- 20:41
Mikosz: Lotnictwo będzie się musiało przedefiniować. To pewnie wpłynie na to, że przez okres kilku lat będzie mniej dostępne.
- 20:40
Mikosz: Wymiar psychologiczny będzie najważniejszy. Będzie trzeba przekonać pasażerów, że mogą bezpiecznie wsiąść do samolotu, że są odpowiednie procedury i mogą bez obaw polecieć. To też się przełoży na koszty, będzie więcej procedur i tak dalej.
- 20:36
Mikosz: Im dłuższy będzie przestój, tym dłuższe będzie ponowne uruchomienie i rozruch.
- 20:32
Brychczyński: Jesteśmy w epoce redefinicji całego biznesu lotniczego.
- 20:30
Brychczyński: Miejmy nadzieję, że z tej śmierci klinicznej wyjdziemy. Do tego potrzeba bardzo dobrych lekarzy. Potrzebne są precyzyjne rachunki ekonomiczne i konsultacje z ekspertami.
- 20:29
Mikosz: Branża lotnicza jest w stanie śmierci klinicznej. Wirus ją praktycznie zabił. Trwa walka o przetrwanie.
- 20:28
Gośćmi kolejnej części programu są: były prezes LOT Sebastian Mikosz i ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński.
- 20:22
Chwin: Mam wątpliwości, czy ta epidemia nas czegoś nauczy. Ale oby nauczyła.
- 20:22
Chwin: Moja wiedza historyczna mówi mi, że po wielkich epidemiach nie następowały zmiany w świadomości społecznej. Parę lat po epidemii hiszpanki ludzkość urządziła rzeź w postaci drugiej wojny światowej.
- 20:18
Chwin: Dla mnie wybory to była bardzo ważna sprawa. Wybory w 1989 roku to był przełom w moim życiu. Teraz się martwię.
- 20:16
Chwin: Myślę, że 10 maja wybory się nie odbędą.
- 20:16
Chwin: Dużo bardziej niż polityka martwi mnie to, że duża część Polaków jest obojętna wobec naruszania konstytucji. To jest w tej chwili prawdziwy problem.
- 20:14
Gościem kolejnej części programu jest pisarz profesor Stefan Chwin.
- 20:13
Stępień: O stanie klęski żywiołowej ciągle mówi opozycja. Kaczyńskiemu wydaje się, że taki ruch naraziłby jego autorytet na szwank. Wszyscy do tego nawołują, taka decyzja zostałaby przyjęta z ulgą.
- 20:11
Hermeliński: Naruszona jest zasada równości. Nie ma żadnej kampanii. Tylko jeden kandydat ją prowadzi.
- 20:08
Stępień: Najbardziej się obawiam tego, że jeśli nie zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej, a władza nie będzie mogła przeprowadzić wyborów, to będzie pokusa wprowadzenia stanu wyjątkowego. To by był najczarniejszy scenariusz. Przed tym scenariuszem obywatele muszą się bronić. Trzeba przebić balon strachu, nie pozwolić na jakiekolwiek zaskoczenie.
- 20:07
Stępień: Te wybory nie są możliwe do przeprowadzenia. Z chwilą, kiedy poczta wysyła przesyłkę poleconą, wtedy możemy mówić o wyborach tajnych. Ale kiedy likwiduje się ten obowiązek, likwiduje się możliwość przeprowadzenia tajnych wyborów.
- 20:05
Hermeliński: Jeżeli wybory odbędą się 10 maja, Polonia nie będzie mogła głosować.
- 20:05
Hermeliński: Dla mnie jest oczywiste, że te wybory nie mogą się udać ze strony technicznej.
- 20:02
Kolejnymi gośćmi są: były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.
- 20:01
Grzesiowski: Nie jestem zainteresowany politycznie. Jestem przerażony stanem umysłu Polaków. Polacy boją się teraz przyjść na wizytę do lekarza, na pobranie krwi, boją się wyjść na ulicę. Teraz proponujemy kwestie wyborcze? Dla mnie medycznie to jest katastrofa. To jest absolutnie błąd. Ten wybór nie jest żadnym wyborem, tylko reakcją stresową człowieka, który jest przerażony i nie wie, co będzie jutro.
- 20:00
Simon: To jest niepotrzebne, to jest antagonizowanie społeczeństwa, skłócanie.
- 19:59
Simon: W czasie epidemii, gdzie mamy dziesiątki różnych problemów, sądzę, że idąc śladem wielu rządów, wybory powinny być przesunięte o kilka miesięcy.
- 19:58
Grzesiowski: Nie możemy ślepo wierzyć w testy. Musimy ufać naszym zabezpieczeniom i procedurom medycznym.
- 19:56
Grzesiowski: Nie jestem zwolennikiem masowego testowania jako sposobu walki z wirusem. To jest jeden z elementów. Najważniejsza jest wiedza i prawidłowa profilaktyka.
- 19:55
Grzesiowski: Test musi być dostępny. Jeśli mam chorego na cukrzycę i wynik testu dostanę za dwa dni, to może tego nie przeżyć. To samo dotyczy diagnostyki wirusologicznej.
- 19:54
Simon: Jesteśmy na samym dnie tabeli, jeśli chodzi o wykonywanie testów.
- 19:52
Grzesiowski: Dyskusja między władzą a nauką to najgorsze, co może się zdarzyć. Medycyna nienawidzi polityki.
- 19:52
Grzesiowski: Brakuje nam wiedzy o tym, kto, kiedy i jak sformułował przebieg dalszej walki z wirusem w naszym kraju i w oparciu o jakie wskaźniki.
- 19:51
Grzesiowski: Decyzja o odmrażaniu gospodarki będzie się wiązać ze wzrostem zakażeń. Każdy ma świadomość, że wpuszczenie dzieci do żłobków i przedszkoli musi spowodować zwiększenie krążenia wirusa w środowisku.
- 19:48
Simon: Nic się nie zmieniło od miesiąca. Mamy nadal od 300 do 500 zakażeń. Mamy niedobory kadrowe w szpitalach.
- 19:45
Grzesiowski: Liczba przypadków na pewno wzrośnie po takich działaniach. Pytanie, czy ten wzrost jest bezpieczny i wystarczy nam łóżek i respiratorów.
- 19:43
Simon: Nie oddycham z ulgą. Narasta liczba osób z ciężkimi powikłaniami. Ale rozumiem posunięcie władz, żeby lekko uchylać obostrzenia. Ważne, żeby było to ostrożne i z odpowiednim zastanowieniem.
- 19:40
Kolejnymi gośćmi programu są immunolog doktor Paweł Grzesiowski i ordynator jednego z dwóch oddziałów zakaźnych w wrocławskim szpitalu specjalistycznym profesor Krzysztof Simon.
- 19:39
Kosiniak-Kamysz: Jeżeli państwo jest długotrwale podzielone, staje się państwem słabym, bezbronnym. W takich sytuacjach dochodziło do upadku naszej ojczyzny. Nie wolno do tego dopuścić. Jeśli będziemy trwali w takich podziałach, jest groźba, że dojdzie do najgorszych scenariuszy.
- 19:38
Kosiniak-Kamysz: Sondaże pokazują, że może dojść do drugiej tury. A jeżeli do niej dojdzie, to wszystko jest możliwe. Trzeba przywrócić normalność, a nie da się tego zrobić za prezydentury Andrzeja Dudy. Współpraca jest racją stanu.
- 19:36
Kosiniak-Kamysz: Będę startował w wyborach po to, żeby taka sytuacja jak teraz już się nie powtórzyła.
- 19:35
Kosiniak-Kamysz: Musimy zahamować głosowanie korespondencyjne 10 maja, przywrócić rolę PKW, zapytać epidemiologów, kiedy jest najbezpieczniejszy termin.
- 19:32
Kosiniak-Kamysz: Od początku mówię, że nie zrezygnuję i nie oddam Polski walkowerem. Jeżeli doszłoby do jakichś naruszeń, to będę dochodził swoich praw jako kandydat.
- 19:31
Kosiniak-Kamysz: Oceny wyborów - tego, czy były rzetelne i niesfałszowane - dokonuje się już po ich zakończeniu. Jeżeli ktoś sfałszuje te wybory, to zostanie pokazany i ukarany. Polacy wyczują to na odległość, jeśli będzie coś zmanipulowane.
- 19:28
Kosiniak-Kamysz: Wybory 10 maja są nie do przeprowadzenia. Słyszymy to już dzisiaj nawet od polityków PiS.
- 19:26
Kosiniak-Kamysz: Rządzący jak polityczni kłusownicy próbują po różnych klubach znaleźć ofiary, które zapewnią im utrzymanie władzy. Emocje sięgają zenitu. Zrobią wszystko, by utrzymać władzę.
- 19:23
Pierwszym gościem programu "Debata Faktów: kiedy wybory?" jest prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.
Autorka/Autor:ads
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.
Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".
Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.
W sobotę Andrzej Duda spotkał się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".
Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.
Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"
- Źródło:
- Kontakt 24
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.
Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX
Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.
"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"
Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.
Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"
- Źródło:
- Kontakt24
W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości
Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.
Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"
Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.
W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.
13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.
Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną
Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.
Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy
Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.
Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.
Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii
- Źródło:
- BBC, tvn24.pl
Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.
Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?
- Źródło:
- tvn24.pl
Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl