Mówił: polityka to hazard, wolnoamerykanka, tak jest zawsze. O co gra Jarosław Gowin?

Źródło:
TVN24
Jak zmieniały się poglądy Jarosława Gowina. Materiał Cypriana Jopka
Jak zmieniały się poglądy Jarosława Gowina. Materiał Cypriana JopkaTVN24
wideo 2/21
Jak zmieniały się poglądy Jarosława Gowina. Materiał Cypriana JopkaTVN24

- To jest partia, w której dzisiaj odnajduję się bardzo dobrze - przekonywał Jarosław Gowin, gdy był w rządzie Donalda Tuska. Trzy lata później, gdy po zmianie władzy wchodził do gabinetu PiS, przekonywał: - Wiedziałem, że nie ma dla mnie miejsca w Platformie Obywatelskiej po paru pierwszych miesiącach. Jak zmieniał partie, poglądy i sojusze? O tym opowiada Cyprian Jopek, reporter "Czarno na białym".

Szef wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy Porozumienia nie zgadza się na przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja - także w formie korespondencyjnej, do czego dąży Prawo i Sprawiedliwość. Przedstawił swój plan zmiany konstytucji i przedłużenia kadencji prezydenta. W związku z tym sporem zrezygnował z funkcji rządowych, w tym stanowiska wicepremiera i ministra nauki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KONKRET 24: Wybory prezydenckie: najważniejsze dziś pytania i odpowiedzi >>>

"Myślałem o sobie z obrzydzeniem"

W zrozumieniu tego, o co toczy się polityczna gra Jarosława Gowina z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w sporze o wybory prezydenckie, pomóc może przeszłość polityka, gdy w imię tego, co jego zdaniem "dobre dla Polski", nim rozstał się z Platformą Obywatelską, rzucił wyzwanie jej liderowi Donaldowi Tuskowi i w czerwcu 2013 roku oświadczył, że chce zostać szefem PO.

Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego, podkreśla, że obecna sytuacja polityczna "to nie jest pierwsza taka wolta Gowina". - Natomiast ona w jakimś sensie jest podobna do zachowania Jarosława Gowina w czasie rządów Donalda Tuska. To wtedy, kiedy Jarosław Gowin – ja zresztą go w tym wspierałem - odchodził z Platformy Obywatelskiej i rzucał rękawicę Donaldowi Tuskowi, tworzył własną formację pomiędzy PiS-em a Platformą, to też był moment, kiedy sondaże wskazywały na to, że Platforma jest niezatapialna, Donald Tusk jest teflonowy - mówi Trudnowski. Dodaje, że Gowin "uznawał, że to jest moment w którym należy powiedzieć "dość".

Dziennikarz Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" ocenia, że wówczas "chodziło o to, żeby się wykreować, wybić i odejść". - Więc dzisiaj może być podobny wariant testowany. Te wszystkie scenariusze są w dalszym ciągu w grze. Jarosław Gowin nie powie dosłownie, dokładnie, czego chce, jaki ma plan, bo nie po to gra, żeby się zdradzać, żeby odkrywać karty - wyjaśnia.

W grze w karty, także te polityczne, można blefować. - To jest partia, w której dzisiaj odnajduję się bardzo dobrze - przekonywał Gowin 4 lipca 2012 roku w rozmowie z "Czarno na białym", gdy był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Trzy lata później, w listopadzie 2015 roku, gdy PiS przejęło władzę a Gowin obejmował resort nauki i szkolnictwa wyższego, wyznał: - Myślałem o sobie z obrzydzeniem. To znaczy myślałem: Tak, facet, dłużej nie może być z tobą i twoim życiem. To znaczy nie możesz dłużej tkwić w czymś, co uważasz za - w coraz większym stopniu - bagno.

- Wiedziałem, że nie ma dla mnie miejsca w Platformie po paru pierwszych miesiącach bycia ministrem - dodał.

Nizinkiewicz przypomina, że obecny lider Porozumienia krytykował kiedyś również Jarosława Kaczyńskiego. Przyznaje przy tym, że "taka jest polityka". - Gowin nie wymyślił tych standardów, tylko się do nich dostosowuje i gra tak, jak przeciwnik pozwala. W tym wypadku, w tym momencie, przeciwnikiem jest Jarosław Kaczyński - dodaje publicysta.

Z PO podwyższał wiek emerytalny, wspólnie z PiS - obniżał

Jarosław Gowin, pytany w listopadzie 2017 roku, gdzie jest granica kompromisu, której nigdy nie przekroczy, odparł: - Co do granic kompromisów, każdy polityk je ma. Ale ujawnianie, gdzie one przebiegają, byłoby dobrowolnym wytraceniem sobie miecza z ręki. Na to mnie pan nie namówi.

Będąc w Platformie Obywatelskiej, głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego. Razem z PiS-em wiek emerytalny obniżał. Jego reforma procesu karnego, zakładająca aktywniejszy udział stron w postępowaniu, przez rząd PiS - w którym Gowin był wicepremierem - została wyrzucona do kosza. Gdy Prawo i Sprawiedliwość wprowadzało budzące protesty zmiany w wymiarze sprawiedliwości - choć się nie cieszył, głosował "za".

Dziennikarz Wojciech Szacki z "Polityki Insight" przekonuje, że "sprzeciw Gowina nie miałby żadnej mocy" - Byłby jakąś tam demonstracją polityczną, po której Jarosław Gowin zostałby po prostu usunięty ze Zjednoczonej Prawicy, a PiS i tak miałby większość - dodał.

"Polityk powodowany odruchami moralnymi"

Po ubiegłorocznych wyborach Jarosław Gowin wprowadził do parlamentu - z list Zjednoczonej Prawicy - 18 posłów swojego Porozumienia. Dzięki temu na początku kadencji mógł zablokować likwidację tak zwanej 30-krotności, czyli limitu zarobków, powyżej którego nie odprowadza się składek do ZUS, czym PiS chciało równoważyć budżet. Zyskał przy tym dużo lepszą pozycję w rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim o powyborczym podziale władzy.

- Jeżeli Gowin miałby negocjować najlepsze warunki polityczne dla siebie, to teraz jest najlepszy czas. Bo jego głosy, głosy jego posłów, są Jarosławowi Kaczyńskiemu najbardziej potrzebne - ocenia dziś Nizinkiewicz.

Trudnowski przyznaje natomiast, iż nie sądzi, że "Jarosław Gowin może być przekonany co do tego, że po tak dużym sprzeciwie wobec woli Jarosława Kaczyńskiego, potencjał jego wpływu na politykę Zjednoczonej Prawicy wzrośnie". - Raczej musi się liczyć z tym, że on spadnie - ocenił.

Dziennikarz Wojciech Szacki przywołuje to, co usłyszał od jednego ze znajomych lidera Porozumienia. - Że z Jarosława Gowina jest żaden gracz polityczny, żaden taktyk, a tym bardziej strateg. Że jest to raczej polityk powodowany odruchami moralnymi - wyjaśniał.

Gowin przekonywał, że "nie dla stanowisk się idzie do polityki". - W każdym razie ja i ludzie Porozumienia mamy inne podejście, gotowi jesteśmy te stanowiska potracić wtedy, kiedy wymaga tego interes Polski - deklarował jeszcze w tym roku.

"Polityka to jest hazard. Tak jest zawsze w polityce"

Niezależnie od intencji Gowina, sejmowe głosowanie nad wyborami korespondencyjnymi będzie jego politycznym "być albo nie być". - Polityka to jest hazard, polityka to jest wolnoamerykanka. Tak jest zawsze w polityce - mówił 4 lipca 2012 roku.

Zadziwiająco aktualne wydają się jego wyznania z rozmów z "Czarno na białym", gdy był ministrem w rządzie Tuska. Pytany o przyszłość, uznał, że jest ona "otwarta".

W listopadzie 2017 roku, gdy był wicepremierem w rządzie PiS, mówił, że "polityka nie jest dziedziną, w której można iść całkiem prosto". - Trzeba tak jak wierszu (Zbigniewa) Herberta: patrzeć, gdzie na horyzoncie jest gwiazda i nią się kierować - dodał.

Autorka/Autor:Cyprian Jopek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- W sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa na pewno nie zadowolimy wszystkich - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk. Chodzi o poprawkę Senatu, zgodnie z którą kandydatami do KRS będą mogli być neosędziowie, powołani po zmianach w Radzie z grudnia 2017 roku. Szef rządu zapewnił, że w tej sprawie ma zaufanie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

Źródło:
TVN24, PAP

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

We Włoszech nieopodal Neapolu doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi. Jeden z odnotowanych wstrząsów miał 4,4 stopnia w skali Richtera i był najsilniejszym od 40 lat w tym rejonie. Wielu ludzi wyszło na ulice, ze sklepowych półek posypały się produkty, doszło też do niewielkich uszkodzeń budynków.

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Źródło:
Repubblica, PAP

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

W kamienicy w Bełchatowie znaleziono ciała mężczyzny i kobiety. Mieszkali po sąsiedzku z zatrzymanym w tej sprawie mężczyzną, który według nieoficjalnych informacji miał im zadać ciosy nożem.

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Źródło:
PAP

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

- Prezydent odniósł się do katastrofy, w której ginie prezydent obcego kraju, mówiąc o tym, że my też przeżywaliśmy podobną sytuację - tłumaczył w "Kropce nad i" minister Andrzej Dera. Odniósł się do kondolencji, jakie Andrzej Duda wystosował po śmierci prezydenta Iranu i w których nawiązał do katastrofy smoleńskiej. Komentował to również premier Donald Tusk w "Faktach po Faktach", który ocenił, że "prezydent niepotrzebnie przekroczył pewną granicę".

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Źródło:
TVN24

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, a na wtorek zaplanowane jest szacowanie strat po nawałnicy. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek złoty zyskiwał wobec euro, które około godziny 17.45 było wyceniane na 4,25 złotego, drożał wobec dolara amerykańskiego, który kosztował 3,91 złotego oraz franka szwajcarskiego, za którego płacono 4,30 złotego. Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku, euro - od stycznia 2020 roku, a funta - od grudnia 2022 roku.

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie spotkałem nikogo wśród policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy, kto by czerpał satysfakcję z tego, że czasami musi używać siły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk, pytany o przypadki stosowania pushbacków na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że czasami zdarza się "oczywisty konflikt między tym, co musi robić państwo, żeby chronić granicę, a co chcą i muszą robić ludzie, którym wrażliwość każe pomagać innym ludziom, którzy są w potrzebie".

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Źródło:
TVN24, PAP

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Wszyscy sobie wyobrażaliśmy, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą odbywały się bardziej dynamicznie - przyznał w "Tak jest" sędzia Igor Tuleya. Dodał, że jest "rozczarowany". Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati skomentował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, mówiąc, że "poprawka w Senacie jest błędem".

"Zniecierpliwienie" i poprawka, która "jest błędem"

"Zniecierpliwienie" i poprawka, która "jest błędem"

Źródło:
TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela, ministra obrony w jego rządzie oraz przywódców Hamasu to dopiero początek ewentualnego procesu karnego. Zgodę na taki nakaz muszą wyrazić sędziowie. Jeśli tak by się stało, wszystkie 124 państwa uznające jurysdykcję MTK mają obowiązek dokonać aresztowania. O tym, co jeszcze może oznaczać wniosek i jak mogą potoczyć się jego losy, mówili w TVN24 i TVN24 BiS eksperci.

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Źródło:
TVN24, BBC, New York Times

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Szarlotka zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 78 najlepiej ocenianych słodkich ciast świata według portalu Taste Atlas. Wyprzedziła między innymi amerykański placek jabłkowy, angielskie ciasto Banoffee czy francuską tartę cytrynową. Poza nią nie trafił tam jednak żaden inny wypiek z Polski.  

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl