Kosmos

Kosmos

Orbita - z czego się składa i jaki ma kształt?

Orbita, czyli tor ciała niebieskiego lub sztucznego satelity, może przybierać różne kształty. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z orbitą eliptyczną, kołową, wydłużoną, paraboliczną czy hiperboliczną, wszystkie składają się z sześciu tzw. elementów Keplera. Po orbicie porusza się także Ziemia oraz sztuczne satelity okołoziemskie, które wykorzystywane są do obserwacji planety.

Planetoidy – z czego się składają i gdzie występują?

Planetoidy, nazywane też asteroidami, są ciałami niebieskimi o niewielkich rozmiarach, powstałymi we wczesnej fazie kształtowania się Układu Słonecznego. Składają się głównie ze skał, metali i lodu. Planetoidy krążą wokół Słońca po swoich orbitach. NASA podaje, że obecnie znamy ok. 1,2 mln asteroid. Oto najważniejsze informacje o planetoidach w Układzie Słonecznym.

Sagittarius A* – co to jest, gdzie się znajduje i czy zagraża Ziemi?

Sagittarius A* to supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej. W maju 2022 roku astronomowie pokazali zdjęcie Sagittariusa A* wykonane przy wykorzystaniu teleskopów z różnych części świata. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest Sagittarius A*, jak udało się uchwycić go na zdjęciu i czy bliskość supermasywnej czarnej dziury zagraża Ziemi.