Kosmos

Kosmos

W poniedziałek około godziny 21 naszego czasu na Marsie ma wylądować sonda NASA InSight, czyli pierwsza w historii misja poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Marsa. W zbadaniu wnętrza Czerwonej Planety będzie mieć udział polska firma Astronika, która zaprojektowała i wykonała mechanizm napędowy Kreta HP3. Wbije się on w marsjański grunt na głębokość pięciu metrów.

Oumuamua - tajemnicze ciało niebieskie wciąż zadziwia naukowców. Dotąd nie udało się ustalić, czym tak naprawdę jest obiekt, który przemierzył Układ Słoneczny. Nad tematem pochylili się naukowcy z instytucji astrofizycznej Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Nie wykluczają, że Oumuamua może być "w pełni operacyjną sondą, umyślnie wysłaną w kierunku Ziemi przez obcą cywilizację".

Gwiazdy, które powstały krótko po Wielkim Wybuchu, zazwyczaj obserwuje się bardzo daleko od Ziemi. Tymczasem astronomowie odkryli taki właśnie obiekt na "własnym podwórku", w Drodze Mlecznej. Wiek gwiazdy szacuje się na 13,5 miliarda lat, co sprawia, że jest jedną z najstarszych odkrytych do tej pory gwiazd. Świadczy to również, że nasza galaktyka jest dużo starsza, niż myślano.

Po awarii rosyjskiego załogowego statku kosmicznego Sojuz MS-10, który startował w czwartek rano z kosmodromu w Kazachstanie, agencje NASA i Roskosmos poinformowały, że astronauci "są w dobrej kondycji". Na Twitterze opublikowano również zdjęcia, na których widać mężczyzn w trakcie badania po akcji ratunkowej.