Kosmos

Kosmos

3 mln oceanów w gwiazdozbiorze Byka

Gigantyczną ilość pary wodnej odnaleziono za pomocą jednego z teleskopów Europejskiej Agencji kosmicznej w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał. Gaz, który mógłby pochodzić z trzech milionów zamrożonych ziemskich oceanów, zauważono w obłoku molekularnym, jaki niebawem może stać się nową gwiazdą.

Voyager 1 już poza Układem Słonecznym?

Spekulacji na temat opuszczenia przez bezzałogową sondę Voyager 1 Układu Słonecznego ciąg dalszy. Dowodem na to, że przemierzający Kosmos od 1977 roku wehikuł, przekroczył granicę ma być opublikowana przez NASA grafika.

Bakterie wyprodukują paliwo na Marsie

Dzięki mikrobom ludziom uda się przetrwać np. na Marsie, uważają naukowcy z NASA. Chcą oni tak zmodyfikować te mikroorganizmy, żeby dostarczały astronautom pożywienia, paliwa i schronienia.

Bez jednego silnika poleciał w Kosmos

Rakieta Falcon 9 o długości 48 metrów pomimo awarii jednego z silników zdołała wynieść kapsułę towarową Dragon na orbitę wokołoziemską. Na środę wyznaczono dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na liście zaopatrzenia znalazły się lody czekoladowo-waniliowe.

Pół tony ładunku poleci prywatną rakietą

Pierwszy raz w historii prywatna firma dostarczy astronautom stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej żywność i sprzęt. Start misji już za kilkadziesiąt godzin. Czy się powiedzie?

Wszechświat rozszerza się z zawrotną prędkością

74 kilometry w sekundę na megaparsek. Z taką prędkością rozszerza się Wszechświat. Jest to szybkość zawrotna, a udało się ją ustalić badaczom korzystającym z Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Po ponad dziewięciu latach od wystrzelenia urządzenia w przestrzeń kosmiczną, dysponujemy najdokładniejszym pomiarem ekspansji Kosmosu, jaki kiedykolwiek wykonano.

Roboty na Marsie? Ludzie byliby lepsi

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Kometa jasna jak Księżyc rozbłyśnie nad nami

Prawdopodobnie najjaśniejszą od kilkudziesięciu lat kometę będziemy mieli okazję podziwiać na polskim niebie. Nowo odkryty obiekt może być dla nas widoczny nawet przez kilka miesięcy już za rok - oceniają naukowcy.

Pory roku zmieniają atmosferę Tytana

Na Tytanie rok dzieli się na cztery różne pory, podobnie jak na Ziemi. Analizując dane z 30 lat obserwacji tego księżyca Saturna naukowcy odkryli, że ten cykl sezonów wpływa na cyrkulację atmosfery. - Nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian - przyznają.

W trzydzieści minut na orbicie

Rakieta Ariane 5 wystartowała w piątek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Jej zadaniem było umieszczenie na geostacjonarnej orbicie transferowej dwóch satelitów telekomunikacyjnych.

Okruchy asteroidy przesłonią Słońce?

Szansy na powstrzymanie globalnego ocieplenia szkoccy badacze upatrują w zastosowaniu niekonwencjonalnego rozwiązania. Ich pomysł polega na zbudowaniu gigantycznego filtra przeciwsłonecznego w przestrzeni kosmicznej. Miałby on składać się z wielkiej chmury okruchów asteroidy.

Tej nocy Uran obok Księżyca w pełni

W nocy z soboty na niedzielę warto spojrzeć w niebo. Obok będącego w opozycji Urana przejdzie bowiem Księżyc w pełni - poinformował Polską Agencję Prasową Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Sprecyzowali jednostkę astronomiczną. Dokładnie 149 597 870 700 m

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła nową definicję jednostki astronomicznej, używanej do określania odległości w Układzie Słonecznym. Zamiast opierać się na zmiennych danych, będzie teraz na stałe zdefiniowaną liczbą. Nowe ustalenia mają ułatwić astronomom wykonywanie obliczeń.

Bolidy rozświetliły niebo nad Wyspami Brytyjskimi

Meteory, kosmiczne śmieci czy jakieś tajemnicze zjawisko? Świetliste kule przecinające niebo, które oglądali w nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, wzbudziły wiele spekulacji. Zagadkę rozwiązało Amerykańskie Towarzystwo Meteorów, które poinformowało o 75 przypadkach świetlistych zjawisk, zarejestrowanych nad Wyspami Brytyjskimi.