Planetoidy – z czego się składają i gdzie występują?

Źródło:
nasa.gov. tvn24.pl
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowców
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowcówNASA
wideo 2/4
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowcówNASA

Planetoidy, nazywane też asteroidami, są ciałami niebieskimi o niewielkich rozmiarach, powstałymi we wczesnej fazie kształtowania się Układu Słonecznego. Składają się głównie ze skał, metali i lodu. Planetoidy krążą wokół Słońca po swoich orbitach. NASA podaje, że obecnie znamy ok. 1,2 mln asteroid. Oto najważniejsze informacje o planetoidach w Układzie Słonecznym.

Planetoida (asteroida, planetka) to krążące wokół Słońca ciało niebieskie niewielkich rozmiarów.Planetoidy występują w Układzie Słonecznym i w zależności od swojego położenia dzieli się je m.in. na asteroidy z pasa planetoid, centaury czy obiekty transneptunowe.Planetoidy zbudowane są z lodu, skał i metali, mają zazwyczaj nieregularny kształt.

Planetoidy, inaczej planetki - co to jest?

Planetoidy, inaczej: asteroidy, czasami nazywane są też planetkami. Są to niewielkie ciała niebieskie krążące wokół Słońca. Składają się ze skał, lodu, węgla, krzemu, metali. Planetoidy są pozostałościami wczesnej fazy tworzenia się Układu Słonecznego i powstały około 4,6 miliarda lat temu.

Planetoidy zostały odkryte w 1801 roku. Aż do 1977 roku prawie wszystkie odkryte asteroidy znajdowały się w pobliżu Jowisza. Później astronomowie zaczęli odkrywać dalej położone planetoidy. Nazywali je m.in. centaurami i obiektami transneptunowymi – znajdującymi się poza trajektorią Neptuna. 

NASA podaje, że obecnie znamy ok. 1,2 mln asteroid. Najwięcej z nich znajduje się na orbicie Słońca między Marsem a Jowiszem w głównym pasie planetoid. Wiadomo jednak, że planetoid jest o wiele więcej – te najmniejsze liczone są w dziesiątkach milionów.

Jak duża jest planetoida?

Asteroidy różnią się między sobą wielkością – mogą mieć średnicę od kilku metrów do kilkuset kilometrów. Największe planetoidy są kuliste, mogą więc z wyglądu przypominać niewielkie planety (stąd nazwa planetka). Są to Ceres (ok. 940 km średnicy), Westa (ok. 530 km), Pallas (ok. 540 km) i Hygiea (ok. 440 km). W porównaniu do ziemskiego Księżyca, który ma średnicę ponad 3400 km, nawet największe asteroidy są wciąż małe. Małe planetoidy, których jest najwięcej, mają nieregularny kształt. Te najmniejsze, które mają mniej niż 10 metrów średnicy, astronomowie nazywają meteoroidami. Nawet całkowita masa wszystkich asteroid jest mniejsza niż masa ziemskiego księżyca.

Planetoidaburadaki/Shutterstock

Pas planetoid

Większość planetoid znajduje się między Marsem a Jowiszem. Ten obszar Układu Słonecznego nosi nazwę pasa planetoid (lub głównego pasa planetoid). Szacuje się, że w pasie tym znajdują się miliony planetoid, ale i tak połączone stanowiłyby nie więcej niż cztery procent masy ziemskiego Księżyca. To w głównym pasie planetoid znajdują się Ceres (zaliczana do planet karłowatych), Westa, Pallas i Hygiea.

42 planetoidy sfotografowane w głównym pasie planetoid w pomiędzy orbitami Marsa a JowiszaESO/M. Kornmesser/Vernazza et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS)

W Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory asteroid, m.in. Pas Kuipera. Znajdujące się w nim ciała niebieskie nazywane są obiektami Pasa Kuipera.

Jakie nazwy noszą planetoidy?

Nie wszystkie planetoidy mają nazwy. Po odkryciu otrzymują tymczasowe oznaczenie, a jeśli zostaną uznane oficjalnie – numer, czasami imię. Niektóre planetoidy odkryte jako pierwsze otrzymały symbole, np. gwiazda z wyrastająca z niej rośliną. Kiedy jednak okazało się, że planetoid jest tak dużo, astronomowie zrezygnowali z nadawania im symboli. Aktualne dane mówią o ok. 23 tys. planetoidach z nazwami własnymi spośród ponad 600 tys. ponumerowanych.

Planetoida Ultima ThuleNASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Gdzie występują planetoidy?

Planetoidy dzielą się na grupy m.in. ze względu na miejsce ich występowania. Poza tymi z pasa planetoid czy Pasa Kuipera mówimy m.in. o:

– grupie Atena, czyli planetoidach znajdujących się blisko Ziemi, które krążąc wokół Słońca, najczęściej znajdują się wewnątrz ziemskiej orbity; – trojańczykach – są to planetoidy, które krążą po orbitach planet, głównie Jowisza, ale też Ziemi, Marsa, Urana czy Neptuna;  – centaurach – to planetoidy krążące głównie między orbitami Saturna i Neptuna; centaurem jest m.in. Chiron; – obiektach transneptunowych (transneptunach), które dzielimy na te z Pasa Kuipera, Twotino i Cubewano; – obiektach z dysku rozproszonego, czyli obszaru Układu Słonecznego za Neptunem; – obiektach odłączonych, czyli planetoidach znajdujących się w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, na tyle daleko od Słońca, że siła grawitacyjna innych planet nie ma wpływu na ich orbitę.

Zderzenia planetoid z planetami

Uważa się, że nieregularny kształt większości planetoid spowodowany jest ich częstymi zderzeniami z innymi obiektami, najczęściej innymi planetoidami, ale także z planetami. Planetoidy są na tyle lekkie i niewielkie, że pole grawitacyjne planet (szczególnie Jowisza) może wytrącać asteroidy z ich orbit. Wtedy trajektoria planetoidy może zmienić się i doprowadzić do kolizji z planetą. Ślady takich zderzeń widać m.in. w postaci kraterów uderzeniowych na powierzchni Księżyca, Merkurego, Marsa, a nawet Wenus czy Ziemi. 

Planetoida o kształcie psiej kościEuropean Southern Observatory

Astronomowie uważnie obserwują ruchy planetoid, szczególnie tych z grupy Atena, które znajdują się najbliżej Ziemi. Zagrożenie ewentualnym uderzeniem planetoidy w Ziemię wyraża się w skali Torino, w której 10 stopień (najwyższy) oznacza zagrożenie dla istnienia cywilizacji. W 2004 roku odnotowano najwyższe zagrożenie dla Ziemi w tej skali. Planetoida (99942) Apophis otrzymała wówczas 4 stopień zagrożenia w skali Torino. 

Planetoida BambergaShutterstock

Pluton – planeta czy planetoida?

Pluton znajduje się w Pasie Kuipera i jest najjaśniejszym ciałem niebieskim w tym obszarze. Jeszcze całkiem do niedawna Pluton uważany był za planetę. Dziś już wiemy, że jest dużą planetoidą i zalicza się do planet karłowatych oraz obiektów transneptunowych. Zdecydowali tak w 2006 roku astronomowie podczas zgromadzenia ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Decyzję o zaliczeniu Plutona do planet karłowatych podjęto w drodze głosowania, którego wynik wywołał wiele kontrowersji w środowisku astronomów. Oznaczało to także rewolucję w postrzeganiu Układu Słonecznego – od tego momentu nie ma on już dziewięciu planet, lecz osiem. 

Pluton to najjaśniejszy obiekt pasa KuiperaShutterstock

Autorka/Autor:red.//az

Źródło: nasa.gov. tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W poniedziałek 8.07 pojawią się przelotne opady deszczu, a miejscami także i burze. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni. W całym kraju odczujemy ciepło.

Pogoda na dziś: poniedziałek przyniesie ulgę od upału, ale nie od burz

Pogoda na dziś: poniedziałek przyniesie ulgę od upału, ale nie od burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela w części kraju upływała pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe