Planetoidy – z czego się składają i gdzie występują?

Źródło:
nasa.gov. tvn24.pl
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowców
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowcówNASA
wideo 2/4
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowcówNASA

Planetoidy, nazywane też asteroidami, są ciałami niebieskimi o niewielkich rozmiarach, powstałymi we wczesnej fazie kształtowania się Układu Słonecznego. Składają się głównie ze skał, metali i lodu. Planetoidy krążą wokół Słońca po swoich orbitach. NASA podaje, że obecnie znamy ok. 1,2 mln asteroid. Oto najważniejsze informacje o planetoidach w Układzie Słonecznym.

Planetoida (asteroida, planetka) to krążące wokół Słońca ciało niebieskie niewielkich rozmiarów.Planetoidy występują w Układzie Słonecznym i w zależności od swojego położenia dzieli się je m.in. na asteroidy z pasa planetoid, centaury czy obiekty transneptunowe.Planetoidy zbudowane są z lodu, skał i metali, mają zazwyczaj nieregularny kształt.

Planetoidy, inaczej planetki - co to jest?

Planetoidy, inaczej: asteroidy, czasami nazywane są też planetkami. Są to niewielkie ciała niebieskie krążące wokół Słońca. Składają się ze skał, lodu, węgla, krzemu, metali. Planetoidy są pozostałościami wczesnej fazy tworzenia się Układu Słonecznego i powstały około 4,6 miliarda lat temu.

Planetoidy zostały odkryte w 1801 roku. Aż do 1977 roku prawie wszystkie odkryte asteroidy znajdowały się w pobliżu Jowisza. Później astronomowie zaczęli odkrywać dalej położone planetoidy. Nazywali je m.in. centaurami i obiektami transneptunowymi – znajdującymi się poza trajektorią Neptuna. 

NASA podaje, że obecnie znamy ok. 1,2 mln asteroid. Najwięcej z nich znajduje się na orbicie Słońca między Marsem a Jowiszem w głównym pasie planetoid. Wiadomo jednak, że planetoid jest o wiele więcej – te najmniejsze liczone są w dziesiątkach milionów.

Jak duża jest planetoida?

Asteroidy różnią się między sobą wielkością – mogą mieć średnicę od kilku metrów do kilkuset kilometrów. Największe planetoidy są kuliste, mogą więc z wyglądu przypominać niewielkie planety (stąd nazwa planetka). Są to Ceres (ok. 940 km średnicy), Westa (ok. 530 km), Pallas (ok. 540 km) i Hygiea (ok. 440 km). W porównaniu do ziemskiego Księżyca, który ma średnicę ponad 3400 km, nawet największe asteroidy są wciąż małe. Małe planetoidy, których jest najwięcej, mają nieregularny kształt. Te najmniejsze, które mają mniej niż 10 metrów średnicy, astronomowie nazywają meteoroidami. Nawet całkowita masa wszystkich asteroid jest mniejsza niż masa ziemskiego księżyca.

Planetoidaburadaki/Shutterstock

Pas planetoid

Większość planetoid znajduje się między Marsem a Jowiszem. Ten obszar Układu Słonecznego nosi nazwę pasa planetoid (lub głównego pasa planetoid). Szacuje się, że w pasie tym znajdują się miliony planetoid, ale i tak połączone stanowiłyby nie więcej niż cztery procent masy ziemskiego Księżyca. To w głównym pasie planetoid znajdują się Ceres (zaliczana do planet karłowatych), Westa, Pallas i Hygiea.

42 planetoidy sfotografowane w głównym pasie planetoid w pomiędzy orbitami Marsa a JowiszaESO/M. Kornmesser/Vernazza et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS)

W Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory asteroid, m.in. Pas Kuipera. Znajdujące się w nim ciała niebieskie nazywane są obiektami Pasa Kuipera.

Jakie nazwy noszą planetoidy?

Nie wszystkie planetoidy mają nazwy. Po odkryciu otrzymują tymczasowe oznaczenie, a jeśli zostaną uznane oficjalnie – numer, czasami imię. Niektóre planetoidy odkryte jako pierwsze otrzymały symbole, np. gwiazda z wyrastająca z niej rośliną. Kiedy jednak okazało się, że planetoid jest tak dużo, astronomowie zrezygnowali z nadawania im symboli. Aktualne dane mówią o ok. 23 tys. planetoidach z nazwami własnymi spośród ponad 600 tys. ponumerowanych.

Planetoida Ultima ThuleNASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Gdzie występują planetoidy?

Planetoidy dzielą się na grupy m.in. ze względu na miejsce ich występowania. Poza tymi z pasa planetoid czy Pasa Kuipera mówimy m.in. o:

– grupie Atena, czyli planetoidach znajdujących się blisko Ziemi, które krążąc wokół Słońca, najczęściej znajdują się wewnątrz ziemskiej orbity; – trojańczykach – są to planetoidy, które krążą po orbitach planet, głównie Jowisza, ale też Ziemi, Marsa, Urana czy Neptuna;  – centaurach – to planetoidy krążące głównie między orbitami Saturna i Neptuna; centaurem jest m.in. Chiron; – obiektach transneptunowych (transneptunach), które dzielimy na te z Pasa Kuipera, Twotino i Cubewano; – obiektach z dysku rozproszonego, czyli obszaru Układu Słonecznego za Neptunem; – obiektach odłączonych, czyli planetoidach znajdujących się w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, na tyle daleko od Słońca, że siła grawitacyjna innych planet nie ma wpływu na ich orbitę.

Zderzenia planetoid z planetami

Uważa się, że nieregularny kształt większości planetoid spowodowany jest ich częstymi zderzeniami z innymi obiektami, najczęściej innymi planetoidami, ale także z planetami. Planetoidy są na tyle lekkie i niewielkie, że pole grawitacyjne planet (szczególnie Jowisza) może wytrącać asteroidy z ich orbit. Wtedy trajektoria planetoidy może zmienić się i doprowadzić do kolizji z planetą. Ślady takich zderzeń widać m.in. w postaci kraterów uderzeniowych na powierzchni Księżyca, Merkurego, Marsa, a nawet Wenus czy Ziemi. 

Planetoida o kształcie psiej kościEuropean Southern Observatory

Astronomowie uważnie obserwują ruchy planetoid, szczególnie tych z grupy Atena, które znajdują się najbliżej Ziemi. Zagrożenie ewentualnym uderzeniem planetoidy w Ziemię wyraża się w skali Torino, w której 10 stopień (najwyższy) oznacza zagrożenie dla istnienia cywilizacji. W 2004 roku odnotowano najwyższe zagrożenie dla Ziemi w tej skali. Planetoida (99942) Apophis otrzymała wówczas 4 stopień zagrożenia w skali Torino. 

Planetoida BambergaShutterstock

Pluton – planeta czy planetoida?

Pluton znajduje się w Pasie Kuipera i jest najjaśniejszym ciałem niebieskim w tym obszarze. Jeszcze całkiem do niedawna Pluton uważany był za planetę. Dziś już wiemy, że jest dużą planetoidą i zalicza się do planet karłowatych oraz obiektów transneptunowych. Zdecydowali tak w 2006 roku astronomowie podczas zgromadzenia ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Decyzję o zaliczeniu Plutona do planet karłowatych podjęto w drodze głosowania, którego wynik wywołał wiele kontrowersji w środowisku astronomów. Oznaczało to także rewolucję w postrzeganiu Układu Słonecznego – od tego momentu nie ma on już dziewięciu planet, lecz osiem. 

Pluton to najjaśniejszy obiekt pasa KuiperaShutterstock

Autorka/Autor:red.//az

Źródło: nasa.gov. tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pogoda w najbliższych dniach w Polsce nie będzie pogarszać sytuacji hydrologicznej w kraju. Nadal jednak sytuacja na rzekach na południu i południowym zachodzie kraju pozostaje niebezpieczna. Jak przekazał na antenie TVN24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, przemieszczająca się po Odrze wypłaszczona fala kulminacyjna może stwarzać zagrożenie dla szczelności wałów przeciwpowodziowych.

Wypłaszczona fala na Odrze. "To nie jest dobra informacja"

Wypłaszczona fala na Odrze. "To nie jest dobra informacja"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sytuacja hydrologiczna wciąż jest bardzo trudna, na wielu stacjach przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze. Wielu z niepokojem patrzy na Odrę. Kiedy fala wezbraniowa na tej rzece dotrze do Wrocławia?

Fala wezbraniowa "jest mocno rozciągnięta". Kiedy dotrze do Wrocławia

Fala wezbraniowa "jest mocno rozciągnięta". Kiedy dotrze do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czyli na środę 18.09. W nocy pojawią się w części kraju silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność. W dzień dopisze pogodna i słoneczna aura. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 18.09. Mglista noc w części kraju, w dzień do 26 stopni

Pogoda na jutro - środa, 18.09. Mglista noc w części kraju, w dzień do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje wciąż wysoki. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w województwie dolnośląskim, gdzie najwięcej stanów alarmowych jest przekroczonych na Odrze i Nysie Kłodzkiej. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW najwyższego stopnia.

Trudna sytuacja na rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Trudna sytuacja na rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Tej nocy i jutro o poranku w części kraju widzialność może być ograniczona nawet do 100 metrów. IMGW prognozuje wystąpienie gęstych mgieł. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Gęste mgły ograniczą widzialność. IMGW ostrzega

Gęste mgły ograniczą widzialność. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po wielu ulewnych dniach nastanie spokój w pogodzie. Aurę w Polsce kształtował będzie rozległy, stabilny wyż, do kraju napłynie ciepłe powietrze. W weekend termometry pokażą miejscami 23 stopnie.

Wyż Serkan przejmie stery w pogodzie

Wyż Serkan przejmie stery w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny dzień zmagań służb i mieszkańców ze skutkami powodzi. - Z uwagi na rozmiar działań związanych z powodzią zwiększamy obecność wojska, policji i funkcjonariuszy innych służb - przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po sztabie kryzysowym we Wrocławiu. Policja informowała, że w wyniku powodzi zmarło już siedem osób.

Powódź w Polsce. Szpital polowy i kolejne tysiące wojskowych

Powódź w Polsce. Szpital polowy i kolejne tysiące wojskowych

Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Poziom wody w Wiśle powoli się stabilizuje. Choć w górnym biegu rzeki nadal przekroczone są stany ostrzegawcze i alarmowe, to pojawiają się pierwsze spadki. Fala wezbraniowa znajduje się w okolicach Sandomierza.

Co z falą kulminacyjną na Wiśle? Prognozy

Co z falą kulminacyjną na Wiśle? Prognozy

Źródło:
PAP, IMGW

Już pięć osób zginęło w wyniku powodzi w Dolnej Austrii. Kolejną ofiarą jest 81-letnia kobieta. Tam, gdzie woda ustępuje, rozpoczyna się szacowanie strat. Wiele miejscowości pozostaje jednak nadal odciętych od świata.

Kolejna ofiara śmiertelna powodzi. Wiele miejscowości odciętych od świata

Kolejna ofiara śmiertelna powodzi. Wiele miejscowości odciętych od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Dziś w nocy będziemy mogli obejrzeć częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko zbiega się z tzw. superpełnią, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy niż zwykle. Do obserwacji nocnego spektaklu nie będziemy potrzebowali specjalnych przyrządów.

Dzisiejszej nocy czekają nas superpełnia i częściowe zaćmienie Księżyca

Dzisiejszej nocy czekają nas superpełnia i częściowe zaćmienie Księżyca

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", National Geographic

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Przez Bratysławę przechodzi fala wezbraniowa na Dunaju. Woda w nocy z poniedziałku na wtorek sięgnęła 9 metrów i 70 centymetrów, po czym zaczęła opadać. Służby meteorologiczne uspokoiły, że nie ma niebezpieczeństwa dla słowackiej stolicy.

Szczyt fali dotarł do Bratysławy

Szczyt fali dotarł do Bratysławy

Źródło:
PAP, Reuters

Część czeskiej Ostrawy została zalana po tym, jak w poniedziałek doszło do uszkodzenia wału przeciwpowodziowego u zbiegu Odry i Opawy. Późnym wieczorem udało się ograniczyć wypływ wody. Na wniosek minister obrony Jany Czernochovej rząd zdecydował o wykorzystaniu dwóch tysięcy żołnierzy w pomocy przy likwidacji skutków powodzi w kraju. Marszałek województwa morawsko-śląskiego Josef Bielica poinformował o odnalezieniu trzech ofiar śmiertelnych kataklizmu.

Zalało część Ostrawy. Wody na dwa metry

Zalało część Ostrawy. Wody na dwa metry

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Wtorek 17.09 będzie pierwszym od dłuższego czasu dniem bez deszczu. Czeka nas dużo słońca i będzie bardzo ciepło, a w niektórych regionach nawet gorąco. Temperatura sięgnie 25-26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 17.09. Ulga od deszczu, nawet 26 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 17.09. Ulga od deszczu, nawet 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Marszałek województwa morawsko-śląskiego Josef Bielica poinformował o odnalezieniu trzech ofiar śmiertelnych powodzi. Siódmą ofiarę śmiertelną potwierdziły rumuńskie służby ratunkowe. Kolejne dwie osoby zginęły w Austrii w związku z trwającą tam powodzią – w Dolnej Austrii sytuacja powodziowa nadal jest krytyczna.

Stan alarmowy w Rumunii, na Węgrzech sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę

Stan alarmowy w Rumunii, na Węgrzech sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Alert RCB. W części południowo-zachodniej Polski zagrożeniem dla ludzi i zwierząt może być kontakt z wodą powodziową. Eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysłali SMS-owy alert do odbiorców sieci komórkowych na terenie trzech województw.

"Wyrzuć bez względu na stan opakowania"

"Wyrzuć bez względu na stan opakowania"

Źródło:
RCB, PAP

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja hydrologiczna na Słowacji może ponownie się pogorszyć - ostrzegają krajowe służby meteorologiczne. Pomimo złagodzenia opadów deszczu poziom wody w Dunaju wciąż się podnosi, a eksperci obawiają się o ponowne wezbrania w rzekach na zachodzie kraju. Na nadejście powodzi szykuje się Bratysława.

Bratysława boi się wielkiej wody

Bratysława boi się wielkiej wody

Źródło:
PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Po burzach z silnymi opadami deszczu w południowo-wschodnich regionach Niemiec pojawiły się niewielkie powodzie. Według lokalnych mediów sytuacja na zalanych terenach jest opanowana. Prognozy wskazują na kolejne fale intensywnego deszczu, dlatego władze Bawarii i Saksonii przygotowują się do wezbrań na rzekach.

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

Źródło:
DW, PAP, Tageschau, DWD

Deszcz w Polsce pada i nie przestanie padać przez kilkadziesiąt najbliższych godzin. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek przekroczone są stany alarmowe. W opolskim Jarnołtówku pobita została suma dobowa opadów z 1997 roku - w ciągu 24 godzin spadło tam ponad 161 litrów wody na metr kwadratowy.

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Źródło:
IMGW, PAP

Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada