Kosmos

Kosmos

Planeta, o której mówiono, że jest najbliższą nam planetą pozasłoneczną, może w ogóle nie istnieć. Wskazują na to analizy niemieckiego naukowca, któremu jej ubiegłoroczne odkrycie wydawało się mało prawdopodobne.

Przez 43 lata wydawało się, że część księżycowego pyłu przywiezionego przez Neila Armstronga i Buzza Aldrina zaginęła bezpowrotnie. Teraz odnalazły się w magazynie w Kalifornii - informuje serwis "New Scientist".

Trzech astronautów pomyślnie przycumowało swój statek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W nocy z wtorku na środę wystartowali z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku. Podróż zajęła zaledwie sześć godzin.

37-letni Rosjanin, mieszkający w Monako Wasilij Kljukin, zwyciężył w czwartek w aukcji dobroczynnej zorganizowanej w ramach festiwalu filmowego w Cannes. Co było nagrodą? Lot w Kosmos z hollywoodzkim gwiazdorem Leonardo DiCaprio.

Kosmiczne Obserwatorium Herschela zarejestrowało bardzo interesujące kosmiczne zjawisko: zderzenie dwóch galaktyk. Kosmiczna kolizja miała miejsce 11 miliardów lat temu.

Naukowcy twierdzą, że zdobyli pierwszy twardy dowód na to, że nasz Wszechświat nie jest jedyny. Nierównomierny rozkład promieniowania kosmicznego może wskazywać na istnienie sił grawitacyjnych pochodzących z innych światów.

Myszy, mongolskie myszoskoczki, jaszczurki i ślimaki wróciły w niedzielę na Ziemię. Zwierzęta spędziły miesiąc na orbicie w rosyjskiej sondzie, ale niektóry przypłaciły wyprawę życiem. Badania dostarczą naukowcom wielu cennych informacji o wpływie stanu nieważkości na żywe organizmy.

Jeden z teleskopów podglądających Księżyc zauważył, jak w powierzchnię Srebrnego Globu uderza 40-kilogramowa skała. Wybuch, który towarzyszył zderzeniu, był największym, jaki odnotowano na Księżycu od ośmiu lat, czyli od czasu, kiedy rozpoczęto monitorowanie jego spotkań z meteoroidami. Warto zaznaczyć, że dotąd widziano ich 300.

Powierzchnia Marsa jest bombardowana rzadziej, niż naukowcy dotąd sądzili. Badacze doszli do tych wniosków po analizie zdjęć wykonanych z orbity Czerwonej Planety. Po dziesięciu latach odkryli zaledwie 248 nowych kraterów.

Teleskop Keplera po wtorkowej awarii silników został przełączony w tryb nieaktywny. Krążąca po orbicie okołosłonecznej sonda przez kilka lat pracy zbierała ogromne ilości danych. Jeśli jednak nie uda się naprawić usterki, teleskop zostanie wyłączony.

Słońce coraz bardziej aktywne? W ciągu zaledwie 24 godzin wygenerowało z siebie trzy rozbłyski, z których każdy - do czasu, aż nie pojawił się następny - zasłużył sobie na miano najpotężniejszego w tym roku.

Dni, w których nie byliśmy w stanie dojrzeć niektórych planet minęły, ogłosili naukowcy. Spektrografy zainstalowane w teleskopach naziemnych umożliwiły badaczom dokładne przyjrzenie się gwiazdom, które dotychczas były poza zasięgiem wzroku.

Niektóre z obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a już na pierwszy rzut oka wyróżniają się spośród innych. Jedna z galaktyk zwróciła uwagę naukowców ciekawym kształtem i silną emisją światła podczerwonego. Okazało się, że prawdopodobnie powstała na skutek zderzenia i połączenia dwóch innych obiektów.