Kosmos

Kosmos

Pierwszy taki lot po katastrofie. Odpalili silnik i wznieśli się na 30 kilometrów

Niemal cztery lata po tragicznej katastrofie pierwszego samolotu, firma Virgin Galactic wysłała drugą eksperymentalną maszynę w kierunku kosmosu. VSS Unity po raz pierwszy uruchomiła w locie silnik rakietowy, przekroczyła barierę dźwięku i wzniosła się na wysokość niemal 30 kilometrów. W przyszłości ma wozić kosmicznych turystów na 100 kilometrów.

Astronauci wrócili na Ziemię

Kapsuła Sojuz z trzema członkami załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wylądowała bezpiecznie w środę rano na stepie w Kazachstanie - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. "Witamy w domu" - napisała agencja na Twitterze.

Trzy sukcesy i porażka w jednym locie. Wielka rakieta może wiele zmienić

Dlaczego pierwszy lot Falcon Heavy jest tak ważny i przełomowy? Nowa rakieta Elona Muska jest zaliczana do kategorii "superciężkich". Takie pozwolą ludzkości wrócić do wysyłania dużych statków na Księżyc i dalej. Jednocześnie Falcon Heavy jest w znacznej mierze pojazdem wielokrotnego użytku i ma być drastycznie tańsza od konkurencji. Otwiera to pole do budowy prywatnych stacji kosmicznych czy kosmicznego górnictwa i przyśpieszy drogę SpaceX na Marsa.

Samochód czerwony rakietą na Marsa mknie

W kosmosie znalazło się wiele pojazdów, jednak tym razem trafił tam samochód. I to nie byle jaki: znajdujący się na pokładzie rakiety Heavy Falcon samochód Tesla Roadster to prawdziwy sportowy kabriolet, cały w czerwieni. Co stoi za tym pomysłem?

Pierwsze takie widowisko w historii. Symultaniczny powrót z kosmosu

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Ładunkiem maszyny jest sportowy samochód, który wysłano w drogę ku Marsowi. Rakieta wystartowała o godz. 21.45 czasu w Polsce - początkowo start planowano na 19.30, jednak został on opóźniony z powodu silnego wiatru. Dwa stopnie wspomagające po odłączeniu się od rakiety wylądowały - jak zaplanowano - z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie.

Widowiskowy test wielkiego silnika

NASA przeprowadziła test silnika RS-25, który niegdyś był częścią promów kosmicznych, a teraz ma wchodzić w skład najpotężniejszej rakiety kosmicznej - SLS. Przystosowanie do nowej roli wymagało przeróbek, co oznacza konieczność przeprowadzenia wielu testów. Widowiskowe próby mają miejsce na specjalnych stanowiskach w stanie Missisipi.