Minęło pół wieku od startu rakiety Saturn V, która wyniosła w kosmos statek Apollo 11. Pięć dni później Neil Armstrong postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca. Amerykanie hucznie świętują tę okrągłą rocznicę.
16 lipca 1969 roku - czyli dokładnie 50 lat temu - rozpoczął się lot, po którym ludzie wylądowali po raz pierwszy na Księżycu. Ten lot na zawsze zmienił bieg historii i rozpoczął nowy etap w podboju kosmosu.
Niemal w ostatniej chwili Indie odwołały lot na Księżyc sondy Chandrayaan 2. Miała wylądować w okolicach bieguna południowego ziemskiego satelity, ale niecałą godzinę przed startem w wyrzutni rakiet stwierdzono "techniczną usterkę".
Rosyjsko-niemiecki teleskop kosmiczny Spektr-RG do obserwacji astronomicznych w zakresie promieniowania rentgenowskiego został z powodzeniem wystrzelony w kosmos z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
Dwa polskie satelity, KRAKsat i Światowid, w środę kilka minut przed godziną 14 opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Przez rok będą prowadzić badania i obserwacje w przestrzeni kosmicznej.
W ostatnim czasie - między innymi nad Polską - mogliśmy oglądać obłoki srebrzyste. Okazuje się, że 12 czerwca zjawisko to było widoczne jak nigdy dotąd.
Asteroidę o nazwie Gault, krążącą w pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, udało się sfotografować dzięki teleskopowi Hubble'a. Obiekt wirował tak szybko, że zaczął się rozpadać, o czym świadczą dwa warkocze, które się za nim ciągną.
Kosmonauta Walerij Bykowski zmarł w środę w wieku 85 lat - poinformowała agencja TASS, powołując się na rosyjskie centrum przygotowania kosmonautów. Bykowski trzykrotnie poleciał w kosmos, między na wspólną misję z Walentyną Tierieszkową.
Od lat naukowcy szukają hipotetycznej Planety X, którą uważa się za odpowiedzialną za zawirowania orbitalne na obrzeżach Układu Słonecznego. Nowe obliczenia pokazują jednak, że mogą one być wywołane przez zupełnie coś innego.
Wiceprezydent USA Mike Pence wezwał we wtorek do przyspieszenia amerykańskiego programu kosmicznego, tak aby amerykańscy astronauci powrócili na Księżyc w ciągu najbliższych 5 lat, czyli do roku 2024 roku.
Zmarły w zeszłym roku genialny fizyk został uhonorowany przez Brytyjską Mennicę Królewską własną monetą. Do obiegu trafiła właśnie srebrna 50-pensówka z personaliami słynnego naukowca i motywem czarnej dziury, której Hawking poświęcił jedną ze swych najsłynniejszych książek - „Krótką historię czasu”.
Europejska Agencja Kosmiczna i Chińskie Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej rozpoczynają współpracę nad misją, która ma dostarczyć więcej informacji na temat wzajemnego oddziaływania Słońca i Ziemi.