Kosmos

Kosmos

Budowa nowego kosmodromu na dalekim wschodzie Rosji boryka się z kolejnymi problemami. Po tym, jak zastrajkowała część robotników, na miejsce przyjechał wicepremier Dmitrij Rogozin, który nakazał wypłatę zaległych pensji. Zwolnił przy okazji jednego dyrektora, zarzucił mu korupcję, a przy tym obwinił o wszystko swoich poprzedników. Źródłem problemów się nie zajęto.

Podczas gdy dyskusyjną jest kwestia, czy rośliny posiadają pięć ludzkich zmysłów - wzrok, węch, słuch, smak i dotyk - bezdyskusyjny jest fakt, że posiadają zmysł grawitacji. Przetestowano go w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy usiłują ustalić, czym jest tzw. szósty zmysł roślin, umożliwiający im wzrost niezależnie, gdzie go dokonują - czy to na Ziemi, czy w kosmosie, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dzięki atmosferze życie na Błękitnej Planecie jest zabezpieczone - gdyby zniknęła, wiele organizmów nie zdołałoby przetrwać. Co by się stało, gdyby planeta miała zbyt dużo atmosfery? Część naukowców, z powodu coraz częściej odkrywanych ciał niebieskich podobnych do naszej Ziemi, zastanawia kwestia tego, jakie byłyby konsekwencje zbyt dużej ilości gazu otaczającego ciało niebieskie.

Pomimo napięć politycznych kosmiczna współpraca Zachodu z Rosją trwa w najlepsze. Z europejskiego kosmodromu seryjnie startują rosyjskie rakiety, Amerykanie wynajmują kolejne miejsce w orbitalnej taksówce Rosjan, a ci dla odmiany zarzucili swoje pomysły rozmontowania stacji kosmicznej. Wspólna eksploracja kosmosu opiera się polityce.

Łazik Curiosity, przemierzający marsjańskie pustkowia, odkrył cząsteczki azotu. To pierwszy przypadek wykrycia tego pierwiastka na planecie. Według naukowców jest to dowód, że na Czerwonej Planecie miliardy lat temu panowały warunki, sprzyjające rozwojowi życia w formie znanej na Ziemi.

Wyczołgując się z wnętrza kapsuły Woschod 2 zobaczył coś, czego nie widział przed nim nikt inny - planetę Ziemię w całej okazałości. Pół wieku temu Aleksiej Leonow wykonał pierwszy w historii spacer w kosmosie. Było to ostatnie duże zwycięstwo ZSRR w kosmicznym wyścigu z USA, które dwuosobowa załoga Woschod 2 nieomal przypłaciła życiem.

Ziemia nie ma monopolu na zorze polarne. Podobne spektakle można obserwować również na innych planetach, np. na Marsie.

Miał być symbolem możliwości Rosji XXI wieku, ale jego realizacja przypomina raczej wielkie przedsięwzięcia ery ZSRR. Nowy kosmodrom Wostocznyj powstaje na Dalekim Wschodzie, terminy dyktują politycy, wszystko jest opóźnione, koszty zostały dawno przekroczone i właściwie nie wiadomo, po co komu tak wielki kosmodrom akurat w tym miejscu.

Rozpoczyna się wybudzanie lądownika Philae sondy Rosetta, który wylądował na komecie 67P/Czuriumow-Gerasimienko. Europejska Agencja Kosmiczna zacznie dziś intensywne próby nawiązania kontaktu z lądownikiem. Na powierzchni komety do tej pory było zbyt zimno, by urządzenie mogło działać. Materiał magazynu “Otwarcie dnia”.

NASA pracuje nad nową rakietą, która zdeklasuje wszystkie dotychczasowe, łącznie z legendarnym Saturnem V, który był używany w programie Apollo do lotów na Księżyc. We wtorek podano szczegóły tego projektu, a w środę przeprowadzono ważny test.

NASA potwierdza, że na Czerwonej Planecie było kiedyś dużo wody. Mogło być jej nawet więcej niż w Oceanie Arktycznym. Naukowcy na razie nie potrafią wyjaśnić, co się z nią stało. Gościem "Otwarcia dnia" był Tomasz Rożek, publicysta naukowy "Gościa Niedzielnego".