Kosmos

Kosmos

Hard rock! Czyli niezwykły minerał odkryty w kraterze

Podczas badań prowadzonych na terenie krateru uderzeniowego w Wisconsin, naukowcy odkryli niezwykle rzadką odmianę krzemianu cyrkonu. Minerał oznaczony wzorem ZrSiO4 wyróżnia się gęstością większą od innych minerałów o około 10 procent, wynikającą z poddania go ogromnemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Występuje tylko na terenie trzech innych kraterów, powstałych w wyniku uderzenia w planetę meteorytu.

Policyjna kamera nagrała spadającą gwiazdę

Policyjne kamery zainstalowane w samochodach zwykle rejestrują mniej lub bardziej niepoprawne zachowywanie się kierowców. Pewnemu funkcjonariuszowi na jednej z tras stanu Wirginia Zachodnia (USA) udało się zupełnie przypadkiem uchwycić w kadrze spadającą świetlistą kulę.

Ekspertka: ryzyko lotów kosmicznych spoczywa na pasażerach. Firmy nie chcą ponosić odpowiedzialności

Trzeba ustalić, czy w lotach pasażerskich w kosmos będzie obowiązywał reżim prawa lotniczego, czy kosmicznego. Bez tego statki mogą mieć problem w przekraczaniu granic państwowych - uważa Kinga Kolasa-Sokołowska, specjalistka ds. prawa lotniczego i kosmicznego. - Brakuje też zapisów prawnych określających, gdzie kończy się przestrzeń ziemi, a gdzie zaczyna kosmos - twierdzi.

Śmierć "kosmicznego Frankensteina". Poradzieckie silniki i ukraińskie części

Rakieta Antares, która w środę widowiskowo zakończyła swój czwarty lot eksplozją tuż po starcie, to "kosmiczny Frankenstein". Jej główne silniki wyprodukowano niemal pół wieku temu na potrzeby radzieckiego podboju Księżyca. Największą część rakiety zbudowano w ukraińskim Dniepropietrowsku, niecałe 200 km od strefy obecnej wojny. Amerykanie złożyli wszytko razem i dodali mniejsze elementy.

Jaki jest klucz istnienia życia na Ziemi?

Nominowany do Oscara za krótkometrażowy film animowany Tomasz Bagiński stworzył kolejne dzieło. Wraz z ekipą studia Platige Image nakręcił nasycony zachwycającymi efektami specjalnymi film, w którym aktor znany z serialu "Gra o tron" stawia widzom pytanie: co jest kluczem życia na Ziemi? W znalezieniu odpowiedzi pomóc nam może sonda Rosetta, od dekady ścigająca kometę.

Czym pachnie warkocz komety? Zgniłymi jajami, końskimi odchodami i migdałami

Naukowcy analizujący dane, jakie w ostatnich miesiącach pozyskał instrument pokładowy zainstalowany na ścigającej kometę sondzie Rosetta, nie mają wątpliwości: nie chcielibyśmy być na jej miejscu. Musielibyśmy wówczas wdychać "aromat" zgniłych jaj, końskich odchodów i duszącego, specyficznego zapachu dwutlenku siarki wraz z migdałowym, cierpkim zapachem cyjanowodoru.

Hawaje jak Mars. Przyszli kosmonauci odcięci od świata

Sześciu przyszłych astronautów rozpoczęło właśnie najdłuższą symulowaną misję, jaką zatwierdził rząd USA. Na jednej z hawajskich wysp spędzą aż pół roku, przebywając głównie w ciasnych mieszkalnych silosach, będących replikami w skali 1:1 baz, które w przyszłości zostaną wybudowane na powierzchni Czerwonej Planety.

Siding Spring minęła Czerwoną Planetę

Kometa Siding Spring o włos minęła Czerwoną Planetę. Po godz. 20 naszego czasu kometa znalazła się najbliżej Marsa. Dotąd nie mieliśmy okazji obserwować tak bliskiego spotkania kosmicznych obiektów. Relację z tego wydarzenia można było śledzić na stronie tvnmeteo.pl.

Ziemskie bieguny mogą się zamienić miejscami w trakcie naszego życia

Biegun południowy na miejscu północnego? Naukowcy podkreślają, że dla naszej planety nie byłoby to nic nietypowego. Proces przebiegunowania, czyli zamiana północnego bieguna geomagnetycznego z południowym, miał miejsce w dziejach planety wiele razy. Dotychczas uważano, że ten proces trwa przez setki tysięcy lat. Analiza magmy z dnia włoskiego jeziora wykazała, że "przeskok" o 180 stopni może nastąpić niepokojąco prędko.

12-latek z Sandomierza wysłał "w kosmos" jajka

Ma 12 lat i marzy o zostaniu lekarzem kosmicznym. Chemia, fizyka i astronomia interesują go "od zawsze". Wynikiem tej pasji było wysłanie do stratosfery kapsuły, w której umieszczono przepiórcze jajka. Celem eksperymentu jest zbadanie wpływu podróży „w kosmos” na białko i żółtko.

W kosmosie Halloween już się odbyło

Halloween to jedno z najhuczniej celebrowanych amerykańskich świąt. Jego symbolem jest wydrążona dynia ze świeczką w środku, strasząca wyciętymi oczami i upiornym uśmiechem. 8 października dokładnie tak samo wyglądała nasza dzienna gwiazda.