Kosmos

Kosmos

Lądowanie na papierowym Księżycu. Tak ćwiczyli astronauci NASA

Kratery, wzniesienia, nierówności - wszystkie detale powierzchni Księżyca w latach 60. naukowcy z NASA nanieśli na specjalne, kuliste makiety. Wielkie lampiony nie służyły jednak artystycznej ekspresji. Stanowiły specjalny symulator, który pomagał w przygotowaniu astronautów do pierwszego w historii lądowania na Srebrnym Globie.

Pac-Man pożera księżyce Saturna

W co gra się w okolicach Saturna? Zdecydowanie w Pac-Mana. Badaczom NASA udało się podejrzeć, jak kultowy bohater pożera drugi już z księżyców tej planety.

Kosmiczne chłodzenie: 1000 stopni w 1/100 s

- Droga poza erę tradycyjnych silników odrzutowych stoi otworem - mówi inżynier Mark Ford z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego entuzjazm to wynik pozytywnych testów, jakie przeszła technologia ultra-szybkiego schładzania powietrza opracowana przez małą brytyjską firmę. Dzięki niej jesteśmy bliżej zbudowania hybrydowego silnika odrzutowego nowej generacji i samolotu kosmicznego, który podobnie do dzisiejszych samolotów wyniesie nas na orbitę.

"Wszechświat jak gigantyczny mózg"

Wszechświat jest jak gigantyczny mózg, udowodnili badacze z University of California w San Diego. Naukowcy odkryli, że zarówno kosmos, jak i sieci społecznościowe oraz obwody mózgowe, rozszerzają się w bardzo podobny sposób. - To znak, że procesem tym rządzi jakieś nieodkryte fundamentalne prawo natury - przyznają.

Morska Odyseja z kosmiczną misją

Od kilku lat z powodzeniem z samego środka Pacyfiku lecą w kosmos satelity. Wystrzeliwuje je prywatna firma Sea Launch z platformy Oceaniczna Odyseja. Start najnowszego francuskiego satelity komunikacyjnego już 3 grudnia.

Na Marsa za pół miliona dolarów?

Amerykańska spółka SpaceX, która skonstruowała orbitalny statek transportowy, będzie pracować nad zbudowaniem pojazdu załogowego będącego w stanie kursować pomiędzy Ziemią i Marsem. Właściciel firmy, miliarder Elon Musk przedstawił swoją wizję skolonizowania Czerwonej Planety. Bilet miałby kosztować pół miliona dolarów.

MacDonald uruchomi punkty obsługi na orbicie

W kosmosie szykuje się rewolucja. Jeszcze w tej dekadzie powstaną statki kosmiczne, które zajmą się serwisowaniem stacjonujących na orbicie satelitów komunikacyjnych i innych obiektów. Nie dość, że dzięki takim naprawom satelity będą funkcjonować nawet o 10 lat dłużej, to jeszcze może uda się rozwiązać problem kosmicznych śmieci. Na razie wiadomo o dwóch firmach, które mają zajmować się naprawą kosmicznych usterek: MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd oraz ViviSat.

Curiosity spotkał "pyłowe diabły" z Marsa

Chociaż łazik Curosity żadnego jeszcze nie sfotografował, podczas swojego pobytu na Marsie prawdopodobnie niejeden raz zetknął się już z "pyłowym diabłem". O wystąpieniu tych charakterystycznych zjawisk meteorologicznych świadczą dane zebrane przez stację meteorologiczną łazika.

261 kilogramów największego, polskiego meteorytu

261 kilogramów waży największy polski meteoryt znaleziony przed miesiącem w poznańskim Morasku. W piątek oficjalnie zważono znalezisko, które przez kilkanaście dni było oczyszczane ze zwietrzeliny na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Trzy zaćmienia zamiast jednego. Zobacz, co "widział" satelita

Tylko mieszkańcy północnej Australii mieli możliwość śledzenia całkowitego zaćmienia Słońca, do którego doszło we wtorek. Jednak nawet oni nie mogli śledzić tego fascynującego zjawiska z takiej perspektywy, jaką daje orbita okołoziemska. Pokazuje to nagranie ze zdjęć zrobionych przez satelitę ESA, na których zamiast jednego zaćmienia widać...trzy.

Astronomowie-amatorzy pomogą US Army

Amerykańskie wojsko chce ustrzec satelity przed zagrażającymi im kosmicznymi śmieciami. W tym celu ma zamiar rozpocząć współpracę z astronomami-amatorami, którzy mieliby przeczesywać niebo w poszukiwaniu odpadków.

Osierocona planeta krąży po Kosmosie

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył osieroconą planetę. Nie krąży wokół żadnej gwiazdy, tylko wędruje swobodnie w przestrzeni kosmicznej. Oddalona jest od układu Słonecznego o 100 lat świetlnych. Ta bliskość i brak jasnej gwiazdy w jej pobliżu pozwala na szczegółowe badania tego ciała niebieskiego.

UFO w gwiazdozbiorze Panny?

Spokojnie, to nie UFO. NASA wykonała niezwykłe kosmiczne zdjęcie, na którym zajesrtowała obiekt przypominający latający spodek. W rzeczywistości to cała galaktyka. NGC5010 "niebawem" jednak straci swój niezwykły kształt, bo już umiera.

Międzyplanetarny internet zadziałał

Sukcesem zakończył się ostatni test tzw. międzyplanetarnego internetu. W prowadzonym przez agencje kosmiczne NASA i ESA eksperymencie, astronautka z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydawała polecenia robotowi znajdującemu się na Ziemi. Złożona z klocków maszyna odpowiedziała.

Nowy kandydat na drugą Ziemię

Angielsko-niemiecki zespół odkrył nową planetę, która może być drugą Ziemią. Zdaniem astronomów to najbliższe ciało niebieskie aż do tego stopnia przypominające Niebieską Planetę. Znajduje się jedynie 44 lata świetlne od nas.

Kometa rozpada się na naszych oczach

Po Układzie Słonecznym wędruje kometa, której dni są policzone. Jej jądro już rozpadło się na cztery części, a astronomom udało się to uchwycić na zdjęciu. Agonię 168P/Hegenrother można też obserwować z domu - przez bardzo silny teleskop.