Kosmos

Kosmos

Historyczny odwiert na Marsie. Curiosity pobrał próbkę skały

6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.

Rekordowe zbliżenie asteroidy za kilka dni. Można szykować lornetki

Duża lornetka wystarczy, żeby obserwować rekordowo bliski Ziemi przelot asteroidy 2012 DA14. Trzeba jej wypatrywać w piątek około godz. 21 na wschodnim niebie. - Będzie wyglądała jak gwiazda, która przemieszcza się na tle innych gwiazd - zapowiada w rozmowie ze "Wstajesz i weekend" Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

To może być kometa stulecia. Warkocz już teraz ma 64 tys. km

Możemy już obejrzeć kometę ISON, która jesienią prawdopodobnie urządzi efektowny spektakl na naszym niebie. NASA opublikowała poklatkowe nagranie stworzone z pierwszych zdjęć obiektu zrobionych przez sondę Deep Impact. Na podstawie dostarczonych przez nią danych naukowcy oszacowali, że ISON jes już aktywna i ma całkiem imponujący ogon liczący ponad 64 tys. km

Kolorowe zderzenie kosmicznych wiatrów

Kosmiczny Teleskop Hubble'a co i rusz dostarcza nam niezwykłych fotografii kosmicznych zjawisk. Zdjęcia mają nie tylko wartość naukową, ale i estetyczną. Tak było i tym razem, w rolach głównych wystąpiły: Mgławica Oriona oraz młoda gwiazda LL Orionis.

Łatwiej postawić stopę na Marsie niż na asteroidzie

Wszystkim, którzy planowali dotarcie na asteroidę np. w celu wydobywania z niej cennych surowców, rzedną miny. Jak wynika z raportu opublikowanego przez ekspertów pracujących dla amerykańskiego rządu, podbicie asteroidy będzie o wiele trudniejsze niż podbicie Marsa.

Asteroida niemal muśnie naszą planetę. Zawsze była nam bliska

10 dni zostało do rekordowego zbliżenia asteroidy 2012 DA14 z Ziemią. 15 lutego o godzinie 20.25 znajdzie się w odległości 24 tys. km od Błękitnej Planety. To bliżej niż niektóre nasze satelity. W skalach kosmicznych będzie to niemal muśnięcie, w naszej, kilometrowej skali, to bardzo daleko - wyjaśnia fizyk dr Tomasz Rożek.

Potęga technologii druku 3D: ESA przymierza się do wydrukowania bazy na Księżycu

Użycie technologii drukowania przestrzennego może znacznie uprościć tworzenie bazy na Księżycu – uważają naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej zamiast przywozić elementy konstrukcji z Ziemi, astronauci mogliby do budowy wykorzystać księżycowy pył. Podczas testów takiego drukowania 3D ESA połączyła siły m.in. z firmą słynnego architekta Normana Fostera.

Szanse na kolonizację Marsa: "Wydaje się, że to kompletne szaleństwo"

Optymiści trochę z tych inwestorów - skomentował Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik plany holenderskiej firmy Mars One, która już za 10 lat chce rozpocząć kolonizację Marsa. Astronom uważa, że to może być za krótki czas do przygotowania lotu załogowego na Czerwoną Planetę. Przyznaje jednak, że często właśnie szalone i trudne do realizacji projekty prowadzą do rozwoju cywilizacji.

Burza jak bestia. Zjadła własny ogon

Do mitycznego węża Uroborosa pożerającego własny ogon porównali naukowcy monstrualną burzę na Saturnie z 2010. Według uczonych, to pierwszy przypadek zaobserwowanej w Układzie Słonecznym burzy, która sama doprowadziła do swojego zniszczenia. Trwający 267 dni żywioł był na dodatek jednym z największych i najdłuższych na tej planecie.

Rakieta runęła do wody zaraz po starcie. Kolejna kosmiczna porażka Rosjan

Nie powiodło się w piątek wystrzelenie rosyjskiej rakiety nośnej Zenit-3SL z amerykańskim satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-27. Wkrótce po starcie z pływającej platformy na Pacyfiku rakieta spadła do wody. To nie pierwszy problem naszych sąsiadów z realizowaniem ich programu kosmicznego w ostatnich latach.

Niezwykłe widoki na lutowym niebie. Wystarczy zwykła lornetka

Lutowe niebo będzie łaskawe nie tylko dla miłośników astronomii. Niezwykłe widoki szykują się też przed wszystkimi, którzy dysponując tylko lornetką będą mieli ochotę choć przez chwilę popatrzeć na ciało niebieskie inne niż Księżyc czy gwiazdy.

W kosmosie orzeszki są "jak żywe"

Widzieliście kiedykolwiek, jak zachowują się w stanie nieważkości... orzeszki? Te, których puszkę otworzył na ISS astronauta Chris Hadfield, były dosłownie jak żywe.

Przetną największy polski meteoryt

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowują się do przecięcie największego polskiego meteorytu. Ta operacja jest niezbędna do dokładnego zbadania znaleziska - tłumaczą.

Betelgeza i tajemnicze pasmo materii. Kosmiczna kolizja w Pasie Oriona?

Gwiazdozbiór Oriona może stać się areną kosmicznej kolizji. Najnowsze obserwacje pozwoliły odkryć w pobliżu Betelgezy, jego drugiej najjaśniejszej gwiazdy, tajemnicze pasmo materii. Według astronomów te dwa obiekty zderzą się całkiem niedługo, co w kosmicznej skali oznacza około 5 tys. lat.

Bogactwo z kosmosu

Szukają państwo pomysłu na biznes? Mamy taki, tyle że daleko stąd. Wystarczy upolować bogatą w złoża asteroidę, wymyślić technologię wydobywania tych złóż i przesyłania ich na Ziemię. Można stać się potentatem w wydobyciu niklu, żelaza czy złota. Jest jedno "ale". Wyścig po te surowce już się zaczął. Żeby do niego dołączyć. trzeba mieć wielkie pieniądze. 

Poleciał na 3 miesiące, bada Marsa już 9 lat

Jego misję planowano na 3 miesiące, tymczasem trwa już 9 lat. Zamiast zakładanych 600 metrów przejechał już ponad 35 km. Łazik Opportunity to już prawdziwy marsjański wyjadacz i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miał przejść na emeryturę.