Kosmos

Kosmos

Po raz pierwszy zaobserwowali, jak powstaje planeta

Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego udało się prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwować wczesne stadium powstawania planety. Wykryta w Gwiazdozbiorze Muchy protoplaneta gwiazdy HD 100546 wciąż jest osadzona w otaczającym ją dysku materii. Jeśli odkrycie się potwierdzi, rozwinie dotychczasową wiedzę o tym, jak powstają planety i pozwoli badaczom zweryfikować dotychczasowe teorie.

Wojsko i PAN budują polskie NASA

Już za 10 lat Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) ma być najlepszą instytucją związaną z technologiami kosmicznymi w kraju - zapowiadają jego założyciele, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Gołym okiem będzie widać przelot komety

Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.

Ma wielkość walizki. Zapoluje na asteroidy

Jest wielkości walizki, kosztował 25 mln dolarów i będzie strzegł bezpieczeństwa Ziemi. Mowa o satelicie NEOSSat, który w kosmosie zapoluje na asteroidy. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wystrzeliła go w poniedziałek z bazy w Indiach.

Proch i ozon to zapachy Kosmosu

Miłośnicy Kosmosu mają szansę go powąchać - i to w zaciszu własnego domu. Pewna amerykańska firma, przy współpracy z NASA, stworzyła świeczkę pachnąca jak Wszechświat.

Nowy księżyc Plutona Wolkanem na cześć Spocka?

Gwiazda serialu "Star Trek" William Shatner oraz dziesiątki tysięcy fanów serii gorąco zachęcają, by jednemu z nowo odkrytych księżyców Plutona nadać imię Wolkan - na część planety, z której pochodził jeden z bohaterów "Star Treka" - Spock.

Wodospady plazmy w koronie słonecznej

Aktywność korony słonecznej dostarcza wielu spektakularnych widoków. Dzięki naukowcom z NASA mogliśmy już oglądać niesamowite koronalne fajerwerki, pierścienie, magnetyczne pętle. Przed nami kolejny spektakl: olśniewający ognisty deszcz.

Kosmiczna kanapka: tortilla z miodem

Chris Hadfield, kanadyjski astronauta, przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już dwa miesiące. To oznacza, że zdążył opanować sztukę gotowania w stanie nieważkości. Zobaczcie, jak przygotowuje kanapkę z masłem orzechowym oraz z miodem i czym ona różni się od ziemskiej.

Zobacz, jak wirowała asteroida 2012 DA14

Udostępniono obrazy radarowe 2012 DA14 - asteroidy, która w piątek "o włos" minęła Ziemię. NASA przygotowała z nich film, na którym widać, jak kosmiczna skała wiruje i oddalała się od naszej planety

Polka na tropie nieznanego. Czym jest czarna energia?

Polska uczona rozpoczyna badania terra incognita współczesnej fizyki i astronomii. Czarna energia - najprawdopodobniej istnieje i ma ogromny wpływ na to, jak wygląda Wszechświat, ale nikt nie wie, jakie ma właściwości. Bożena Czerny zamierza ją zbadać, przyglądając się kwazarom.

Śmierć z kosmosu? Łatwiej wygrać w totka

Obawiamy się, że życie odbierze nam nacierający na Ziemię kosmiczny obiekt. Tymczasem o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zginiemy od zwykłych fajerwerków niż od asteroidy. Co ciekawe - naszemu życiu o wiele bardziej niż pożar zagraża... spacer.