Kosmos

Kosmos

"Jak mucha oddalona o 5 tys. km"

Leży 10 mld lat świetlnych od Ziemi i jest najdalszą znaną astronomom supernową typu 1a. SN SCP-0401, nazywana także Mingusem może rzucić światło na największe zagadki Wszechświata.

Odkryto siedem nowych "egzokomet"

Siedem nowych komet, które krążą w układach planetarnych innych niż Układ Słoneczny, odkryli amerykańscy astronomowie. Niewykluczone, że w bliskim sąsiedztwie komet znajdują się też tzw. egzoplanety.

Wyślij swoją "focię" w kosmos

Sfotografuj lub sfilmuj siebie, swojego psa, ulubione miejsce, kartkę z tekstem, czy cokolwiek innego i wyślij je w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz. Czasu wcale nie zostało tak wiele.

Marsjańscy astronauci będą mieli problemy

Zakłócenia snu i depresja grożą astronautom, którzy w 2035 r. mają polecieć na Marsa. To wyniki eksperymentu Mars500, podczas którego sześciu ochotników przez 17 miesięcy przebywało w odizolowanych od świata pomieszczeniach bez okien. - To ogromne zagrożenie dla przyszłych misji marsjańskich - mówią eksperci z dziedziny medycyny kosmicznej.

Pierścienie, żarówki, kaniony. Efektowne pokazy na Słońcu w 2012 roku

Rozbłyski słoneczne nie należą do rzadkich zdarzeń, ale wciąż potrafią fascynować kolorami, dynamiką czy kształtami, jakie przybierają towarzyszące im wyrzuty masy. Niektóre wyróżniają się niezwykłą siłą wpływającą na otoczenie Ziemi. Przypominamy kilka najciekawszych takich zdarzeń na powierzchni naszej gwiazdy z minionego roku.

Amerykanie stawiają na podbój Marsa i Księżyca

W 2013 r. amerykańska agencja kosmiczna stawia na misję marsjańską i księżycową. Wystrzeli też w kosmos kilka satelitów, dzięki którym dowiemy się więcej o funkcjonowaniu naszej planety. Chce również większej obecności prywatnych firm w kosmosie.

Nieważkość przydaje astronautom wzrostu

Astronauci powracający ze swoich kosmicznych misji na Ziemię są wyżsi. Wszystko za sprawą braku siły ciążenia, która powoduje rozluźnienie się kręgów i wydłużenie kręgosłupa o około 2,5 cm.

W Kosmosie czeka nas rak i Alzheimer

Może lepiej zostańmy na Ziemi, zamiast podbijać Marsa. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że ekspozycja na kosmiczne promieniowanie przyspiesza rozwój choroby Alzheimera.

Kometa jaśniejsza od Księżyca przeleci nad Ziemią

W nadchodzącym roku czeka nas spektakularne zjawisko astronomiczne. Kometa ISON, która pod koniec listopada przeleci niedaleko Ziemi, może okazać się najjaśniejszym takim zjawiskiem od kilkudziesięciu lat, dorównującym blaskiem Księżycowi w pełni. Potem przeleci w pobliżu Słońca. Nie wiadomo, czy przetrwa bliskie spotkanie z naszą gwiazdą.

"Mój ojciec właśnie poleciał w kosmos!"

- To niesamowite, ale mój ojciec właśnie poleciał w kosmos - ekscytowała się Christiana Hadfield, obserwująca w środę start Sojuza TMA-7M. Misja zapowiada się śpiewająco, bo jej ojciec planuje zorganizować jam session na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Świąteczna bombka Wszechświata

W gwiazdozbiorze Muchy wisi... kosmiczna bombka. Bogato zdobioną szklaną kulę, podobną do tych, które towarzyszą nam w święta, wypatrzył Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Rzeka metanu na Tytanie do złudzenia przypomina ziemski Nil

Miniaturową, pozaziemską wersję Nilu odkryli na zdjęciach z sondy Cassini naukowcy z NASA. Spora, licząca ponad 400 km dolina rzeki rozciąga się na Tytanie - księżycu Saturna. To pierwsze widoki dużego systemu rzecznego spoza Ziemi w tak wysokiej rozdzielczości.

Amerykanie pompują prywatny sektor kosmiczny

Kolejne miliony dolarów płyną z NASA do prywatnych firm z branży kosmicznej. Agencja wspiera rozwój przedsiębiorstw, które mogłyby budować rakiety przeznaczone do dostaw sprzętu i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wszystko po to, by przełamać rosyjski monopol na takie dostawy.