Kosmos

Kosmos

261 kilogramów największego, polskiego meteorytu

261 kilogramów waży największy polski meteoryt znaleziony przed miesiącem w poznańskim Morasku. W piątek oficjalnie zważono znalezisko, które przez kilkanaście dni było oczyszczane ze zwietrzeliny na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Trzy zaćmienia zamiast jednego. Zobacz, co "widział" satelita

Tylko mieszkańcy północnej Australii mieli możliwość śledzenia całkowitego zaćmienia Słońca, do którego doszło we wtorek. Jednak nawet oni nie mogli śledzić tego fascynującego zjawiska z takiej perspektywy, jaką daje orbita okołoziemska. Pokazuje to nagranie ze zdjęć zrobionych przez satelitę ESA, na których zamiast jednego zaćmienia widać...trzy.

Astronomowie-amatorzy pomogą US Army

Amerykańskie wojsko chce ustrzec satelity przed zagrażającymi im kosmicznymi śmieciami. W tym celu ma zamiar rozpocząć współpracę z astronomami-amatorami, którzy mieliby przeczesywać niebo w poszukiwaniu odpadków.

Osierocona planeta krąży po Kosmosie

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył osieroconą planetę. Nie krąży wokół żadnej gwiazdy, tylko wędruje swobodnie w przestrzeni kosmicznej. Oddalona jest od układu Słonecznego o 100 lat świetlnych. Ta bliskość i brak jasnej gwiazdy w jej pobliżu pozwala na szczegółowe badania tego ciała niebieskiego.

UFO w gwiazdozbiorze Panny?

Spokojnie, to nie UFO. NASA wykonała niezwykłe kosmiczne zdjęcie, na którym zajesrtowała obiekt przypominający latający spodek. W rzeczywistości to cała galaktyka. NGC5010 "niebawem" jednak straci swój niezwykły kształt, bo już umiera.

Międzyplanetarny internet zadziałał

Sukcesem zakończył się ostatni test tzw. międzyplanetarnego internetu. W prowadzonym przez agencje kosmiczne NASA i ESA eksperymencie, astronautka z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydawała polecenia robotowi znajdującemu się na Ziemi. Złożona z klocków maszyna odpowiedziała.

Nowy kandydat na drugą Ziemię

Angielsko-niemiecki zespół odkrył nową planetę, która może być drugą Ziemią. Zdaniem astronomów to najbliższe ciało niebieskie aż do tego stopnia przypominające Niebieską Planetę. Znajduje się jedynie 44 lata świetlne od nas.

Kometa rozpada się na naszych oczach

Po Układzie Słonecznym wędruje kometa, której dni są policzone. Jej jądro już rozpadło się na cztery części, a astronomom udało się to uchwycić na zdjęciu. Agonię 168P/Hegenrother można też obserwować z domu - przez bardzo silny teleskop.

Zmierzono światło wszystkich gwiazd wszechświata

Zmierzono ilość światła wszystkich gwiazd wszechświata - nawet tych najstarszych, które już dawno zgasły. To światło stanowi pewnego rodzaju kosmiczną mgłę, przez którą czasem z trudem przebijają się promienie gamma.

Stacja kosmiczna ucieka przed amerykańskim złomem

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zmierza kawałek kosmicznego złomu. Żeby odłamek satelity Iridium 33 nie uszkodził stacji, w czwartek 1 listopada przeprowadzony zostanie manewr korekty orbity stacji.

Pokazali "kosmicznego olbrzyma". Waży 300 kilogramów

W środę naukowcy z Poznania zaprezentowali najnowsze i największe w Polsce kosmiczne znalezisko. Na początku października na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko poszukiwacze z Opola znaleźli 300-kilogramowy meteoryt.

Pierwsza z dwunastu misji Dragona zakończona

Po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prywatny statek transportowy Dragon powrócił w niedzielę na Ziemię. Na jego pokładzie znalazło się około 400 kg ładunku zwrotnego z ISS. Astronauci pozbyli się m. in. zużytego sprzętu i przekazali na Ziemię próbki krwi i moczu.

84 mln gwiazd na 9 mld pikseli. Monumentalne zdjęcie Drogi Mlecznej

84 mln gwiazd Drogi Mlecznej na jednym zdjęciu składającym się z 9 mld pikseli. Gdyby spróbować opublikować je w książce, miałaby ona 9 metrów długości i 7 m wysokości. Ten niezwykły wizerunek udało się uzyskać astronomom korzystającym z teleskopu VISTA w Chile.

Trójka w drodze na ISS. Dwóch robi to po raz pierwszy

Dwóch "żółtodziobów" w przestrzeni kosmicznej wyruszyło dziś w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Obok nich na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz znajduje się doświadczony amerykański kosmonauta. Wszyscy dołączą do załogi 33 ekspedycji na ISS.

Gigantyczny wyrzut słonecznej plazmy

Gigantyczną falę plazmy wyrzuciło Słońce w piątek 19 października. Niezwykle widowiskową protuberancję udało się uchwycić satelicie NASA.

Maksimum aktywności roju Orionidów

Teraz jest najlepszy czas do obserwacji Orionidów - roju meteorów związanych z kometą Halleya. Niewykluczone, że i my zobaczymy takie spadające gwiazdy jak ta, która przeleciała nad bułgarską wioską.

Na Ziemię spadnie burza meteorów

24 maja 2014 roku naszym oczom ma szansę ukazać się nie deszcz, a prawdziwa burza meteorów, jakiej nigdy wcześniej nie oglądano. Spadające gwiazdy, których liczba może sięgać nawet tysiąca na godzinę, pochodziłyby z niedawno odkrytej komety 209P/LINEAR.