Kosmos

Kosmos

To już ostatni dzwonek, żeby zgłosić się do NASA. Od grudnia poszukują chętnych, którzy po przeszkoleniu polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pensja jest kusząca. Rocznie można zarobić nawet 615 tys. zł.

Chciałbyś, aby Twoja wiadomość powędrowała w przestrzeń kosmiczną? Masz na to szansę, powstaje bowiem projekt, który przetworzy Twoją informację na fale radiowe, emitowane w stronę Gwiazdy Polarnej. - Ten projekt to forma "listu w butelce" wysłanego w Kosmos - opisują go naukowcy.

Od kilku dni świat obiega informacja o prawdopodobnym istnieniu dziewiątej planety Układu Słonecznego. - Jest to czysta matematyka, ale mimo to hipoteza jest bardzo wiarygodna - poinformował Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jednak na pierwsze zdjęcia tego obiektu będziemy musieli jeszcze poczekać.

Gigantyczny i najjaśniejszy z dotychczas wykrytych wybuchów gwiazdy, tzw. supernowej, wykrył międzynarodowy zespół astronomów - poinformowało w swym ostatnim wydaniu czasopismo "Science". Eksplozja wyemitowała tak wielką ilość energii, że postawiła pod znakiem zapytania wszystkie dotychczasowe teorie dotyczące supernowych.

W najbliższej przyszłości nie będzie lotów załogowych z nowego kosmodromu, nie będzie lotów automatycznych sond na Księżyc i Marsa bez wsparcia Unii Europejskiej, zmniejszona zostanie liczba satelitów, nie powstanie bezzałogowa stacja kosmiczna - Rosja ostro tnie swój program kosmiczny. Już wcześniej usunięto z niego wysłanie ludzi na Księżyc.

Pierwszy raz w historii astronomom udało się uchwycić światło widzialne pochodzące z eksplodującej czarnej dziury. Odkrycie, które zostało zaobserwowane w nieodległej czarnej dziurze V404 Cygni sugeruje, że te obiekty mogą być badane za pomocą zwykłego teleskopu.

Pewien artysta pokusił się o stworzenie obrazu całego Wszechświata. Tak powstała logarytmiczna mapa Kosmosu. Widzicie Ziemię?