Kosmos

Kosmos

Pierwszy raz w historii astronomom udało się uchwycić światło widzialne pochodzące z eksplodującej czarnej dziury. Odkrycie, które zostało zaobserwowane w nieodległej czarnej dziurze V404 Cygni sugeruje, że te obiekty mogą być badane za pomocą zwykłego teleskopu.

Pewien artysta pokusił się o stworzenie obrazu całego Wszechświata. Tak powstała logarytmiczna mapa Kosmosu. Widzicie Ziemię?

Planeta odkryta w zeszłym roku znajduje się w niezwykle dużej odległości od swojej gwiazdy - 16 razy dalej niż Pluton od Słońca. Wszystko wskazuje na to, że została wyrzucona podczas narodzin. Sytuacja ta przypomina to, co mogło wydarzyć się w przeszłości w Układzie Słonecznym.

Bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Cygnus dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach pierwszej od ośmiu miesięcy misji jej zaopatrywania - poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Wbrew wstępnym optymistycznym doniesieniem rosyjskiego Ministerstwa Obrony, start rakiety z dwoma nowymi satelitami nie przebiegł tak jak powinien. Jeden z nich najprawdopodobniej nie oddzielił się od ostatniego stopnia Sojuza 2.1w i zostanie utracony. Nie wiadomo tylko, czy chodzi o pionierskiego satelitę służącego do śledzenia okrętów podwodnych NATO, czy znacznie mniej ważniejszego satelitę-cel dla radarów.

Maszyny stworzone przez człowieka próbują okiełznać kosmos. Tym razem japońska sonda na jednym kadrze uchwyciła Ziemię i Księżyc. To wyjątkowe zdjęcie uwidocznia prawdziwe proporcje między tymi ciałami niebieskimi oraz jaka dzieli je odległość.

Już za dwa lata zaproponujemy światu kosmiczną turystykę! - zapowiada amerykański przedsiębiorca Jeff Bezos. Po najnowszym osiągnięciu jego ludzi może się okazać, że to nie przechwałki, ale wizja całkiem realna. Firma Blue Origin dokonała historycznego lądowania rakiety kosmicznej zbliżając ludzkość do lotów w kosmos.

Według najnowszych badań, nasza planeta przechwyciła od Srebrnego Globu niektóre substancje lotne, w tym wodę. Według części naukowców doszło do tego po zderzeniu, po którym utworzyła się Ziemia i Księżyc. Analizy stawiają opór znanej idei w świecie naukowym.