Kosmos

Kosmos

Kolejna amerykańska rakieta dostanie nowe silniki z Rosji

Pomimo ochłodzenia relacji USA z Rosją i silnej krytyki stosowania produkowanych przez Rosjan silników w amerykańskich rakietach kosmicznych, trafią one do napędu kolejnej. Prywatna firma Orbital Sciences podpisała umowę z rosyjską firmą Energia o wartości miliarda dolarów. Zakłada ona dostarczenie maksymalnie 60 nowych silników RD-181 dla rakiet Antares.

Pod koniec stycznia nastąpi bliskie i bezpieczne rendez-vous Ziemi z asteroidą

Asteroida opisana przez naukowców jako 2004 BL86, już wkrótce minie Ziemię w odległości równej trzykrotnemu dystansowi pomiędzy naszą planetą a Księżycem. Do spotkania dojdzie pod koniec stycznia. Eksperci zwracają uwagę, że to będzie najbliższe kosmiczne rendez-vous Ziemi i kosmicznej skały. Kolejne nastąpi dopiero w 2027 roku.

Jasna i długa smuga na polskim niebie. "Bogata krzywa blasku"

- Jasny i bardzo długi bolid pojawił się we wtorek wieczorem nad wschodnią Polską - poinformował Przemysław Żołądek, prezes Pracowni Komet i Meteorów (PKiM). Był wyjątkowo długi - bardzo płaska trajektoria miała nachylenie zaledwie 5 stopni. Swój lot w ziemskiej atmosferze rozpoczął nad Białorusią, a skończył w okolicach Wołomina.

Największy zespół gwiazd w pobliżu Ziemi szczegółowo zbadany

Gwiazda miliony razy jaśniejsza od słońca Eta Carinae została sfotografowana za pomocą kosmicznych i naziemnych teleskopów. Takie szczegółowe obserwacje tej bardzo niestabilnej gwiazdy pomogą przewidzieć, kiedy może nastąpić eksplozja, która może być spektakularnym widokiem.

Agencje kosmiczne penetrują kosmos. Powstanie europejski system GPS?

Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.

Najpiękniejsze zdjęcia Kosmosu w 2014 roku

Kończy się kolejny rok pełen astronomicznych wydarzeń. Dzięki zaawansowanej technologii agencje kosmiczne dostarczają nam nie tylko wiedzę, ale również pełne walorów estetycznych ujęcia Wszechświata. Zobaczcie subiektywnie wybrane najpiękniejsze zdjęcia 2014.

Indie gonią Chiny, Chiny gonią USA. Potęgi Azji nakręcają kosmiczny wyścig

Bez większego rozgłosu Indie dokonały skoku w swoim programie kosmicznym. Udało się wystrzelić ciężką rakietę GSLV Mk.3, która ma w przyszłości wynieść w kosmos pierwszego indyjskiego astronautę. Równolegle Chiny biją swoje rekordy w ilości wystrzelonych rakiet. Zanosi się na to, że azjatyckie potęgi rozpoczną swój kosmiczny wyścig, wnosząc do eksploracji kosmosu zapał, którego na Zachodzie już dawno brakuje.

Roskosmos melduje: Angara doleciała

Nowa rosyjska rakieta kosmiczna Angara-A5, która we wtorek wystartowała z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim, pomyślnie wyniosła na orbitę geostacjonarną makietę satelity - poinformowała państwowa agencja kosmiczna Roskosmos.

Terra (już nie) incognita. Co zawdzięczamy satelitom?

Ostatnie 15 lat w badaniach satelitanych było najbardziej przełomowe. Przez ten czas, dzięki profesjonalnemu sprzętowi krążącemu po naszej orbicie, poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat Ziemi. Za sprawą satelitów możemy bez opuszczania powierzchni Ziemi przekonać się, jak nasza planeta wygląda z perspektywy kosmosu.

Jeden Wielki Wybuch i dwa Wszechświaty

Najnowsza teoria może zmienić obecną wizję kosmosu. Grupa naukowców stwierdziła, że w ramach Wielkiego Wybuchu powstały dwa Wszechświaty. Ponado są one swoimi lustrzanymi odbiciami.