Ukraina

Ukraina

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce konkretnych działań na rzecz realizacji mińskich porozumień - oznajmił wiceszef administracji prezydenta Petra Poroszenki, Kostiantyn Jelisiejew. Porozumienia dotyczą pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

Oficer Głównego Zarządu Wywiadu Sił Zbrojnych Ukrainy zginął w wyniku eksplozji samochodu, do której doszło rano w jednej z dzielnic Kijowa – poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy. Dochodzenie prowadzi prokuratura wojskowa.

Proces oskarżonego o zdradę stanu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza został odłożony do czwartku. Powodem tej decyzji było to, że ukrywający się w Rosji polityk nie pojawił się na poniedziałkowe posiedzenie sądu w Kijowie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w niedzielnym wywiadzie, że władze USA zapewniły go o gotowości do aktywniejszego włączenia się w uregulowanie konfliktu w Donbasie. Prezydent dodał też, że USA mogą dostarczyć Ukrainie broń defensywną jeszcze w tym roku budżetowym.

Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy ostrzelali samochody Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, monitorującej sytuację w strefie walk. Ukraińskie MSZ stanowczo potępiło ten incydent i oświadczyło, że był on kolejnym naruszeniem mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Donald Trump powitał we wtorek w Białym Domu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Delegacja ukraińska uznaje za sukces to, że pierwsze spotkanie głów obu państw odbyło się przed pierwszymi bezpośrednimi rozmowami Trumpa z Władimirem Putinem.