Ukraina

Ukraina

Dzisiaj o czwartej rano rosyjskie wojska okupacyjne otworzyły ogień z moździerzy, dział, czołgów i systemów Grad - poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Andrij Łysenko. Jak dodał, w ciągu ostatnich 24 godzin na wschodzie Ukrainy w Donbasie zginęło dziewięciu ukraińskich żołnierzy, a pięciu zostało rannych.

Projekt ogłoszonego przez separatystów z Doniecka państwa, tak zwanej Małorosji, nie jest trwały i jest efektem impasu w realizacji porozumień mińskich - ocenia w komentarzach rosyjska prasa. Pyta też o stopień kontrolowania przez władze w Moskwie sytuacji w okupowanych przez rebeliantów terenach Donbasu.

Prorosyjscy separatyście ze wschodniej Ukrainy oświadczyli, że proklamują nowe państwo - Małorosję. W ich zamyśle ma ono obejmować nie tylko tereny przez nich kontrolowane, ale także resztę Ukrainy. Władze w Kijowie odpowiedziały, że Ukraina odzyska suwerenność Krymu i Donbasu, niezależnie od jakichkolwiek oświadczeń ze strony rebeliantów.

Minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop powiedziała w niedzielę, że sprawcy zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777 mogą zostać osądzeni zaocznie. W katastrofie lotu Malaysia Airlines 17, do której doszło 17 lipca 2014 roku w Donbasie, zginęło 298 osób, w tym 38 Australijczyków. Najwięcej, bo aż 193 ofiary, pochodziły z Holandii. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

W poniedziałek mija trzecia rocznica zestrzelenia nad obwodem donieckim na wschodzie Ukrainy samolotu malezyjskich linii lotniczych. W katastrofie zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii. Według ustaleń międzynarodowej grupy śledczych z Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy, samolot został zestrzelony nad kontrolowanym przez separatystów Donbasem pochodzącym z Rosji pociskiem rakietowym Buk.

W ciągu ostatnich trzech lat około 500 ukraińskich żołnierzy popełniło samobójstwo po powrocie ze strefy walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie - pisze w piątek "Der Spiegel". Niemiecki tygodnik nie podaje źródła tej informacji. Ale w czerwcu taką liczbę podawał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin wypowiedział się przeciwko wprowadzeniu wiz dla obywateli Rosji. Może to stworzyć problemy dla naszych rodaków między innymi na zajętym przez Rosję Krymie – oświadczył minister, występując w piątek w ukraińskim parlamencie.

Dwadzieścia zakonnic zwróciło się o pomoc medyczną po ataku koktajlami Mołotowa na klasztor w Brzuchowicach pod Lwowem – poinformowała lwowska policja. W budynek, w którym mieszkają siostry zakonne, nieznani sprawcy rzucili pięć butelek z łatwopalną cieczą.

Po ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia Europejska nadszedł czas na przygotowanie mapy drogowej dalszego zbliżenia między Kijowem i Brukselą – oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Petro Poroszenko, podsumowując 19. szczyt Ukraina-Unia.

Prorosyjscy separatyści utworzyli za wiedzą Moskwy w okupowanym przez siebie Donbasie sieć obozów pracy - podało niemieckie radio Deutschlandfunk, powołując się na ukraińską organizację pozarządową Wschodnioukraińska Grupa Praw Człowieka.