Ukraina

Ukraina

W czasie krótkiego spotkania w kuluarach zeszłotygodniowego Narodowego Śniadania Modlitewnego Donald Trump miał zapewnić Julię Tymoszenko, że Stany Zjednoczone nie zniosą sankcji wobec Rosji, dopóki Moskwa nie wycofa się z Ukrainy - pisze portal Politico, powołując się na trzy źródła zaznajomione z przebiegiem rozmowy.

Prorosyjscy separatyści złamali porozumienia o przerwaniu walk w okolicach Awdijiwki w Donbasie i ostrzelali ekipę elektryków, która miała przywrócić prąd mieszkańcom tego miasta – poinformował w sobotę rzecznik prezydenta Ukrainy, Swiatosław Cehołko.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła siły zbrojne Ukrainy o ostrzelanie dzielnic mieszkalnych Doniecka i użycie artylerii rakietowej. Oświadczyła, że władze w Kijowie naruszyły konwencję genewską, zabraniającą atakowania ludności cywilnej.

Na czwartkowym posiedzeniu RB ONZ nowa ambasador USA w tej organizacji Nikki Haley obciążyła Rosję odpowiedzialnością za nowe walki na wschodniej Ukrainie i ostrzegła, że zniesienie sankcji wobec Rosji jest uzależnione od zwrotu Krymu Ukrainie. Przedstawiciel Rosji odpowiedzialnością za zaostrzenie sytuacji obarczył Kijów.

Świat powinien mocniej naciskać na Rosję, by wspierani przez nią separatyści z Donbasu przestali ostrzeliwać Awdijiwkę – oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W 25-tysięcznym mieście od kilku dni nie ma prądu, wody i ogrzewania.

W ciągu ostatniej doby w strefie walk w Donbasie zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich, a 20 zostało rannych. Rebelianci nadal ostrzeliwują 25-tysięczną Awdijiwkę, która w wyniku intensywnych walk została pozbawiona prądu i ogrzewania. Z powodu ostrzałów brygady remontowe nie mogły w czwartek przystąpić do napraw zniszczonych linii energetycznych.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w opublikowanym w czwartek wywiadzie, że przeprowadzi referendum w sprawie przystąpienia swego kraju do NATO. Przypomniał, że w ostatnich latach poparcie jego rodaków dla Sojuszu znacząco wzrosło.

Trójstronna grupa kontaktowa obradująca w środę w Mińsku wezwała siły rządowe Ukrainy i prorosyjskich bojowników do bezwzględnego przestrzegania rozejmu w Donbasie. W ostatnich dniach obserwowana jest eskalacja konfliktu w regionie miasta Awdijiwka koło Doniecka.