Ukraina

Ukraina

Moskwa może wprowadzić środki odwetowe wobec planów Kijowa o wprowadzeniu kontroli biometrycznych dla obywateli Rosji – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin. Wcześniej władze Ukrainy poinformowały, że zamierzają zaostrzyć zasady wjazdu dla Rosjan.

Ukraina wprowadzi kontrole biometryczne dla wszystkich cudzoziemców, którzy wjeżdżają na jej terytorium – oświadczył w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko. Zaostrzenie zasad wjazdu ma w założeniu usprawnić walkę z terroryzmem – wyjaśnił szef państwa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Ukraina nie zamierza obecnie ubiegać się o członkostwo w NATO, do 2020 roku chce jednak osiągnąć standardy, które obowiązują w Sojuszu Północnoatlantyckim – oświadczył prezydent Petro Poroszenko po posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO w Kijowie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja powinna wycofać tysiące swoich żołnierzy z Ukrainy.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - spotkali się w sobotę w Hamburgu przy okazji szczytu G20, by omówić sytuację na Ukrainie. Po zakończeniu rozmów prezydent Macron oznajmił, że nie ma gotowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Głos w tej sprawie zabrał również rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ujawnił, że przywódcy trzech państw zgodzili się, by kontynuować działania w sprawie porozumień mińskich.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, że podczas szczytu G20 nie będzie rozstrzygany "los Ukrainy bez udziału Ukrainy" – poinformowała administracja prezydencka w Kijowie po rozmowie telefonicznej dwojga przywódców.

Administracja prezydenta Ukrainy poinformowała, że Petro Poroszenko spotka się sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem w Kijowie 9 lipca. Wcześniej internetowa gazeta "Ukraińska Prawda", powołując się na źródła dyplomatyczne podała, że Rex Tillerson przyjedzie z wizytą na Ukrainę w najbliższą niedzielę.

Rosyjskie służby były zaangażowane w ataki hakerskie na Ukrainie – oświadczyła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. 27 czerwca kraj ten stał się celem zmasowanego ataku, wymierzonego w system bankowy, telekomunikacyjny, a także rządowe sieci komputerowe. Do ataków użyto wirusa o nazwie Petya, który szyfruje dane komputerów.

W zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy płonie osiem hektarów lasu. Władze w Kijowie zapewniają, że żywioł nie doprowadził do zwiększenia promieniowania.