Ukraina

Ukraina

Minister obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis przybył do Kijowa, gdzie weźmie udział w uroczystościach Dnia Niepodległości Ukrainy. Mattisowi towarzyszy specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazało Moskwie notę protestu w związku z wizytą prezydenta Władimira Putina na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Jest to brutalne naruszenie ukraińskiej suwerenności - oświadczył w piątek Kijów.

65 cywilów zginęło od początku bieżącego roku w wyniku konfliktu zbrojnego między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Alexander Hug.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie doniesień "New York Timesa" o możliwości wykorzystania przez Pjongjang wyprodukowanych na Ukrainie silników rakietowych. Amerykański dziennik napisał, że przeprowadzone w lipcu dwie udane próby północnokoreańskich pocisków balistycznych były możliwe prawdopodobnie dzięki czarnorynkowym zakupom silników rakietowych mających pochodzić z fabryki na Ukrainie.