Ukraina

Ukraina

Trójstronna grupa kontaktowa ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy (Ukraina, Rosja, OBWE ) plus prorosyjscy separatyści wyrazili zgodne poparcie dla pełnego przestrzegania zawieszenia broni w Donbasie wraz z nastaniem prawosławnej Wielkanocy i Święta Majowego. Poinformował o tym w piątek w Mińsku po posiedzeniu grupy kontaktowej reprezentujący w niej OBWE Martin Sajdik.

Ponad 9,3 tys. ludzi zginęło, a ok. 21,4 tys. zostało rannych w Donbasie od wybuchu konfliktu w 2014 roku - podano w nocy z czwartku na piątek polskiego czasu na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Prezydent Petro Poroszenko zaapelował do Rosji i - jak się wyraził - jej „marionetek” w Donbasie, o przerwanie ognia na wschodzie Ukrainy w okresie świąt wielkanocnych, które prawosławni i grekokatolicy zaczną obchodzić w niedzielę.

Zakazana broń, w tym artyleryjska, została wyciągnięta z magazynów i wróciła na front - wynika z raportu misji Organizacj Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), obserwującej przestrzeganie rozejmu w Donbasie. Podkreślono, że liczba aktów przemocy jest najwyższa "od kilku miesięcy". OBWE zaapelowała do wszystkich stron o respektowanie rozejmu.

Ukraiński sąd wydał decyzję o aresztowaniu dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, admirała Aleksandra Witki. Główna prokuratura wojskowa w Kijowie podejrzewa go o popełnienie szeregu ciężkich przestępstw, w tym prowadzenia agresywnej wojny przeciwko Ukrainie.

Adwokat skazanej na 22 lata więzienia Nadii Sawczenko poinformował w rozmowie z agencją RIA Nowosti, iż trafiły do niego dokumenty ekstradycyjne ukraińskiej nawigatorki, a zatem "można stwierdzić, że procedura ekstradycyjna się rozpoczęła".

Skierowanie na objęte konfliktem tereny wschodniej Ukrainy misji policyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wymagałoby nowego mandatu misji, na który powinny zgodzić się wszystkie państwa członkowskie OBWE - powiedział w Moskwie sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier.

- Chciałem zmierzyć się z tym niewidzialnym i nierozumianym przeze mnie zagrożeniem. Chciałem oswoić ten lęk - mówił w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS Maciek Nabradlik z amerykańskiej Agencji VII Photo. Wybitny fotograf opowiadał o swojej podróży do Czarnobyla, miejsca najgroźniejszej katastrofy atomowej w historii energetyki.

- Intensywne walki toczyły się w odległości kilkaset kilometrów od Zaporoża, gdzie znajduje się elektrownia atomowa. Rosja szykowała się do wojny przeciwko Ukrainie na pełną skalę – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w przemówieniu z okazji 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu.

Historia zatoczyła koło. Leszek Balcerowicz na początku lat 90. miał doradcę z Zachodu - Jeffrey'a Sachsa. Teraz sam stał się "doradcą z Zachodu". Były wicepremier został nominowany przez prezydenta Petra Poroszenkę na szefa doradców ds. reform na Ukrainie. Inny Polak - Wojciech Balczun - otrzymał wysokie stanowisko u naszych sąsiadów i pokieruje kolejami państwowymi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.