Kosmos

Kosmos

Mieli chronić kraj przed UFO, zajmowali się porwanym psem. Ostatnie dokumenty dostępne

Brytyjczycy dowiedzieli się właśnie, czym w ostatnich latach funkcjonowania zajmowało się biuro, które miało chronić kraj przed niezidentyfikowanymi obiektami latającymi, czyli UFO. Jak pisze BBC, po lekturze dokumentów resort obrony ocenił, że te działania nie niosły ze sobą celów obronnych. Pracownikom biura doradzono zaś, by zajęli się... pożyteczniejszymi sprawami.

Transportowiec i aneks mieszkalny w jednym. Albert Einstein dołączył do ISS

Z dokładnością do kilku centymetrów 20-tonowy Albert Einstein dokonał precyzyjnej operacji cumowania do 420-tonowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezzałogowy statek transportowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczył na stację blisko 2479 kg ładunku. Pozostanie do niej przyłączony prawie do końca października, dzięki czemu załoga ISS będzie miała do dyspozycji większą powierzchnię.

Narodziny planety niezgodne z teorią

Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Milion metrów sześciennych helu wyniosło balon wysoki jak wieża Eiffla

Długi jak wieża Eiffla obiekt wzniósł się ponad 36 km nad Ziemię. To naukowy balon niosący specjalistyczny teleskop do badania pola magnetycznego Słońca. SUNRISE spędzi nad Ziemią od czterech do ośmiu dni, a naukowcy mają nadzieję, że ze względu na okres nasilonej aktywności naszej gwiazdy dokona wyjątkowo cennych obserwacji.

"Chińska siostra" Tierieszkowej zacumowała na orbicie

- Jestem szczęśliwa, że mam jeszcze jedną chińską siostrę - powiedziała pierwsza astronautka w historii, Walentina Tierieszkowa, po informacji o udanym zacumowaniu statku kosmicznego Shenzhou 10 z Chinką na pokładzie. Yaping Wang właśnie zaczęła dwutygodniową misję na budowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong i tym samym stałą się drugą kobietą z Chin, która poleciała w Kosmos.

Wiadomość do czerwonego karła

Zamiast bezczynnie czekać na znak, z którego wynikałoby, że gdzieś poza Ziemią są istoty myślące, członkowie Lone Signal Project namawiają każdego, kto ma dostęp do Internetu, by z ich pomocą 17 czerwca sam wysłał wiadomość w Kosmos. Dzięki tym wiadomościom ludzie zaznaczą swoją obecność we Wszechświecie.

Suchy lód żłobi marsjańskie wydmy. "Teraz marzę o zjeździe na snowboardzie"

To bryły zmrożonego dwutlenku węgla zjeżdżając po zboczach marsjańskich wydm, pozostawiają na nich charakterystyczne podłużne bruzdy. Choć w wyjaśnieniu zagadki wąwozów liniowych na Czerwonej Planecie pomógł blok suchego lodu zakupiony w ziemskim supermarkecie, na naszych wydmach nie znajdziemy takich samych wyżłobień. - Ten proces należy do kategorii unikalnie marsjańskich - podkreślają badacze.

Chińczycy w drodze na orbitę

We wtorek po raz pierwszy od roku Chińczycy wylecieli na orbitę wokółziemską. Start chińskiego statku Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie odbył się o godz. 11.38 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.

Rosjanie stracili satelitę

Niespełna rok wytrzymał na orbicie rosyjski satelita, który miał z Kosmosu badać Arktykę. - Zond-PP uznano za utracony w następstwie usterki technicznej - powiedział rozmówca agencji Interfaks, która poinformowała o awarii.

Burunduk, a nie marsjański szczur podbija internet?

Wiewiórkę syberyjską zamiast słynnego "Marsjańskiego Szczura" widzi na zdjęciach wykonanych przez łazik Curiosity astronom z toruńskiego planetarium. W ten żartobliwy sposób dowodzi niepewności metody "na oko" zastosowanej przy analizie fotografii przez amatorskich tropicieli życia w kosmosie. - Lubimy szukać tych Marsjan, tych zielonych ludzików na Czerwonej Planecie - stwierdził Jerzy Rafalski.

Sód pokazuje, kiedy umiera gwiazda

Najnowsze badania kwestionują dotychczasowe założenia, że umierające gwiazdy tracą atmosferę. Okazuje się, że większość wcale nie dociera do tego etapu, a dodatkowo odkryto, że ilość sodu w gwieździe może pomóc przewidzieć naukowcom, kiedy nastąpi jej śmierć.

Kolizja dwóch galaktyk. "Jakby się obejmowały"

Zderzenie dwóch galaktyk to wydarzenie spektakularne. Niesamowite zjawisko uchwycił niezawodny Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zdjęcia "przytulających się" dwóch galaktyk opublikowała na swojej stronie Agencja NASA.

Podróż na Marsa na razie zbyt długa

Załogowa misja na Marsa przy dzisiejszym poziomie techniki mogłaby się źle skończyć dla astronautów. Dzięki pomiarom, jakie przeprowadził Curiosity wiadomo, że na razie nie dysponujemy technologiami, które pozwoliłyby na, by to odbyło się bezpiecznie. Ilość promieniowania, na jakie narażeni byliby w czasie samej podróży astronauci, jest gigantyczna.

Najbliższa planeta pozasłoneczna nie istnieje?

Planeta, o której mówiono, że jest najbliższą nam planetą pozasłoneczną, może w ogóle nie istnieć. Wskazują na to analizy niemieckiego naukowca, któremu jej ubiegłoroczne odkrycie wydawało się mało prawdopodobne.