Kosmos

Kosmos

Kilometrowy krok milowy Curiosity

335. dzień pobytu Curiosity na Czerwonej Planecie przyniósł kolejne osiągnięcie. W środę po południu łazik pokonał jeden z zaplanowanych etapów swoich marsjańskich wojaży. Przejechanie około 38-metrowego odcinka sprawiło, że łączny dystans pokonany przez łazika na powierzchni Marsa zwiększył się do 1,29 km.

"Luca Skywalker". Europa chwali się astronautą

Astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej rzadziej niż przedstawiciele NASA czy Roskosmosu trafiają na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dlatego ESA stara się dobrze wypromować dokonania swoich wysłanników. Obecnego - Lukę Parmitana - nazwała nawet Skywalkerem, po tym, jak odbył pierwszy w swojej karierze kosmiczny spacer.

Andrea Bocelli ma swoją asteroidę

Światowej sławy włoski tenor Andrea Bocelli ma nie tylko swoją gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław, ale także własną asteroidę. Jego imieniem i nazwiskiem nazwano obiekt obiegający Słońce, znajdujący się w odległości 237 mln km od Ziemi.

Bliskie spotkanie dwóch galaktyk w obiektywie Teleskopu Hubble'a

Niezwykłe kosmiczne spotkanie uchwycił teleskop Hubble'a. W rejonie Gwiazdozbioru Trójkąta "przyłapał" przybliżające się do siebie galaktyki. Przyciąganie na razie jest bardzo dyskretne, ale zdaniem naukowców w przyszłości może zaowocować połączeniem się dwóch spirali w jeden nowy obiekt.

W piątek Ziemia osiągnie aphelium

W piątek, o godz. 17, Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca - osiągnie tzw. aphelium. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152,1 mln kilometrów.

Rakieta runęła zaraz po starcie. Mieszkańcy boją się toksycznego paliwa

Pogłoski o poważnych zatruciach wśród mieszkańców i zdychaniu bydła obiegły miejscowości leżące w okolicach rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Taki niepokój wzbudziła katastrofa rakiety nośnej Proton, która wczesnym rankiem rozbiła się tuż po starcie. Władze uspokajają, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi, ale poszczególne resorty spierają się o odpowiedzialność za katastrofę.

Odkryli nowy typ materii. To "nuklearny makaron"

Może przypominać świderki albo płaskie płaty lasagne i powstaje ultragęstych gwiazdach neutronowych. Właśnie ze względu na charakterystyczny kształt nowy typ materii naukowcy nazwali "nuklearnym makaronem". Choć już dawno przewidywali jego istnienie, teraz udało im się to udowodnić dzięki analizie wirowania pulsarów.

Kirobo. Robo-nadzieja japońskich kosmonautów

Za niewiele ponad miesiąc astronauta po raz pierwszy porozmawia w kosmosie z robotem. Zaledwie 34-centymetrowa maszyna, która uczy się nowych słów w trakcie rozmowy, będzie towarzyszyła japońskim astronautom.

Sześć godzin w otwartej przestrzeni kosmicznej

6 godzin i 34 minuty spędzili we wtorek w otwartej przestrzeni kosmicznej rosyjscy kosmonauci Fiodor Jurczichin i Aleksander Misurkin. W tym czasie wykonali kilka prac technicznych związanych z planowanym powiększeniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o nowy rosyjski moduł. Dla Misurkina był to pierwszy kosmiczny spacer w karierze.

Chińczycy zacumowali w Kosmosie w trybie ręcznym

Chiński statek załogowy Shanzhou 10 z trojgiem astronautów na pokładzie zacumował w niedzielę w trybie sterowania ręcznego do bezzałogowego modułu orbitalnego Tiangong. Dokładnie 10 dni temu ten sam manewr załoga wykonała w trybie automatycznym.

Brutalne zderzenie dwóch galaktyk

W oddalonych o 326 mln lat świetlnych rejonach kosmosu teleskop Hubble'a natrafił na spektakularny widok. Przypominający zrywającego się do lotu kosmicznego ptaka obiekt wydaje się subtelny i zwiewny. W rzeczywistości to efekt dość brutalnego procesu: zderzenia dwóch galaktyk.

Mieli chronić kraj przed UFO, zajmowali się porwanym psem. Ostatnie dokumenty dostępne

Brytyjczycy dowiedzieli się właśnie, czym w ostatnich latach funkcjonowania zajmowało się biuro, które miało chronić kraj przed niezidentyfikowanymi obiektami latającymi, czyli UFO. Jak pisze BBC, po lekturze dokumentów resort obrony ocenił, że te działania nie niosły ze sobą celów obronnych. Pracownikom biura doradzono zaś, by zajęli się... pożyteczniejszymi sprawami.

Transportowiec i aneks mieszkalny w jednym. Albert Einstein dołączył do ISS

Z dokładnością do kilku centymetrów 20-tonowy Albert Einstein dokonał precyzyjnej operacji cumowania do 420-tonowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezzałogowy statek transportowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczył na stację blisko 2479 kg ładunku. Pozostanie do niej przyłączony prawie do końca października, dzięki czemu załoga ISS będzie miała do dyspozycji większą powierzchnię.