Kosmos

Kosmos

Ogromne zadowolenie, szerokie uśmiechy "kosmonautów" i błyski fleszy - tak wyglądał finał eksperymentu Mars-500. Po 17 miesiącach zamknięcia w kapsule o kubaturze 550 metrów sześciennych szóstka śmiałków zakończyła symulację misji na Czerwoną Planetę.

Pierwszy chiński manewr dokowania w przestrzeni kosmicznej zakończył się pomyślnie. Statek kosmiczny Shenzhou 8 połączył się z modułem Tiangong 1 na wysokości 340 kilometrów nad Ziemią w środę wieczorem.

Astronauci pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycili niezwykłe zjawisko, które od wieków jest inspiracją artystów. To promienie zmierzchu, które najczęściej towarzyszą postaciom z obrazów o treści religijnej. Z kosmosu wyraźnie widać, w jaki sposób powstają.

NASA będzie bacznie śledzić asteroidę 2005 YU55. 8 listopada przetnie ona orbitę Księżyca. Minie Ziemię w odległości około 323 tysięcy kilometrów. Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Jednak na wszelki wypadek zaczną obserwować jej poczynania na cztery dni przed znalezieniem się w kulminacyjnym punkcie.

W niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta z kapsułą Sojuz. Na jej pokładzie znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy start rosyjskiej rakiety od sierpniowej katastrofy.

Pierwszy raz od sierpniowej katastrofy Rosjanie wystrzelili rakietę z kapsułą Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na pokładzie kapsuły znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

To niezwykłe zdjęcie przedstawia najzwyklejszy na świecie nocny lot samolotem. Reporterce 24 @ KasiaHa, która jest jego autorką, udało się jednak maszynę sfotografować tak, że wygląda jakby leciała na księżyc.

Jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie, pierwsi turyści polecą w kosmos rejsami komercyjnymi w 2013 roku - twierdzą badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic.

Pierwsi chętni do tego, żeby odbyć lot w kosmos, będą mieli możliwość zrobić to już 2013 roku, jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie. Zapowiedzieli to badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic - poinformowała w czwartek BBC News.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wznowiły negocjacje z Francją, których celem jest zakup i wystrzelenie w kosmos wojskowego satelity zwiadowczego - twierdzi portal spacedaily.com, powołując się na informacje United Press International. Szejkowie mają chcieć w ten sposób wzmocnić swoje siły zbrojne w obawie przed "ekspansywną polityką" Iranu.

Uczniowie i nauczyciele z Sierpca i Torunia odkryli kolejne planetoidy. Dane obiektów trafiły już do Minor Planet Center na Harwardzie, które dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego.

Warszawa widziana z odległości 400 kilometrów? Takie widoki mają jedynie mieszkańcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeden z astronautów przebywających na ISS, Ron Garan postanowił uwiecznić stolicę Polski na zjawiskowym zdjęciu.

Niemiecki satelita Rosat wszedł w niedzielę nad ranem w atmosferę Ziemi. Jak informuje Niemieckie Centrum Aerokosmiczne, nie ma na razie doniesień o tym, żeby jakiekolwiek szczątki urządzenia dotarły do powierzchni planety. Wcześniej spekulowano, że przejście przez atmosferę może przetrwać kilkadziesiąt fragmentów 2,5-tonowego satelity. Część z nich mogła rozbić się na lądzie.

Przepowiednia amerykańskiego samozwańczego proroka, 90-letniego Harolda Campinga nie sprawdziła się. 21 października o godz. 18 nie nastąpił ostateczny koniec świata.

Stanom Zjednoczonym może i udało się wysłać pierwszego człowieka na Księżyc, ale to Rosja ma ambicje zagościć tam na stałe. Budowę pierwszych księżycowych kolonii zdaniem rosyjskich naukowców można byłoby rozpocząć przed 2030 rokiem.

Miecz Oriona, będący fragmentem Gwiazdozbioru Oriona - jednej z najłatwiejszych do odnalezienia konstelacji nieba zimowego - uchodzi za prawdziwy "gwiezdny żłobek". Wypełniają go tysiące młodych gwiazd i protogwiazd, z których część osiąga rozmiary naszego Słońca lub większe.