Kosmos

Kosmos

Ogień olimpijski zapłonie w Kosmosie?

Znicz olimpijski, na chwilę przed igrzyskami w Soczi, trafi w Kosmos? Roskosmos tego nie wyklucza. Aby tak się stało, trzeba by zmienić ustalone od dawna plan wylotów i przylotów statków kosmicznych kursujących na ISS.

Na Jowiszu jest woda. Przybyła wraz z kometą

Obecność cząsteczek wody w górnych warstwach planety była dla naukowców niewyjaśniona. Teraz udało się zdobyć niepodważalny dowód, że woda obecna w atmosferze Jowisza pochodzi m.in. ze spektakularnego zderzenia z kometą Shoemaker - Levy 9.

Fatalne skutki uprawiania seksu w Kosmosie

To nie jest dobra informacja dla potencjalnych uczestników misji Mars One, mających polecieć na Marsa i stworzyć tam ludzką kolonię. W trakcie wielomiesięcznego lotu przy ewentualnym zbliżeniu w stanie nieważkości mogą im grozić siniaki, a już po wylądowaniu kobiety przebywające w kolonii prawdopodobnie będą musiały zrezygnować z posiadania dzieci.

Szykują harpuny na kosmiczne śmieci. Bo będą coraz groźniejsze

W ciągu najbliższych dwóch wieków niektóre orbity satelitów okołoziemskich staną się wyjątkowo niebezpiecznymi obszarami - ostrzegają naukowcy. Wszystko przez ryzyko kolizji z kosmicznymi śmieciami, których w ciągu 200 lat ma przybyć około 30 proc. Groźne są nie tylko odłamki niebieskich ciał, ale przede wszystkim pozostałości po kosmicznej działalności ludzi.

10 tysięcy chętnych do zamieszkania na Marsie

"To idealistyczna misja. Coś, co naprawdę może zmienić Ziemię. Pamiętacie, co się wydarzyło gdy astronauci wylądowali po raz pierwszy na Księżycu? Zmienił się cały świat. I to także zmieni cały świat" - tak o marsjańskiej misji mówił Bas Lansdorp, szef projektu Mars One.

Koński Łeb na 23. urodziny Hubble'a

Koński Łeb został sfotografowany w podczerwieni przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Instrument, który przekazał nowe oblicze jednej z najsłynniejszych mgławic, niebawem będzie obchodził swoje 23 urodziny.

Najnowsze odkrycie NASA: fabryka gwiazd z wczesnej młodości Wszechświata

Produkuje rocznie gwiazdy o łącznej masie równej 2900 naszym Słońcom, dlatego astronomowie nazwali ją maksymalnie gwiazdotwórczą. Jednocześnie jak na fabrykę gwiazd, jest zaskakująco stara. Nowo odkryta galaktyka HFLS3 wprowadza trochę zamieszania do obowiązujących teorii o rozwoju takich obiektów.

Życie istniało już, zanim powstała Ziemia?

Życie istniało już zanim powstała Ziemia i mogło powstać poza układem słonecznym - twierdzą amerykańscy naukowcy. Swoje obliczenia oparli na prawie Moore'a: odwrócili je i zastosowali do przeszłości.

"Gwiazdor nauki" odkrył trzy planety podobne do Ziemi

Trzy podobne do Ziemi planety - to najnowsze odkrycie teleskopu Keplera, który już dziś jest nazywany przez astronomów gwiazdorem nauki. Każda z nich orbituje w odległości od swojego słońca, która pozwalałaby na rozwinięcie się życia.

Mały zawór unieruchomił rakietę. Gra idzie o miliardowy kontrakt

Nie udało się wystrzelić w kosmos prywatnej rakiety Antares. Miała wynieść na orbitę próbny ładunek i tym samym zagwarantować firmie Orbital Sciences Corp kontrakt z NASA na prawie dwa miliardy dol. O niepowodzeniu zadecydowała drobna, ale bardzo ważna część rakiety.

Zapis eksplozji gwiazdy w bakteriach

Ślady po supernowej najprawdopodobniej odnaleziono w skamieniałościach bakterii z dna Pacyfiku. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie to oznaczać, że mamy pierwsze biologiczne "zapisy" po eksplodującej gwieździe.