Kosmos

Kosmos

Nowy typ supernowej: wersja mini

Odkryto nowy typ supernowej, czyli kosmicznej eksplozji, która powoduje powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach lub miesiącach staje się niemal niewidoczny. Dotąd znano dwa główne typy supernowych.

Odkrywca planety odnaleziony. "Miałem trochę wolnego czasu"

Rafał Herszkowicz ze Zgierza okazał się pierwszym odkrywcą planety pozasłonecznej PH2b. Odkrycia dokonał, biorąc udział w społecznościowym projekcie naukowym. Przedstawiciele platformy zrzeszającej astronomów amatorów poszukiwali go jeszcze w środę rano, wiedząc tylko tyle, że używa loginu rafcioo28 i posługuje się językiem polskim.

Rosjanie mogą zbudować nową stację kosmiczną na "gruzach" ISS

Rosjanie nie wykluczają stworzenia własnej stacji kosmicznej. Na jej podwaliny miałyby składać się nowe moduły, które do 2020 roku zostaną przyłączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, w skrócie ISS). Nowa stacja kosmiczna powstałaby prawdopodobnie po deorbitacji ISS.

Dragon spadł do Pacyfiku. Na trzech spadochronach

Bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon wodował bezpiecznie we wtorek na Pacyfiku u wybrzeży Meksyku, kończąc misję dostarczenia zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podał właściciel statku, amerykańska prywatna firma SpaceX.

Galaktyka jak skorupiak. "Czarująca i jasna"

Czarująca i jasna - tak NASA określiła galaktykę IRAS 23436+5257, sfotografowaną przez Teleskop Hubble'a. Jest niezwykła głównie ze względu na kształt- wygląda jak skorupiak lub jaszczurka. W sobotę NASA opublikowała jej zdjęcie.

W kwietniu Curiosity zamilknie. Przez koniunkcję

W kwietniu nie mamy co liczyć na nowinki z Marsa. Przez większość miesiąca łączność między Czerwoną Planetą a Ziemią będzie mocno osłabiona ze względu na ich koniunkcję ze Słońcem. W tym czasie prawie całkowicie zaniknie komunikacja z łazikami Curiosity i Opportunity oraz dwoma marsjańskimi sondami.

Podali, że opuściliśmy Układ Słoneczny. NASA: brakuje ostatniego wskaźnika

Informacje o sondzie Voyager 1, najdalej znajdującym się obiekcie wysłanym w kosmos przez człowieka, zelektryzowała w środę naukowców. Według jednej z publikacji miał on dokonać historycznego przekroczenia granic Układu Słonecznego. Prowadząca misję Voyagera NASA uznała to jednak za "sformułowanie wykraczające poza badania" i podaje, że statek wciąż jeszcze znajduje się na progu przestrzeni międzygwiezdnej.

Tak równonoc wygląda z Kosmosu

Równonoc wiosenna już za nami. Jeden z satelitów pogodowych uchwycił, jak Słońce w wyjątkowy sposób oświetlało Ziemię w trakcie jej trwania.

"Módlcie się". Szef NASA o asteroidach wokół Ziemi

Jeśli w stronę Ziemi leci niezidentyfikowana asteroida, nie pozostaje nam nic innego niż modlitwa - przekonuje szef NASA, Charles Bolden. Według amerykańskich ekspertów żyjemy w bardzo aktywnym Układzie Słonecznym, którego ciała niebieskie mogą zniszczyć naszą cywilizację, jeśli w porę nie zostaną odkryte. Czy powinniśmy się bać?

Z opóźnieniem, ale bezpiecznie. Astronauci z ISS wylądowali

Mimo gęstej mgły i dużego zachmurzenia, trzech astronautów z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bezpiecznie wylądowało w sobotę rano na kazachskim stepie. Właśnie ze względu na złą pogodę spędzili w Kosmosie jeden dzień więcej, niż planowano. Do pozostającej na ISS trzyosobowej załogi pod koniec miesiąca dołączą nowi astronauci.

Woda była tam 12 mld lat temu

Naukowcy zaobserwowali najbardziej odległe cząsteczki wody w Kosmosie. Dzięki radioteleskopom ALMA zauważono galaktyki, które wyemitowały światło, kiedy Wszechświat miał tylko miliard lat. Dotychczas rejestrowano tylko takie, które wysłały światło miliard lat później. Ponadto odkryto tam oznaki występowania wody.

Tak głęboko w Kosmos dotąd nie zaglądano

Kolejne anteny najpotężniejszego obserwatorium na świecie zaczynają działać, co oznacza, że od teraz pracować ich będzie aż 50. ALMA, bo tak nazywa się teleskop, ma zapewnić badaczom wgląd w najodleglejsze zakamarki Kosmosu.

Rosja stawia mur przed meteorytami. Superagencja ma obserwować Kosmos

Rosja utworzy zintegrowane centrum ostrzegania przed meteorytami - zapowiedział we wtorek szef agencji kosmicznej Roskosmos Władimir Popowkin. Decyzja władz ma związek z wydarzeniami w Czelabińsku sprzed miesiąca. Odłamki dużego meteorytu, który spadł na miasto, uszkodziły tysiące budynków i zraniły ok. 1,5 tys. osób.

Jasna kometa wyłoni się zza horyzontu

- Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), która przez ostatnie trzy tygodnie była widoczna gołym okiem na półkuli południowej, wstąpiła na nasze niebo - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.