Kosmos

Kosmos

Monstrualne galaktyki z wiekiem tracą apetyt

Żarłoczne galaktyki z wiekiem tracą apetyt na wchłanianie innych ciał niebieskich - do takiego wniosku doszli tajwańscy badacze po analizie danych NASA. Jednocześnie zastanawiają się, czy kosmiczna dieta galaktyk, to nie błąd obserwacyjny spowodowany niedoskonałością naszych teleskopów.

Każdy będzie mógł zgłosić nazwę dla egzoplanety

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zmieniła swoje oficjalne stanowisko w sprawie nazywania planet pozasłonecznych. W ostatnim oświadczeniu instytucja przystała na nadawanie egzoplanetom słownych nazw zamiast oznaczeń. Poza tym dzięki nowym zasadom procedura wybierania nazwy będzie otwarta dla szerokiej publiczności.

Rekordowy spacer rosyjskich astronautów. Ponad 7 godzin montowali kable

Dwaj rosyjscy kosmonauci Fiodor Jurczichin i Aleksander Misurkin spędzili w piątek siedem i pół godziny na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas kosmicznego spaceru montowali kabel energetyczno-telekomunikacyjny. To element przygotowań stacji na grudniowe przybycie laboratorium "Nauka".

Naukowcy "na żywo" obserwują chmurę pyłu po eksplozji nad Czelabińskiem

Eksplozja nad Czelabińskiem w lutym tego roku wciąż o sobie przypomina naukowcom. Jak informują, satelity monitorujące ziemską atmosferę wykazały, że chmura pyłu wciąż jest obecna. Prowadzone badania są jedyne w swoim rodzaju - nieprędko zdarzy się, że badacze będą mieli okazję w rzeczywistym czasie określać skalę chmury.

NASA: mamy 12 kandydatek na kosmiczne kopalnie

Naukowcy NASA ogłosili, że mają 12 potencjalnych kandydatek na kosmiczne kopalnie. Współczesna technologia pozwala na umieszczenie na orbicie i eksploatację tych meteorytów. Wizja sprowadzania surowców z planetoid przestała być science-fiction.

Bliźniaki będą "królikami doświadczalnymi" NASA

Scott Kelly i Mark Kelly to bliźnięta, a w dodatku astronauci. Scott spędzi rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a drugi z nich pozostanie na Ziemi. Po powrocie naukowcy ocenią jakie dokładnie zmiany zachodzą w ludzkim organizmie, porównując identycznych genetycznie braci.

"Bocian" niesie robota-showmana w kosmos

Kirobo wyruszył w drogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Japoński robot, który będzie miał tam do wypełnienia swoją misję, znalazł się na pokładzie statku kosmicznego, którego nazwa po polsku brzmi "Bocian".

Ogrzał się w blasku fleszy. Teraz poleci w kosmos

Najpierw ogrzał się w blasku fleszy, pokazując, że potrafi mówić i wyginać się niczym akrobata, a potem wylądował w pudełku. Kirobo, japoński robotyczny astronauta, jest już gotowy do tego, by wylecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. International Space Station, w skrócie ISS).

Kosmiczne "a kuku" i hula-hoop. Dzieciństwo gwiazd

Do dziecięcej zabawy w "a kuku" i akrobacji z obręczą hula-hoop porównują naukowcy to, co dzieje się w migoczącym układzie gwiezdnym YLW 16A znajdującym się w gwiazdozbiorze Wężownika. To o tyle trafne porównania, że ten system jest jeszcze bardzo młody. Należące do niego planety mają dopiero powstać, a niektóre z nich mogą przypominać znaną z "Gwiezdnych Wojen" Tatooine z dwoma słońcami.

Słońce próbuje objąć ramionami kosmos

Sonda NASA zajmująca się monitorowaniem centralnej gwiazdy Układu Słonecznego zaobserwowała niezwykle widowiskowe zjawisko: Słońce wyrzuciło dwa ogromne strumienie plazmy, które ułożyły się w ramiona.

Nagrali kapryśnego "chochlika" z szekspirowskimi korzeniami

"Chochlika", czyli rodzaj błyskawicy pojawiającej się nad chmurami burzowymi, uwiecznili Brytyjczycy. Niewielu udaje się dostrzec to zjawisko, a co dopiero sfotografować bądź nagrać. "Chochlik", który swoją nazwę zawdzięcza Pukowi, złośliwemu duszkowi z szekspirowskiego "Snu Nocy Letniej", to kapryśny fenomen.

To przełom. Mamy pierwsze zdjęcie rentgenowskie egzoplanety

Po raz pierwszy mamy okazję oglądać egzoplanetę, a także okrążaną przez nią gwiazdę, na zdjęciach wykonanych za pomocą promieniowania rentgenowskiego. To, że udało się za ich pomocą wykryć taki układ, otwiera przed astrofizykami szereg nowych możliwości.