Kosmos

Kosmos

Sfilmowali gigantyczne tornado słoneczne

Po raz pierwszy sondzie kosmicznej udało się nagrać film, na którym widać, jak szaleje słoneczne tornado. Pięciokrotnie większe od Ziemi, było rozpalone do temperatury 2 mln st. C i poruszało się z prędkością 300 tys. km/h.

Miliard gwiazd w zasięgu myszki

Zobaczyć całą naszą galaktykę nie wstając z fotela? To możliwe dzięki kolosalnej pracy wykonanej przez naukowców z Edynburga. Dzięki zastosowaniu teleskopów na podczerwień stworzyli rzeczywisty obraz Drogi Mlecznej i udostępnili go internautom.

Ziemia pod bombardowaniem

Teoria, że życie na Ziemi powstało w wyniku tzw. wielkiego bombardowania, wydaje się być jak najbardziej prawdziwa - uważają naukowcy NASA. Do takich wniosków doszli po tym, jak odtworzyli uderzenie komety w Niebieską Planetę, do którego doszło prawie 4 mld lat temu.

Kometa dała życie Ziemi? "Teoria wydaje się być prawdziwa"

Teoria, że życie na Ziemi powstało w wyniku tzw. wielkiego bombardowania wydaje się być jak najbardziej prawdziwa - uważają naukowcy NASA. Do takich wniosków doszli po tym, jak odtworzyli uderzenie komety w Niebieską Planetę, do którego doszło prawie 4 mld lat temu.

Zbudują wielkie "ucho" do słuchania kosmosu

W ciągu nadchodzącej dekady ludzkość ma się dorobić nowego wielkiego "ucha", którym będzie mogła lepiej się wsłuchać w dźwięki kosmosu. Prace koncepcyjne nad SKA Telescope już trwają.

Zapasy dotarły do ISS. Udane cumowanie 22-tonowego kolosa

Bezzałogowy europejski statek zaopatrzeniowy z prawie siedmioma tonami ładunku w środę zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Operacja dokowania 22-tonowego pojazdu przebiegła automatycznie i nie wymagała żadnej interwencji astronautów przebywających na pokładzie ISS.

Twórca Amazona odnalazł silniki rakiety Apollo 11

Twórca portalu Amazon, Jeff Bezos, poinformował, że podwodny sonar używany przez skompletowany przez niego zespół naukowców, pozwolił zlokalizować w Oceanie Atlantyckim silniki rakiety Saturn V (F-1), która w 1969 roku wyniosła na orbitę statek Apollo 11 z załogą. To jej członek, Neil Armstrong, jako pierwszy postawił stopę na Księżycu. Odkrycia dokonano na głębokości 4,3 km.

"Ciężarówka" dotarła do stacji kosmicznej

Europejski statek transportowy dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To największy pojazd odwiedzający bazę ludzkości na orbicie po wycofaniu z użycia promów kosmicznych. Na pokładzie trzeciego ATV (Automatyczny Pojazd Transferowy) o nazwie "Edoardo Amaldi", do załogi ISS dotarło sześć ton zaopatrzenia.

Dziesiątki miliardów planet gotowych do zamieszkania

W pobliżu Słońca mogą znajdować się dziesiątki miliardów planet, które mogliby zamieszkiwać ludzie - twierdzą naukowcy Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Co więcej, leżą one stosunkowo blisko nas. Tylko w odległości około 30 lat świetlnych od Ziemi może być ich 100.

W naszej galaktyce mogą być miliardy superziem

W naszej galaktyce może być wiele miliardów super-Ziem - uważają astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (European Southern Observatory, ESO) pracujący w obserwatorium La Silla Observatory w Chile.

NASA rozświetliła niebo nad USA

Po wielokrotnych próbach NASA w końcu udało się zrealizować eksperyment, który rozświetlił niebo nad Wschodnim Wybrzeżem USA. Nad ranem czasu lokalnego agencja wystrzeliła pięć rakiet bezzałogowych, dzięki którym zbada tajemniczy prąd powietrza płynący w jonosferze.

Sowiecki satelita spadł na Ziemię

Pierwszy sowiecki satelita meteorologiczny Meteor-1-1 spadł na Ziemię - poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Jego szczątki, ważące 1,4 tony, runęły na Antarktydę.

Kosmiczne śmieci o włos minęły ISS

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jest już bezpieczna. Wczoraj minął ją fragment rosyjskiej rakiety nośnej, która mogła uderzyć w stację i doprowadzić do niebezpiecznych zniszczeń, poinformowała agencja NASA. Astronauci wrócili do bazy po tym, jak przed uderzeniem kosmicznego śmiecia schronili się w Sojuzach.

Woda na Merkurym? NASA ma kolejny dowód

Nowych dowodów na obecność wody na Merkurym dostarczyła sonda Messenger wysłana przez NASA do zbadania tej planety. Mimo iż, temperatury mogą osiągać tam nawet 400 st. C, niektóre kratery na jej biegunach są wiecznie zacienione – skutkuje to powstawaniem tzw. zimnych pułapek. Na radarach wyglądają one zupełnie jak lód.

"Kosmiczna ciężarówka" wyruszyła z Gujany

Ogromny frachtowiec należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej wystartował w piątek o świcie z Gujany Francuskiej z misją dostarczenia na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) materiałów potrzebnych do jej funkcjonowania.

Ashton Kutcher poleci w kosmos

Komercyjne loty na orbitę ziemską to już nie science fiction. Brytyjski koncern Virgin Galactic jako pierwszy przygotował ofertę dla każdego. Osobą, która zainauguruje loty, jest znany, amerykański aktor Asthon Kutcher - poinformował szef Virgin, Richard Branson.

Kutcher jako pierwszy stanie w kosmosie

Komercyjne loty na orbitę ziemską to już nie science fiction. Brytyjski koncern Virgin Galactic jako pierwszy przygotował ofertę dla każdego. Osobą, która zainauguruje loty, jest znany, amerykański aktor Ashton Kutcher - poinformował szef Virgin, Richard Branson.

Asteroidę wysadzić bombą. Naukowcy idą śladem kina

Amerykańscy naukowcy wiedzą, jak chcieliby ratować Ziemię przed uderzeniem asteroidy. - Bomba atomowa, odpowiednio wycelowana, może ocalić Ziemię przed tragicznym w skutkach zderzeniem - stwierdzają po symulacji takiego spotkania. Pomysł to zresztą nie nowy, bo zastosował go już Bruce Willis w filmie "Armageddon".