Kosmos

Kosmos

Enterprise odleciał na muzealną emeryturę

Choć wzbijał się w powietrze, nigdy nie poleciał w kosmos. W piątek w pożegnalnym przelocie na grzbiecie samolotu pokazał się nad Nowym Jorkiem. Enterprise, prototyp amerykańskich wahadłowców, "emeryturę" spędzi na muzealnej ekspozycji.

Pół roku na orbicie i powrót na kazachski step

Po niespełna połowie roku trójka astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) szczęśliwie powróciła na Ziemię. Lądowanie odbyło się zgodnie z planem na kazachskim stepie, na północ od miasta Arkałyk.

Sojuz wraca na Ziemię. Z połową załogi ISS

Kapsuła Sojuz odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i rozpoczęła powrót na Ziemię. Na pokładzie jest trójka kosmonautów, którzy po kilku godzinach lotu mają wylądować na stepie w Kazachstanie. W kosmosie pozostaje jedynie trójka ludzi, stanowiąca zredukowaną obsadę ISS.

Surowce z kosmosu. Czy to się opłaca?

Jedna asteroida krążąca nieopodal Ziemi może zawierać więcej platyny niż w sumie wydobyto na naszej planecie. Dlatego chętni na kosmiczny biznes wydobywczy już kalkulują, ile zysku przyniosą ekspedycje. Ale jakie będą ich koszty?

Polski łazik w misji na Marsa

Polski łazik odegra ważną rolę w przygotowaniu misji na Marsa, którą zaplanowano na 2018 rok. Magma White, pojazd skonstruowany przez badaczy z Torunia, sprawdzi, jak na powierzchni Czerwonej Planety poradzi sobie francuski georadar Wisdom.

James Cameron i szefowie Google'a zaatakują asteroidy

Słynny reżyser i łowca przygód James Cameron, dyrektor zarządzający Google'a Larry Page i szef rady nadzorczej tej firmy Eric Schmidt zamierzają wykorzystać roboty do wydobywania drogocennych surowców z asteroidów - donosi BBC.

Widzi to, co ukryte. Teleskop Hubble'a kończy dziś 22 lata

Zawdzięczamy mu wiele, a w wielu aspektach wszystko. Psuł się pięć razy, a pracuje dla nas już 22 lata. Efekty jego pracy zmieniają ludzkość i dostarczają pożywki estetom. 24 kwietnia Teleskop Kosmiczny Hubble'a obchodzi rocznicę swojej działalności na orbicie ziemskiej.

Kosmiczna tarantula w ziemskim zwierciadle

Zdjęcie kosmicznej tarantuli jest jednym z prezentów, jakie Kosmiczny Teleskop Hubble'a daje na swoje 22 urodziny. To dzięki niemu poznajemy Wszechświat, odkrywamy nowe galaktyki i oglądamy zjawiskowe fotografie najdalszych zakamarków kosmosu.

Pierwszy polski satelita naukowy niemal jak komórka

Wyciągnijcie ze swoich kieszeni telefony komórkowe i przyjrzyjcie im się z uznaniem. Dlaczego? Technologie, jakie zostały w nich zastosowane, są ważną częścią składową pierwszych polskich satelitów naukowych, dzięki którym Polacy samodzielnie podbiją kosmos.

Czy JUICE znajdzie życie na Ganimedesie?

Projekt wysłania sondy, która zbadałaby, czy na lodowych księżycach Jowisza może istnieć życie, ma zdaniem specjalistów największe szanse na wygranie flagowego programu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kiedy JUICE dotrze do celu, sprawdzi, czy pod warstwą lodu na Kallisto, Europie i Ganimedesie znajduje się woda w stanie ciekłym.

Spektakularny wybuch na Słońcu. Zdjęcia NASA

"Piękny, efektowny wybuch" - tak NASA określiła erupcję na Słońcu, do której doszło w poniedziałek. W jej wyniku doszło do koronalnego wyrzutu masy. Obłok rozgrzanych cząsteczek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Towarzyszący całemu procesowi rozbłysk został zarejestrowany przez specjalny pojazd kosmiczny obserwujący naszą gwiazdę.

Spektakularny wyrzut ze Słońca. NASA zarejestrowała wybuch

"Piękny, efektowny wybuch" - tak NASA określiła erupcję na Słońcu, do której doszło w poniedziałek. W jej wyniku doszło do koronalnego wyrzutu masy. Obłok rozgrzanych cząsteczek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Towarzyszący całemu procesowi rozbłysk został zarejestrowany przez specjalny pojazd kosmiczny obserwujący naszą gwiazdę.

Kosmos jeszcze bliżej ludzi

Prom kosmiczny Discovery odleciał na zasłużoną "emeryturę". Dumnie wieziony na grzbiecie Jumbo Jeta wyruszył ze słynnego przylądka Canaveral na Florydzie, przeleciał nad Białym Domem i wylądował w muzeum. Kończy się pewna epoka. Rozpoczyna zupełnie nowa, w której kosmos staje się otwarty jak nigdy wcześniej.

NASA oddaje kosmos w prywatne ręce

Lot bezzałogowego Dragona na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma stanowić pokaz możliwości prywatnego statku transportowego. Sukces misji może oznaczać nową erę w eksploracji kosmosu, bowiem NASA zamierza powierzyć realizację dostaw na ISS prywatnym firmom.

Saturn tak blisko, że będzie widać pierścienie

Dzisiejszej nocy Saturn znajdzie się w opozycji, co stwarza bardzo dobre warunki do jego obserwacji, przynajmniej w niektórych regionach Polski - tam, gdzie chmury nie zasłonią nieba. Szykujcie teleskopy i aparaty - czekamy na Wasze zdjęcia!

Patrz na Pannę, a dojrzysz pierścienie Saturna

W nocy z niedzieli na poniedziałek będzie szansa na obserwację pierścieni Saturna. - Planeta znajdzie się w opozycji, co stwarza bardzo dobre warunki do jej obserwacji - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Szykujcie teleskopy i aparaty. Czekamy na Wasze zdjęcia!

Putin zdecydował: Żegnamy się z Bajkonurem

Tylko w tym roku Rosja przeznaczy około miliarda dolarów na budowę własnego kosmodromu, ogłosił w czwartek Władimir Putin. - Własne centrum lotów kosmicznych pozwoli uniezależnić się Rosji od kazachskiego Bajkonura. Ponadto powstanie przy nim wygodne, nowoczesne miasteczko dla 40 tysięcy ludzi - podkreślił prezydent-elekt.