Kosmos

Kosmos

Mars bezpieczny dla osadników? Tak twierdzą naukowcy

Powierzchnia Marsa jest bombardowana rzadziej, niż naukowcy dotąd sądzili. Badacze doszli do tych wniosków po analizie zdjęć wykonanych z orbity Czerwonej Planety. Po dziesięciu latach odkryli zaledwie 248 nowych kraterów.

Teleskop Keplera w trybie nieaktywnym

Teleskop Keplera po wtorkowej awarii silników został przełączony w tryb nieaktywny. Krążąca po orbicie okołosłonecznej sonda przez kilka lat pracy zbierała ogromne ilości danych. Jeśli jednak nie uda się naprawić usterki, teleskop zostanie wyłączony.

Słońce wybuchło 3 razy w 24 godziny

Słońce coraz bardziej aktywne? W ciągu zaledwie 24 godzin wygenerowało z siebie trzy rozbłyski, z których każdy - do czasu, aż nie pojawił się następny - zasłużył sobie na miano najpotężniejszego w tym roku.

Masowe odkrywanie egzoplanet. Spektrograf spowodował przełom

Dni, w których nie byliśmy w stanie dojrzeć niektórych planet minęły, ogłosili naukowcy. Spektrografy zainstalowane w teleskopach naziemnych umożliwiły badaczom dokładne przyjrzenie się gwiazdom, które dotychczas były poza zasięgiem wzroku.

Jasne jądro, ramiona i ogon. Niezwykły efekt kosmicznej kolizji

Niektóre z obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a już na pierwszy rzut oka wyróżniają się spośród innych. Jedna z galaktyk zwróciła uwagę naukowców ciekawym kształtem i silną emisją światła podczerwonego. Okazało się, że prawdopodobnie powstała na skutek zderzenia i połączenia dwóch innych obiektów.

Poważna awaria na ISS. "Czekamy, by mieć lepszy widok"

- Houston. (...) Czekamy teraz, by się obrócić i mieć lepszy widok - taką informację przekazał NASA Chris Hadfield, dowódca załogi stacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie ISS doszło w czwartek do rozszczelnienia systemu chłodzenia układu zasilania. Być może w sobotę dwóch astronautów opuści ISS i spróbuje naprawić wyciek.

W niedzielę spotka się Jowisz z Księżycem

W niedzielę będziemy mieli okazję oglądać, nawet gołym okiem, niezwykłe połączenie - Jowisz spotka się z Księżycem. Lornetka o 10-12-krotnym przybliżeniu pozwoli nam zmieścić w polu widzenia oba ciała, a jednocześnie dojrzeć zarys tarczy Jowisza i jego cztery galileuszowe Księżyce.

"Woda na Księżycu pochodzi z Ziemi"

Woda, którą odnaleziono na Księżycu, pochodzi z Ziemi - uważają amerykańscy badacze. Są solidne podstawy do tego, by brać ich teorię za prawdziwą.

Hadfield powoli żegna się z Kosmosem

Księżyc wschodzący nad USA sfotografował dowódca ISS Chris Hadfield. To jedno z jego ostatnich zdjęć - astronauta spędzi w Kosmosie jeszcze tylko tydzień.

Laser namierzył radziecki łazik na Księżycu

Po ponad 40 latach francuscy naukowcy dostrzegli na powierzchni Księżyca radziecką zgubę. Łazik Łunochod, z którym kontakt urwał się na początku lat 70. XX w., został zlokalizowany dzięki technologii laserowej.

Co nam dają satelity w kosmosie? Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj

Jak nawigacja satelitarna pomaga w uprawie roślin albo hodowli zwierząt? Co mówią o mieście zdjęcia z orbity? Odpowiedzi na te i inne pytania o rolę kosmicznych technologii w codziennym życiu znajdziemy na Europejskiej Wystawie Kosmicznej, która w sobotę ruszy przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. "Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj" - zachęcają do zwiedzania organizatorzy.

Jak zjeść ciastko w kosmosie?

Macie ochotę na coś słodkiego? Astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) też. Tylko jak zjeść ciastko z budyniem w stanie nieważkości? Chris Hadfield prezentuje.

"Granice Kosmosu przebiegają w nas samych"

Co było na początku Wszechświata? Gdzie leżą granice naszej wiedzy o Kosmosie? Co się stało, że "historia Wszechświata zaczęła się dziać"? - na te i inne pytania odpowiadał w Krakowie wybitny kosmolog ks. prof. Michał Heller. - Granice Kosmosu przebiegają w nas samych - mówił podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim.