Kosmos

Kosmos

Tak równonoc wygląda z Kosmosu

Równonoc wiosenna już za nami. Jeden z satelitów pogodowych uchwycił, jak Słońce w wyjątkowy sposób oświetlało Ziemię w trakcie jej trwania.

"Módlcie się". Szef NASA o asteroidach wokół Ziemi

Jeśli w stronę Ziemi leci niezidentyfikowana asteroida, nie pozostaje nam nic innego niż modlitwa - przekonuje szef NASA, Charles Bolden. Według amerykańskich ekspertów żyjemy w bardzo aktywnym Układzie Słonecznym, którego ciała niebieskie mogą zniszczyć naszą cywilizację, jeśli w porę nie zostaną odkryte. Czy powinniśmy się bać?

Z opóźnieniem, ale bezpiecznie. Astronauci z ISS wylądowali

Mimo gęstej mgły i dużego zachmurzenia, trzech astronautów z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bezpiecznie wylądowało w sobotę rano na kazachskim stepie. Właśnie ze względu na złą pogodę spędzili w Kosmosie jeden dzień więcej, niż planowano. Do pozostającej na ISS trzyosobowej załogi pod koniec miesiąca dołączą nowi astronauci.

Woda była tam 12 mld lat temu

Naukowcy zaobserwowali najbardziej odległe cząsteczki wody w Kosmosie. Dzięki radioteleskopom ALMA zauważono galaktyki, które wyemitowały światło, kiedy Wszechświat miał tylko miliard lat. Dotychczas rejestrowano tylko takie, które wysłały światło miliard lat później. Ponadto odkryto tam oznaki występowania wody.

Tak głęboko w Kosmos dotąd nie zaglądano

Kolejne anteny najpotężniejszego obserwatorium na świecie zaczynają działać, co oznacza, że od teraz pracować ich będzie aż 50. ALMA, bo tak nazywa się teleskop, ma zapewnić badaczom wgląd w najodleglejsze zakamarki Kosmosu.

Rosja stawia mur przed meteorytami. Superagencja ma obserwować Kosmos

Rosja utworzy zintegrowane centrum ostrzegania przed meteorytami - zapowiedział we wtorek szef agencji kosmicznej Roskosmos Władimir Popowkin. Decyzja władz ma związek z wydarzeniami w Czelabińsku sprzed miesiąca. Odłamki dużego meteorytu, który spadł na miasto, uszkodziły tysiące budynków i zraniły ok. 1,5 tys. osób.

Jasna kometa wyłoni się zza horyzontu

- Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), która przez ostatnie trzy tygodnie była widoczna gołym okiem na półkuli południowej, wstąpiła na nasze niebo - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Gdyby trafiła w Ziemię, mogłaby zgładzić duże miasto

Asteroida wielkości boiska piłkarskiego minęła w bliskiej odległości Ziemię. Odkryto ją zaledwie sześć dni temu, a transmisję z jej przelotu można było obejrzeć w internecie dzięki teleskopowi zainstalowanemu na Wyspach Kanaryjskich. Gdyby meteor dotarł do Ziemi, mógłby zgładzić duże miasto.

Gwiazda starsza niż Wszechświat? Jej "metryka" mogła obalić obowiązujące teorie

Gwiazda HD 140283 od dawna uchodziła za jedną z kosmicznych seniorek. Astronomowie próbujący ustalić jej dokładny wiek w pewnym momencie stanęli przed paradoksem, bo z obliczeń wychodziło, że gwiazda jest... starsza niż sam Wszechświat. Najnowsze obserwacje teleskopu Hubble'a pozwoliły kosmiczną staruszkę nieco odmłodzić, a tym samym uratować obowiązujące teorie kosmologiczne.

Po co astronautom zdrowe zęby?

Czy wiecie, po co astronautom zdrowe zęby? Zapytani o to przez Europejską Agencję Kosmiczną Europejczycy mieli rożne, często zaskakujące pomysły. Zapewniamy - prawdziwy powód nie dla wszystkich jest oczywisty.

Na Europie może być słona woda. Taka jak w ziemskich oceanach

Na powierzchni Europy, księżyca Jowisza, może znajdować się słona woda, która prawdopodobnie wypłynęła z podpowierzchniowego oceanu. Najnowszym dowodem na jej istnienie - jak dotąd najsilniejszym - jest odkrycie na powierzchni Europy siarczanu magnezu. Naukowcy podkreślają, że ta woda może przypominać tę, która występuje w ziemskich oceanach.