Edukacja

Edukacja

W obawie przed pandemią trenują zdalne lekcje. Studniówki robią w październiku

W Gorzowie zorganizowali dwustudniówkę w październiku zamiast studniówki w styczniu, bo "nie wiadomo, co będzie dalej". Z tego samego powodu niektóre szkoły "trenują zdalne lekcje", nawet jeśli nikt tam jeszcze nie zachorował. - Boimy się - słyszę od uczniów, rodziców i nauczycieli. Ale minister zdrowia zapewnia, że ponowne całkowite zamknięcie szkół jest wykluczone.

"Absurdalne" zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Te zalecenia są skrajnie absurdalne - studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostali poinstruowani, jak mają się ubierać. Utrzymanie higieny osobistej, staranne przycinanie ewentualnych wąsów lub brody i zakrywanie ewentualnych tatuaży - wszystko po to, żeby "zapobiegać pojawianiu się zachowań niepożądanych w relacjach studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów z pacjentami i nauczycielami akademickimi obu płci". Adrianna Otręba.

"To będzie HiT". Czy w liceach zastąpi WoS?

Od września 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Równocześnie Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada okrojenie podstaw programowych, bo uczniowie zbyt wiele godzin spędzają w szkołach. Żeby coś dodać, coś trzeba wyrzucić. I tym czymś może okazać się wiedza o społeczeństwie.

Czarnek ocenia rok swojej pracy na stanowisku ministra

Przemysław Czarnek podsumowuje swój rok w edukacji. Największy sukces? Wszystko. Minister z siebie jest zadowolony, ale mniej z wiedzy nastolatków, dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot. Adrianna Otręba.

Molestowanie na uczelniach. Raport RPO

Molestowanie seksualne na uczelniach to temat tabu, a problem istnieje i to w wielkiej skali. Pokazuje to raport Rzecznika Praw Obywatelskich. Według niego ponad 40 procent badanych doświadczyło różnych form molestowania, w większości właśnie w murach uczelni, a sprawcami 1/3 przypadków byli pracownicy naukowi. Monika Celej. 

Trudna praca nauczyciela

W czwartek obchodziliśmy dzień nauczyciela, ale powodów do świętowania jest niewiele. Minister Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i przywrócenie prestiżu zawodu, ale na razie brakuje nauczycieli, program jest przeładowany, lista lektur zmieniona i polska szkoła często jest miejscem indoktrynacji. Adrianna Otręba.

Nauczyciel Roku: nawet chłopcy z mat-fizów rysowali na moich lekcjach sketchnotki

- Młodzi ludzie potrzebują też kogoś, kto pogada z nimi na korytarzu, wypije kawę. Kogoś, kto też ponarzeka na szkolną rzeczywistość, tak jak oni narzekają. Po prostu potrzebują rozmowy. I ona stała się najważniejszym elementem mojego nauczycielskiego warsztatu - mówi Dariusz Martynowicz, polonista z Pcimia, uczący w Myślenicach, Nauczyciel Roku 2021.