Edukacja

Edukacja

Krzysztof Nowak, nauczyciel ze szkoły podstawowej w Choszcznie, to nauczyciel poziomu europejskiego - otrzymał w Lizbonie nagrodę "Innowator w nauczaniu". - Jestem dumny, że to on może mnie uczyć, a nie ktoś inny - mówią jego uczniowie.

"Jak świat światem, na maturach się ściągało" - pisze na Kontakt 24 @Dorota i wspomina swój egzamin dojrzałości. "Dlaczego w naszym kraju uczciwość ciągle jest głupotą?"- zastanawia się z kolei @Matka Maturzystki. Po informacjach o przypadkach oszustw na tegorocznej maturze z matematyki i - być może także - języka angielskiego, internauci żywo dyskutują o korzystaniu z "pomocy" przy tym ważnym egzaminie.

Przeciwnicy drastycznego ograniczenia nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczynają dziś zbieranie podpisów pod projektem ustawy przywracającej szerszy zakres nauczania tego przedmiotu.

Uczelnie niepubliczne rozważają pozwanie do sądu minister edukacji Barbary Kudryckiej. Powodem jest dyskryminacja przy podziale publicznych pieniędzy z budżetu państwa, którą zarzucają resortowi - pisze "Rzeczpospolita".

Nie czytaj, książki gryzą, są ciężkie - nawołują pisarze, dziennikarze i artyści w kampanii „Czytaj! Zobacz więcej”. Spot w przewrotny sposób ma zachęcać do czytania książek. Choć część internautów uważa, że ten pomysł na promocję czytelnictwa jest trafiony, to inni są zdania, że lepiej pieniądze zainwestowane w akcję wydawać na wyposażenie bibliotek.

Coraz więcej sześciolatków zostaje w przedszkolach. Rodzice nie chcą bowiem posyłać swoich pociech do szkół. W związku z tym może zabraknąć miejsc dla młodszych dzieci - alarmuje "Rzeczpospolita".

Pozwoli spojrzeć na dzieje Polski i świata "z lotu ptaka" i dzięki temu lepiej je zrozumieć, czy stworzy całe pokolenie ludzi, którzy będą posiadali cząstkową i różną wiedzą o przeszłości? Reforma nauczania historii, która ma wejść w życie jesienią zakłada inne podejście do przedmiotu, m.in. poprzez połączenie go z wiedzą o społeczeństwie. Przeciwnicy twierdzą, że to błąd.

Dla uczniów to jak oddychanie, ale już politycy od tego uciekają. Ze znajomością historii wśród Polaków jest bardzo różnie, o czym przekonać się można słuchając przechodniów czy parlamentarzystów. Według Dariusza Jońskiego z SLD, stan wojenny w Polsce wprowadzono bowiem w 1989 r., a Powstanie Warszawskie miało miejsce zaledwie rok wcześniej. Kim jest Doda - wiedzą za to wszyscy.

Napisanie instrukcji przygotowania czekolady do picia, interpretacja wiersza Leopolda Staffa i obliczenia, ile trwają reklamy podczas programu telewizyjnego - między innymi takie zadania mieli do rozwiązania na teście szóstoklasiści. Egzamin zakończył się po godzinie 10.

Prywatne uczelnie mogą niebawem nie mieć chętnych do studiowania. Nadciągające demograficzne tsunami sprawi, że studentów będzie dokładnie tyle, ile miejsc na bezpłatnych uczelniach publicznych. Czy te płatne będą miały wtedy rację bytu?

Polskie uczelnie państwowe egzystują na peryferiach światowej nauki. Tak można sądzić studiując coroczne rankingi najlepszych uniwersytetów świata. W czołówce próżno bowiem szukać naszych szkół wyższych.

Uczestnicy trwającej od 11. dni głodówki w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie zawieszą swój protest w piątek o godzinie 8 rano - poinformował jeden z głodujących, Grzegorz Surdy. Decyzja zapadła w czwartek wieczorem po wizycie u protestujących metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

- Ten sposób uczenia, który jest dzisiaj promowany, będzie nieskuteczny. Ale jeśli chodzi o ludzi na zmywaki na Zachód, to być może on wystarczy - ocenił Jarosław Kaczyński, który wziął udział w proteście przed ministerstwem edukacji wobec planowanych przez resort zmian w programie nauczania historii. Zdaniem protestujących spowodują one zmniejszenie liczby lekcji tego przedmiotu.

Najstarszy z uczestników głodówki zorganizowanej w Krakowie na znak protestu przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych został we wtorek przewieziony na badania do szpitala. Głodówka trwa już dziewiąty dzień.

- Będę bronić projektu, bo to jest dobre rozporządzenie. Ono spowoduje, że młodzież będzie lepiej znała historię. Nie ograniczamy liczby lekcji przedmiotu - zastrzegała minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas, która broniła projektu reformy edukacji w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Minister zaprosiła również do siebie przeciwników zmian, w tym protestujących z Krakowa, którzy domagają się wycofania projektu. Ten ma obowiązywać od 1 września 2012 roku.

Polskiej Akademii Nauk w Warszawie grozi likwidacja. Instytut zaczął tracić kadrę i państwowe dotacje. Wszystko z powodu nowych przepisów o szkolnictwie wyższym - pisze "Rzeczpospolita"

Ponad tysiąc szkół i około 600 przedszkoli nie ma dostępu do kanalizacji. Kolejne 2,5 tysiąca nie stwarza uczniom warunków do utrzymania higieny osobistej. Jak alarmuje "Rzeczpospolita", ciepła woda, mydło czy papier toaletowy wciąż są luksusem w wielu szkołach. Wstępne wnioski płynące z kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną nie napawają optymizmem.

"Farsa" i "oszustwo" - takimi słowami studenci Wyższej Szkoły Organizacji Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie podsumowują swoją byłą uczelnię. Placówka w listopadzie została bez rektora, senatu i wykładowców, za to z dużymi problemami finansowymi i nieuchwytną właścicielką. Żeby nie stracić roku, studenci postanowili więc zabrać swoje papiery i przenieść się na inne uczelnie. Tu znów zaczęły się schody. Wydanie im dokumentów uczelnia uzależniła od wpłaty czesnego za zajęcia, które nigdy się nie odbyły. - Nie mamy już sił walczyć - skarżyli się w mailach do redakcji Kontaktu 24.