Edukacja

Edukacja

Broszury, ulotki, strony internetowe uczelni nie dają pełnego obrazu. Na "radach" rówieśników też się można przejechać. Młodzi wybierają studia nierzadko po omacku. Efekt? Co czwarty student rzuca naukę po pierwszym roku. 

HiT zastąpi WOS i od września będzie w szkołach. Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość został oficjalnie dopuszczony. I choć nauczyciele mają szereg zastrzeżeń, to minister edukacji go broni. Pytanie, na jakiej podstawie, skoro sam przyznał, że podręcznika w całości nie czytał. Materiał Adrianny Otręby.

Niektóre mijacie codziennie, a być może niewiele o nich wiecie. Inne chcielibyście poznać, ale już niekoniecznie odwiedzić naprawdę (bo kto przy tej pogodzie chciałby stać na betonowej pustyni). Ale zapewniam: takiej wycieczki wam trzeba. Ze mną oraz wybranymi pisarzami i pisarkami zamieszkacie w katowickiej Superjednostce i odwiedzicie siechnickie szklarnie, które świecą tak mocno, że podobno widzi je pół Dolnego Śląska. I to nie koniec atrakcji.

Profesor Wojciech Roszkowski pisze w podręczniku, że "słowa nabrały charakteru terrorystycznego", używa określeń pogardliwych i pejoratywnych, upiera się przy używaniu obraźliwego i archaicznego słowa "Murzyn". To właśnie krytyczna recenzja językowa sprawia, że jego książka do historii i teraźniejszości wciąż nie została dopuszczona do użytku szkolnego. Tvn24.pl dotarł do autora tej negatywnej recenzji.

W piątek w polskich szkołach zakończyliśmy rok szkolny - radość z wakacji byłaby większa, gdyby nie troska dyrektorów szkół o to, kto we wrześniu wróci do pracy. Nauczycieli brakuje i brakować będzie, bo odchodzą z zawodu. Niskie zarobki i brak poszanowania dla zawodu nauczyciela, to główne powody, ale nie jedyne. Adrianna Otręba.