Edukacja

Edukacja

Molestowanie seksualne na uczelniach to temat tabu, a problem istnieje i to w wielkiej skali. Pokazuje to raport Rzecznika Praw Obywatelskich. Według niego ponad 40 procent badanych doświadczyło różnych form molestowania, w większości właśnie w murach uczelni, a sprawcami 1/3 przypadków byli pracownicy naukowi. Monika Celej. 

W czwartek obchodziliśmy dzień nauczyciela, ale powodów do świętowania jest niewiele. Minister Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i przywrócenie prestiżu zawodu, ale na razie brakuje nauczycieli, program jest przeładowany, lista lektur zmieniona i polska szkoła często jest miejscem indoktrynacji. Adrianna Otręba.

- Młodzi ludzie potrzebują też kogoś, kto pogada z nimi na korytarzu, wypije kawę. Kogoś, kto też ponarzeka na szkolną rzeczywistość, tak jak oni narzekają. Po prostu potrzebują rozmowy. I ona stała się najważniejszym elementem mojego nauczycielskiego warsztatu - mówi Dariusz Martynowicz, polonista z Pcimia, uczący w Myślenicach, Nauczyciel Roku 2021.

Prawa ucznia to uprawnienia, z których mogą korzystać uczniowie w szkole, a dokładnie reguluje je statut danej placówki. Gdy są one naruszane, można powiadomić Rzecznika Praw Ucznia. W statucie szkoły znajduje się także katalog obowiązków, ale również nagród i kar, które mogą zostać zastosowane wobec ucznia.

- Jedyną szansą dla edukacji w Polsce jest tworzenie szkoły, która widzi i akceptuje różnorodność. Takiej, która nie poddaje się bieżącej polityce. Tymczasem obawiam się, że w najbliższych latach przemiany w edukacji będą odbywały się na zasadzie: "moja wizja jest lepsza niż twoja" - mówi dr hab. Mikołaj Herbst. I opowiada nam, jak mogą skończyć się oświatowe pomysły ministra Przemysława Czarnka.

By uniknąć dyskryminacji dzieci i młodzieży LGBT, Gdańsk organizuje szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Szkolenia są dobrowolne, ale dla radnych Prawa i Sprawiedliwości niedopuszczalne - dlatego donoszą na gdańskie władze do ministra edukacji i chcą kontroli kuratorium. Sylwia Piestrzyńska.