Edukacja

Edukacja

– Nasza praca jest specyficzna, bo nie za bardzo możemy zabierać ją do domu. Arkusze egzaminacyjne mogą opuszczać budynek komisji dopiero, gdy kierujemy je do drukarni – mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na razie CKE pracuje tak, jakby egzaminy miały rozpocząć się 21 kwietnia. Na ministerialne decyzje w napięciu czeka ok. 700 tysięcy nastolatków.

Oprócz Polski do czwartku 13 europejskich rządów zdecydowało o zamknięciu w całym kraju szkół i uczelni wyższych z powodu epidemii koronawirusa. W kilku państwach takie środki zapobiegawcze wprowadzono tylko regionalnie bądź lokalnie.

W Parczewie - po orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie - opublikowano listę płac wraz z nazwiskami nauczycieli. - Byliśmy zaskoczeni takim orzeczeniem sądu, wydaje się, że tutaj przepisy o ochronie danych osobowych powinny ewidentnie zadziałać - mówi minister Dariusz Piontkowski. Związkowcy proszą o pomoc rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak rozważa wizyty w szkołach. Chce skontrolować zajęcia z edukacji seksualnej - to reakcja na nieobowiązkowe lekcje finansowane przez niektóre samorządy. Rzecznik twierdzi, że to działalność bezprawna i w internecie podsuwa rodzicom gotowe rozwiązanie, jak nie wyrażać zgody na uczestnictwo dziecka w zajęciach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Po interwencji uczniów, organizacji pozarządowych i posłanki Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy zmienił treść szkolnego statutu. Uczniowie nadal nie mogą nosić ubrań propagujących "treści zabronione prawem, faszystowskie, nazistowskie, komunistyczne, promujących nałogi i obrażających godność człowieka". Zakaz strojów "promujących mniejszości seksualne" został wykreślony.

Od 2023 roku o zdaniu egzaminu maturalnego oprócz przedmiotów podstawowych będzie decydowało uzyskanie minimum 30 procent z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czego do tej pory nie wymagano - zapowiedział Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji.

Szkoła Podstawowa nr 143 w Warszawie wprowadziła nową restrykcję - zakaz narzekania. Śladem stołecznej podstawówki idzie placówka w Tychach. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.