Edukacja

Edukacja

Historia i teraźniejszość w polskich szkołach już od września

Od września 2022 roku będzie nowy przedmiot: Historia i teraźniejszość - w skrócie Hit. Minister Przemysław Czarnek mówi, że niezbędna jest nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób. Trudno się z nim nie zgodzić, warto tylko zapytać, kto opracowuje nowy przedmiot. Przyjrzała się temu Adrianna Otręba.

Matura 2023 nie będzie tak trudna, jak chciał minister Czarnek

Mimo srogich zapowiedzi polityków prawicy, że matura 2023 musi być trudniejsza, zaczęły się już prace nad okrojeniem stawianych przed maturzystami wymagań. Ministerstwo Edukacji i Nauki zmieniło zdanie z powodu przedłużającej się pandemii. Nie bez znaczenia jest też fakt, że 2023 jest rokiem wyborczym.

Przedszkolanka? Nie ma takiego zawodu

"Przedszkola są ważne, nie tylko dlatego, że opiekują się dziećmi, gdy ich rodzice są w pracy" – przekonują badaczki z UAM w Poznaniu. Ale czy wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę?

Miasta sprzeciwiają się zmianom w oświacie

To, co proponuje się polskiej oświacie, to jest cofanie nas co najmniej o 100 lat - tak mówią radni Rzeszowa i głosują przeciw nowelizacji prawa oświatowego. Zmiany nazywane lex Czarnek odbiły się nie tylko w tym mieście szerokim echem. Poza Rzeszowem i Inowrocławiem sprzeciwia się też 12 największych polskich miast skupionych w Unii Metropolii Polskich. Materiał Marii Mikołajewskiej.

W obawie przed pandemią trenują zdalne lekcje. Studniówki robią w październiku

W Gorzowie zorganizowali dwustudniówkę w październiku zamiast studniówki w styczniu, bo "nie wiadomo, co będzie dalej". Z tego samego powodu niektóre szkoły "trenują zdalne lekcje", nawet jeśli nikt tam jeszcze nie zachorował. - Boimy się - słyszę od uczniów, rodziców i nauczycieli. Ale minister zdrowia zapewnia, że ponowne całkowite zamknięcie szkół jest wykluczone.

"Absurdalne" zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Te zalecenia są skrajnie absurdalne - studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostali poinstruowani, jak mają się ubierać. Utrzymanie higieny osobistej, staranne przycinanie ewentualnych wąsów lub brody i zakrywanie ewentualnych tatuaży - wszystko po to, żeby "zapobiegać pojawianiu się zachowań niepożądanych w relacjach studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów z pacjentami i nauczycielami akademickimi obu płci". Adrianna Otręba.