Edukacja

Edukacja

Nowy rok szkolny dopiero się rozkręca, ale plany lekcji w niejednej szkole w Polsce już podniosły ciśnienie uczniom i ich rodzicom. Wiele godzin zajęć, nauka na dwie zmiany - rano bądź po południu - okienka, religia w środku dnia, brak czasu na pasje i odpoczynek. - Kiedy słyszę, że dzień szkoły niektórych licealistów jest długi jak dzień pracy na etacie, jestem przerażona, bo czas spędzony w szkole to wyjątkowo wyczerpujące 7-8 godzin - komentuje prof. Sylwia Jaskulska, pedagożka z UAM.

Prawie połowa pytanych o polską szkołę uważa, że za rządów ministra Przemysława Czarnka jest w niej coraz gorzej. Brak nauczycieli, brak perspektyw, nadmiar kontroli. Edukacja to w kampanii jeden z tematów obowiązkowych. Materiał magazynu "Polska i świat".

Fundacja Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego dostała miliony złotych od rządu między innymi w ramach programu willa plus. Miała za nie kupić mieszkanie w Toruniu. Nie kupiła. Nie wiadomo, czy wydała je na coś innego, bo jej przedstawiciele od tygodni nie odpowiadają na nasze pytania. Na swojej stronie zachęcają za to do wpłat na nieistniejące konto bankowe. Jaką rolę w tej sprawie odgrywa ważny urzędnik kancelarii premiera?

Patryk Kurpisz został odwołany ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Sieradzu. Starostwu powiatowemu nie spodobało się, że dyrektor udostępnił w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z nową partnerką. "Nie jest oczekiwaniem organu prowadzącego szkołę, aby nadzorowana przez niego jednostka była znana z przyczyn obyczajowych, objawiających się w atmosferze skandalu" - napisali urzędnicy w uzasadnieniu uchwały o odwołaniu. Ile wolno nauczycielom w sieci?

Senat rozpoczął posiedzenie i ma zdecydować, co dalej z kolejną wersją zmian w prawie oświatowym, czyli lex Czarnek 3.0 w Izbie Wyższej. Senacka Komisja już odrzuciła tę nowelizację. Zakazuje ona między innymi promowania zagadnień związanych z "seksualizacją" na terenie szkół i rekomenduje jej odrzucenie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pierwszy dzwonek za nami - początek roku szkolnego dla wielu optymistyczny nie jest, bo polska szkoła ma listę problemów, którą otwierają braki kadrowe. Minister Przemysław Czarnek mimo 23 tysięcy nauczycielskich wakatów wydaje się być w dobrym nastroju. Opozycja i środowiska edukacyjne wyliczają, co jest do zmiany i co miało się zmienić. Dawid Rydzek.