Edukacja

Edukacja

Roman Giertych zabrał głos w dyskusji nt. pójścia sześciolatków do szkół i w tej sprawie wystosował list otwarty. "W konsekwencji najzdolniejsza część pokolenia w przyszłości trafi do gorszych gimnazjów i liceów" - tłumaczy w nim swój sprzeciw wobec reformy edukacji.

Zakończył się egzamin dla gimnazjalistów sprawdzający ich wiedzę matematyczno-przyrodniczą. Przebiegł spokojnie, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - poinformowała wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka.

Za wycofaniem tzw. żywności śmieciowej ze szkół opowiedziało się PSL. Zdaniem ludowców, Polska powinna naśladować Nowy Jork, którego burmistrz chce ograniczyć liczbę osób otyłych przez zakaz sprzedaży w lokalach słodzonych napojów w objętości większej niż ok. 0,5 l.

W całym kraju od września zniknie ok. 1000 szkół - wynika z informacji "Rzeczpospolitej", uzyskanych w kuratoriach oświaty.

Jak skutecznie walczyć z plagiatami? Jeden z wykładowców poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wywiesił kartkę, w której w niewybrednych słowach ocenił intelektualną kradzież. Uczelnia zapowiada, że wyciągnie wobec profesora konsekwencje.

Liczba przestępstw odnotowanych na terenie szkół i placówek oświatowych zmniejszyła się w 2012 r. o 11 proc. (w stosunku do roku 2011). O 17 proc. zmniejszyła się także liczba przestępstw popełnionych w szkołach i placówkach przez nieletnich - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Nie dowierzamy. W ciągu kilku godzin sprawa została tak bardzo rozdmuchana – dziwią się krakowscy studenci. Filmik, który przygotowali jako pracę semestralną stał się hitem sieci. Internauci okrzyknęli go "Najgorszą kampanią społeczną w historii".

Zmiany związane z nowelizacją Karty Nauczyciela nie obejmą pensum nauczycieli - zapowiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. Zmienić się mają natomiast zasady udzielania urlopu zdrowotnego oraz - w niewielkim stopniu - urlopu wypoczynkowego.

Ponad 2 tysiące maturzystów z kilkunastu szkół zatańczyło na wrocławskim rynku tradycyjnego "Poloneza dla Fredry". Do egzaminu dojrzałości zostało im około 100 dni. - Mamy nadzieję, że pióro Fredry pomoże nam zdać - mówią, ale nie wszyscy umieją jednym tchem wymienić dzieła tego pisarza.

Zamiast prezentacji wypowiedź na wylosowane pytanie na egzaminie ustnym z języka polskiego oraz obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z tzw. przedmiotów do wyboru - to najważniejsze zmiany na maturze w 2015 r., które proponuje resort edukacji.

Uniwersytet Gdański będzie współpracował z Uniwersytetem Nauk Politycznych w Pekinie. Zgodnie z nią uczelnie mają m.in. prowadzić wymianę studentów i naukowców. Gdańska uczelnia przymierza się do uruchomienia studiów sinologicznych.