Edukacja

Edukacja

Rok szkolny 2021/22. Co się zmieni od 1 września? Odpowiadamy #bezprzerwy

- Zaczniemy naukę stacjonarnie w szkołach i w nich ją skończymy - zapewniają w ministerstwie edukacji. Na uczniów i nauczycieli poza płynami do dezynfekcji czekają między innymi nowe lektury, zmiany w egzaminach, tematyczne wycieczki i wiele innych niespodzianek. Opiszemy je i sprawdzimy, które rozwiązania ministerialne się sprawdzą, a które nie. Wysondujemy i rozszyfrujemy, jakie pomysły na edukację ma minister Przemysław Czarnek. I będziemy to robić #bezprzerwy, przez cały rok szkolny 2021/2022.

Już nie będzie pierwszych razów. Język ma nie ranić

Za wieloma wyrażeniami opisującymi seksualność kryje się lęk, wstyd, niewiedza i uprzedzenia. Dlatego eksperci i ekspertki proponują małą rewolucję w tym zakresie. Czas pożegnać się z quasi-biblijnymi określeniami czy zwrotami jak "utrata dziewictwa" lub "tam na dole". Nadchodzi nowe.

Ciąża, poród, połóg. Jak po tym wszystkim wrócić do łóżka?

Przekonanie o tym, że seksualność ma być piękna i fantastyczna, nie sprawia, że ludzie chcą się kochać. Bo to zabiera energię, której po prostu nie mają. Czasem wystarczy poleżeć obok siebie nago, to już tworzy kontakt, intymność i bliskość - tak psycholożka i seksuolożka Patrycja Wonatowska odpowiada w rozmowie z Katarzyną Gozdawą-Litwińską na pytanie, jak odnaleźć swoją seksualność po narodzinach dziecka.

Gdzie ci nauczyciele, młodzi tacy?

- Nie pamiętam – słyszę w odpowiedzi, gdy pytam o ostatnio zatrudnionego stażystę. - Nie znam - mówią inni, gdy dopytuję, czy mają fizyka lub chemika chętnych do pracy od września. W oświacie trwa gorączkowe kompletowanie kadry. Dyrektorzy obiecują nauczycielom mieszkania służbowe, są gotowi zatrudniać studentów i obcokrajowców, a i tak o chętnych bywa trudno.