Edukacja

Edukacja

Są, a jakby ich nie było. W ramach sztandarowego programu rządu "Orlik" w całej Polsce powstało już ponad dwa tysiące boisk. Ale część z nich jest obecnie zamknięta. Powód? Pieniądze - a raczej ich brak.

Były wykładowca krakowskiej wyższej uczelni, który sprzedawał studentom skrypty niezbędne do zdania egzaminu, odpowie przed sądem za korupcję - poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Zebrał w ten sposób co najmniej 25 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Bytomscy radni przegłosowali w środę uchwałę intencyjną o "przeniesieniu kierunków kształcenia" z Technikum nr 4 do innych szkół na terenie miasta. Decyzji nie zmieniły protesty uczniów, którzy od poniedziałku nie opuszczali budynku szkoły nawet w nocy. Uczniowie nie zrezygnowali z protestu, jednak zapowiedzieli w środę, że nie będą już okupować szkoły.

- Mamy co jeść, mamy co pić, mamy gdzie spać. Będziemy walczyć do samego końca - obiecują uczniowie, którzy od poniedziałku, wraz z rodzicami i nauczycielami, okupują budynek Technikum nr 4 w Bytomiu. Protestują przeciwko planom miasta, które chce przeniesienia ich klas do innych placówek. Szkołę chcą okupować do środy, bo właśnie wtedy Rada Miasta ma podjąć decyzję w tej sprawie.

Przedszkola pogłębiają dysproporcje, podstawówki uczą pod testy, a gimnazja są przeładowane. Jak wynika ze raportów kuratorów oświaty, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna", polska edukacja jest niedofinansowana i przestarzała. Wyniki badań, prowadzonych od dwóch lat przez kontrolerów w całej Polsce, ministerstwo edukacji ma przedstawić najwcześniej w lutym przyszłego roku.

Uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych z całej Polski podeszli w środę do pierwszego próbnego egzaminu. Jeśli sobie z nim nie poradzą i dla większości okaże się za trudny, właściwy test w kwietniu 2012 r. będzie już łatwiejszy. Ale na nowych zasadach - dotychczasowe bloki zostaną rozbudowane. Testy próbne potrwają do piątku.

Wprowadzane przez rząd podwyżki dla nauczycieli powodują, że samorządom brakuje środków na wypłacanie im pensji. Dlatego Związek Miast Polskich chce zaproponować zmiany w finansowaniu oświaty. - My, czyli gminy, utrzymywalibyśmy bazę szkół i inwestowali w nią, a wynagrodzenie nauczycieli wypłacałby budżet centralny - proponuje w "Rzeczpospolitej" Marek Miros, burmistrz Gołdapi i wiceprezes ZMP.

Coraz więcej uczniów w USA chodzi do szkoły tylko cztery dni w tygodniu - wszystko z powodu budżetowych restrykcji. Jak przyznają nauczyciele, musi się to odbić na poziomie wiedzy uczniów.

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Godności. Ma pomóc uczyć młodzież podstawowych zasad ludzkiej godności, m.in. przez spotkania w szkołach z artystami, dziennikarzami, sportowcami. O akcji w Polsce i jej najważniejszych celach mówiła w "Poranku" TVN24 jej ambasadorka - dziennikarka Bogumiła Wander.

Najlepsza szkoła MBA na świecie to Dartmouth College Tuck School of Business z USA – wynika z rankingu magazynu "The Economist". Uczelnia w tym roku awansowała z drugiego miejsca, bo daje swoim absolwentom największe możliwości: wszyscy jej studenci znaleźli pracę w ciągu trzech miesięcy od ukończenia nauki, a najniższe wynagrodzenie na jakie mogli liczyć to 107 tys. dolarów.

Koreańczycy wyprodukowali kwadratowe jabłka. Mają zachęcać młodych ludzi do intensywnej nauki przed ogólnokrajowym egzaminem wstępnym na studia wyższe.

Właśnie ruszyła polska edycja międzynarodowego konkursu "Space Lab" dla uczniów. Konkurs będzie polegał na opracowaniu naukowego eksperymentu, który będzie można przeprowadzić w kosmosie. Dwa zwycięskie doświadczenia zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Lepsi nauczyciele powinni zarabiać więcej - stwierdziła minister edukacji Katarzyna Hall podczas dyskusji z nauczycielami o ich pracy, systemie wynagradzania i ewentualnych przyszłych zmianach w Karcie Nauczyciela.

- Rozmawiałem z panią minister Hall i komunikat, nawet jeśli nie dotarł do wszystkich rodziców, bo to jest w końcu 300 tysięcy rodzin, jest precyzyjny. Decyzją minister obowiązek szkolny dla sześciolatków został przesunięty o rok - poinformował w sobotę premier Donald Tusk. Zgodnie ze znowelizowaną w 2009 r. ustawą o oświacie wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej od 1 września 2012 r. Mimo deklaracji premiera przed kancelarią premiera odbyła się pikieta rodziców.

Aż 82 proc. uczniów szkół podstawowych oraz 95 proc. uczniów szkół średnich w UE uczy się języka angielskiego. Na kolejnych miejscach jest francuski i niemiecki - wynika z raportu opublikowanego w tym tygodniu przez unijne biuro statystyczne Eurostat.

Żeby za darmo rozwijać się naukowo za granicą, trzeba spełnić jeden warunek: studiować kierunek o strategicznym znaczeniu dla kraju. Jak podaje tygodnik "Time", rząd Brazylii, z pomocą sektora prywatnego, sfinansuje naukę za granicą 75 tysiącom studentów.

Premier Donald Tusk i Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykują raport OECD, z którego wynika, że polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Szef rządu zarzucił autorom opracowania, że nie mają pojęcia, jak wygląda ta praca w naszym kraju. - To jeden z najcięższych zawodów - ocenił.

Do tej pory oglądanie filmów w szkołach traktowane było jako ucieczka od nudnych tematów zapisanych w programie lub zapełnieniem godzin, które pozostały do przerwy wakacyjnej. Teraz ma się to zmienić za sprawą Koalicji dla edukacji filmowej, którą podpisało osiem instytucji kulturalnych w Polsce.