Edukacja

Edukacja

Zmiany związane z nowelizacją Karty Nauczyciela nie obejmą pensum nauczycieli - zapowiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. Zmienić się mają natomiast zasady udzielania urlopu zdrowotnego oraz - w niewielkim stopniu - urlopu wypoczynkowego.

Ponad 2 tysiące maturzystów z kilkunastu szkół zatańczyło na wrocławskim rynku tradycyjnego "Poloneza dla Fredry". Do egzaminu dojrzałości zostało im około 100 dni. - Mamy nadzieję, że pióro Fredry pomoże nam zdać - mówią, ale nie wszyscy umieją jednym tchem wymienić dzieła tego pisarza.

Zamiast prezentacji wypowiedź na wylosowane pytanie na egzaminie ustnym z języka polskiego oraz obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z tzw. przedmiotów do wyboru - to najważniejsze zmiany na maturze w 2015 r., które proponuje resort edukacji.

Uniwersytet Gdański będzie współpracował z Uniwersytetem Nauk Politycznych w Pekinie. Zgodnie z nią uczelnie mają m.in. prowadzić wymianę studentów i naukowców. Gdańska uczelnia przymierza się do uruchomienia studiów sinologicznych.

Przy pierwszym wyborze instytucji mających przygotować e-podręczniki dla polskich szkół doszło do rażących błędów i uchybień - wykazała kontrola zarządzona przez kancelarię premiera. Badający postępowanie kontrolerzy stwierdzili, że w naborze naruszono m.in. zasadę przejrzystości i równego traktowania podmiotów. Jednym z efektów kontroli jest objęcie wartego blisko 50 mln zł projektu "osłoną antykorupcyjną przez służby specjalne".

Uproszczenia podatkowe dla naukowców, 1 proc. CIT na naukę oraz specjalna spółka wspierająca innowacje - to tylko niektóre z zapowiedzi minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej na najbliższe lata. Ponadto instytutom i uczelniom ma pomóc złagodzenie zasad przetargów, aby mogli łatwiej kupować sprzęt laboratoryjny. Podczas konferencji prasowej minister wiernie towarzyszył robot Flash.

- Każda sprawa, która narusza pewne podstawowe zasady etyki, powoduje, że zaczynamy się zastanawiać gdzie są granice i w jaki sposób reagować - komentuje sprawę otrzęsin w gimnazjum salezjańskim w Lubinie Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.