Edukacja

Edukacja

Przedszkolanka? Nie ma takiego zawodu

"Przedszkola są ważne, nie tylko dlatego, że opiekują się dziećmi, gdy ich rodzice są w pracy" – przekonują badaczki z UAM w Poznaniu. Ale czy wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę?

Miasta sprzeciwiają się zmianom w oświacie

To, co proponuje się polskiej oświacie, to jest cofanie nas co najmniej o 100 lat - tak mówią radni Rzeszowa i głosują przeciw nowelizacji prawa oświatowego. Zmiany nazywane lex Czarnek odbiły się nie tylko w tym mieście szerokim echem. Poza Rzeszowem i Inowrocławiem sprzeciwia się też 12 największych polskich miast skupionych w Unii Metropolii Polskich. Materiał Marii Mikołajewskiej.

W obawie przed pandemią trenują zdalne lekcje. Studniówki robią w październiku

W Gorzowie zorganizowali dwustudniówkę w październiku zamiast studniówki w styczniu, bo "nie wiadomo, co będzie dalej". Z tego samego powodu niektóre szkoły "trenują zdalne lekcje", nawet jeśli nikt tam jeszcze nie zachorował. - Boimy się - słyszę od uczniów, rodziców i nauczycieli. Ale minister zdrowia zapewnia, że ponowne całkowite zamknięcie szkół jest wykluczone.

"Absurdalne" zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Te zalecenia są skrajnie absurdalne - studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostali poinstruowani, jak mają się ubierać. Utrzymanie higieny osobistej, staranne przycinanie ewentualnych wąsów lub brody i zakrywanie ewentualnych tatuaży - wszystko po to, żeby "zapobiegać pojawianiu się zachowań niepożądanych w relacjach studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów z pacjentami i nauczycielami akademickimi obu płci". Adrianna Otręba.

"To będzie HiT". Czy w liceach zastąpi WoS?

Od września 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Równocześnie Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada okrojenie podstaw programowych, bo uczniowie zbyt wiele godzin spędzają w szkołach. Żeby coś dodać, coś trzeba wyrzucić. I tym czymś może okazać się wiedza o społeczeństwie.