Edukacja

Edukacja

Uczniowie szkół średnich będą mieli nowy przedmiot - HiT Przemysława Czarnka. Właśnie udostępniono fragmenty podręcznika do "Historii i Teraźniejszości ". Tezy i opinie w nim zawarte wzbudzają nie mniejsze kontrowersje niż wypowiedzi i poglądy ministra edukacji. Michał Gołębiowski.

Nie tylko lekarze, ale także dyrektorzy szkół pilnie poszukiwani. Samorządy w wielu miejscach mają problem z obsadą tych stanowisk. Przechodzą na emeryturę, młodsi nie chcą startować w konkursach. Brakuje dyrektorów. A ministerstwo, korzystając z okazji, wprowadza rozwiązanie znane z "lex Czarnek". Adrianna Otręba.

- To jest historyczny moment - powiedział Dominik Kuc tuż po przekroczeniu progu Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale. "Historyczny", bo takiej szkoły na Podkarpaciu dotąd nie było. Poznajcie jedną z Najbardziej Przyjaznych LGBTQ+ szkół w Polsce.

Minister Przemysław Czarnek pytany, czy da nauczycielom wytyczne, jak oceniać ukraińskie dzieci, rzucił do dziennikarza: "czy poważniejszych pytań nie ma?". Tymczasem w wielu szkołach jednym z najważniejszych pytań jest dziś właśnie to, jak sprawiedliwie ocenić 10-latkę, która jeszcze niedawno nie mówiła po polsku. Martwią się i rodzice, i nauczyciele, a części uczniów grozi powtarzanie klasy. Nauczyciele nie chcą ich krzywdzić, ale boją się łamania prawa.

- Mydło popłynęło na wakacje, oszczane sedesy mówią "dzień dobry" - tak uczniowie opisują stan toalet w polskich szkołach publicznych. Nauczyciele skarżą się na niskie budżety, a remont łazienki graniczy z cudem. Efekt? Co trzeci uczeń unika korzystania z toalety. 

Podeszli do egzaminu ósmoklasisty, ale patrzą w górę i mierzą o wiele wyżej. Trójka zdolnych uczniów wygrała konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ich zainteresowania i sukcesy zachwycają. To już kolejny przykład i powód do dumy z polskich uczniów i ich kosmicznych zainteresowań. Maria Mikołajewska.

Egzamin ósmoklasisty 2022 potrwa do czwartku. W środę 25 maja ósmoklasiści przez 100 minut mierzyli się z zadaniami z matematyki. Do rozwiązania dostali 19 zadań. Co obejmowały? Mamy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jedna z maturzystek w czasie matury sfotografowała i wrzuciła do internetu fragmenty arkusza maturalnego z wiedzy o społeczeństwie. Zdradziła ją cyfra z daty urodzenia. Maturę unieważniono wszystkim z jej szkoły. Ale wyścig z tymi, którzy próbują oszukiwać na maturach, to nie tylko sukcesy. - Ten rok był rekordowy pod względem zgłoszeń o nieprawidłowościach - przyznaje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. I rozważa wrzucanie do kopert egzaminacyjnych... nadajników.